Rozdział 2 - Zatwierdzenie typu - Prawna kontrola metrologiczna przyrządów pomiarowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.77.730

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 2004 r.

Rozdział  2

Zatwierdzenie typu

§  4.
Z wnioskiem do Prezesa o zatwierdzenie typu przyrządu pomiarowego, zwane dalej "zatwierdzeniem typu", może wystąpić producent lub jego upoważniony przedstawiciel.
§  5.
Wniosek o zatwierdzenie typu powinien zawierać w szczególności:
1)
nazwę wnioskodawcy, jego siedzibę i adres;
2)
numer identyfikacji podatkowej i numer ewidencyjny REGON wnioskodawcy;
3)
dane identyfikujące rodzaj przyrządu pomiarowego;
4)
nazwę lub znak handlowy przyrządu pomiarowego;
5)
przewidywany zakres zastosowania typu przyrządu pomiarowego;
6)
charakterystyki metrologiczne typu przyrządu pomiarowego;
7)
określenie warunków normalnych użytkowania przyrządu pomiarowego;
8)
wykaz załączników;
9)
datę i miejsce sporządzenia wniosku;
10)
podpis wnioskodawcy.
§  6.
1.
Do wniosku o zatwierdzenie typu dołącza się dokumentację niezbędną do przeprowadzenia badania typu, a w szczególności dokumentację techniczno-konstrukcyjną typu przyrządu pomiarowego.
2.
Dokumentacja techniczno-konstrukcyjna typu przyrządu pomiarowego powinna obejmować:
1)
szczegółowy opis:
a)
budowy i działania przyrządu pomiarowego,
b)
zabezpieczeń zapewniających prawidłowe działanie przyrządu pomiarowego,
c)
urządzeń regulacyjnych lub adiustacyjnych,
d)
miejsc na przyrządzie pomiarowym przewidzianych do umieszczania cech legalizacji oraz cech zabezpieczających, jeżeli są stosowane;
2)
rysunki zestawieniowe przyrządu pomiarowego lub szczegółowe rysunki konstrukcyjne podstawowych elementów, zespołów oraz obwodów przyrządu pomiarowego;
3)
schematy lub fotografie objaśniające zasadę działania przyrządu pomiarowego oraz jego połączenia wewnętrzne i zewnętrzne;
4)
opisy i objaśnienia do rysunków i schematów.
3.
Dodatkowe informacje, charakterystyczne dla określonych rodzajów przyrządów pomiarowych, jakie powinny być dołączone do wniosku, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Wnioskodawca powinien:
1)
dołączyć do wniosku:
a)
egzemplarz przyrządu pomiarowego reprezentujący typ, który ma zostać zatwierdzony, oraz jego elementy i wyposażenie dodatkowe niezbędne do przeprowadzenia badania typu,
b)
większą liczbę egzemplarzy przyrządu pomiarowego reprezentujących typ, w ilości określonej w załącznikach nr 3, 4, 6, 10-13, 20 i 24 do rozporządzenia albo
2)
wskazać we wniosku miejsce zainstalowania egzemplarza przyrządu pomiarowego reprezentującego typ, jeżeli wynika to z wymagań metrologicznych.
2.
Jeżeli jest to niezbędne dla przeprowadzenia badania typu, do wniosku powinna być dołączona instrukcja obsługi przyrządu pomiarowego.
3.
Przyrządy pomiarowe, do których powinny być dołączone instrukcje obsługi oraz zakres danych, jakie powinny zawierać, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4.
Jeżeli jest to niezbędne dla prawidłowego przeprowadzenia badania typu, Prezes może zażądać dostarczenia dodatkowych egzemplarzy reprezentujących typ przyrządu pomiarowego.
§  8.
Upoważniony przedstawiciel producenta powinien dołączyć do wniosku upoważnienie do reprezentowania producenta w sprawach związanych z zatwierdzeniem typu.
§  9.
1.
Wnioskodawca może dołączyć do wniosku protokoły z wynikami badań, przeprowadzonych przez kompetentne instytucje metrologiczne lub laboratoria, wykazującymi, że typ przyrządu pomiarowego spełnia wymagania metrologiczne.
2.
W zakresie niezbędnym do rozpatrzenia wniosku Prezes może wezwać wnioskodawcę do przedstawienia dodatkowych dokumentów dotyczących przyrządu pomiarowego, niezbędnych do zatwierdzenia typu.
§  10.
1.
Jeżeli wniosek o zatwierdzenie typu jest kompletny, przeprowadzane jest badanie typu.
2.
Badanie typu przeprowadza się w celu wykazania, że przyrząd pomiarowy reprezentujący dany typ spełnia wymagania metrologiczne, oraz stwierdzenia na tej podstawie, że ten typ przyrządu pomiarowego może być zatwierdzony i obejmuje analizę dokumentów i badanie, w warunkach odniesienia, konstrukcji, materiałów i wykonania oraz charakterystyk metrologicznych określonej liczby egzemplarzy reprezentujących typ przyrządu pomiarowego.
3.
Jeżeli wnioskodawca przedstawił protokoły z wynikami badań, przeprowadzonych przez kompetentne instytucje metrologiczne lub laboratoria, wykazującymi, że typ przyrządu pomiarowego spełnia wymagania metrologiczne, badanie typu może być ograniczone do analizy przedłożonych dokumentów.
4.
Szczegółowy zakres badań przeprowadzanych podczas badania typu dla poszczególnych rodzajów przyrządów pomiarowych określają załączniki nr 3-29 do rozporządzenia.
§  11.
Prezes może zwrócić się do wnioskodawcy o udostępnienie posiadanego przez niego sprzętu specjalistycznego i środków technicznych oraz personelu pomocniczego w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia badania typu.
§  12.
Z przeprowadzonego badania typu sporządza się protokół badań, który powinien zawierać w szczególności:
1)
dane identyfikujące wnioskodawcę i producenta przyrządu pomiarowego;
2)
dane identyfikujące wykonawcę badania;
3)
dane identyfikujące typ przyrządu pomiarowego;
4)
wskazanie zakresu przeprowadzonego badania;
5)
wynik badania, w szczególności charakterystykę metrologiczną danego typu przyrządu pomiarowego;
6)
informację o czasie trwania badania;
7)
pieczęć i podpis wykonawcy badania.
§  13.
1.
W wyniku przeprowadzonego badania typu Prezes może wydać odpowiednio decyzję:
1)
zatwierdzenia typu;
2)
zatwierdzenia typu z ograniczeniami;
3)
odmawiającą zatwierdzenia typu, gdy przyrząd pomiarowy nie spełnia wymagań metrologicznych.
2.
Wydając decyzję, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, Prezes:
1)
nadaje znak zatwierdzenia typu, jeżeli przyrząd pomiarowy podlega wyłącznie zatwierdzeniu typu;
2)
może nadać znak zatwierdzenia typu, jeżeli przyrząd pomiarowy podlega zatwierdzeniu typu i legalizacji;
3)
może określić miejsca umieszczania cech legalizacji oraz cech zabezpieczających na przyrządach pomiarowych zgodnych z zatwierdzonym typem;
4)
może zamieścić inne informacje niezbędne dla zatwierdzenia typu, w szczególności wskazać typy i ogólne warunki działania przyrządów pomiarowych, z którymi może współpracować zatwierdzany typ przyrządu.
3.
Jeżeli jest to niezbędne dla scharakteryzowania i identyfikacji typu przyrządu pomiarowego oraz objaśnienia jego działania, do decyzji mogą być dołączone opisy, rysunki, wykresy lub fotografie.
4.
Wzór decyzji zatwierdzenia typu określa załącznik nr 30 do rozporządzenia, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
§  14.
1.
W przypadku wprowadzenia w danym typie przyrządów pomiarowych rozwiązań technicznych, które nie zostały przewidziane w wymaganiach metrologicznych, Prezes może wydać decyzję zatwierdzenia typu przyrządu pomiarowego, jeżeli nie są przekroczone charakterystyki metrologiczne, z ograniczeniami co do:
1)
liczby przyrządów pomiarowych tego typu, które mogą być wprowadzone do obrotu;
2)
konieczności informowania właściwych organów administracji miar o miejscu zainstalowania każdego egzemplarza przyrządu pomiarowego;
3)
zakresu zastosowania danego typu przyrządów pomiarowych.
2.
Jeżeli przedmiotem wniosku o zatwierdzenie typu są przyrządy pomiarowe określone w ust. 1 załącznika nr 31 do rozporządzenia, Prezes, przed wydaniem decyzji zatwierdzenia typu z ograniczeniami, zasięga w tej sprawie opinii instytucji metrologicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, uprawnionych do dokonywania zatwierdzenia typu.
§  15.
Na wniosek producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela Prezes może zmienić wydaną decyzję zatwierdzenia typu, w szczególności w przypadku modyfikacji lub wprowadzenia dodatkowych elementów do przyrządów pomiarowych, których typ został zatwierdzony, jeżeli mają one lub mogą mieć wpływ na:
1)
wyniki pomiarów,
2)
warunki właściwego stosowania lub
3)
warunki techniczne użytkowania tych przyrządów

- po ponownym przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie badania typu.

§  16.
1.
Znak zatwierdzenia typu składa się z dużych liter "PL" i "T", dwóch ostatnich cyfr roku, w którym wydana jest decyzja zatwierdzenia typu, oraz kolejnego numeru tego znaku nadanego w danym roku, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
2.
Jeżeli przedmiotem wniosku o zatwierdzenie typu są przyrządy pomiarowe, określone w ust. 1 załącznika nr 31 do rozporządzenia, na wniosek producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, Prezes nadaje zatwierdzonemu typowi przyrządu pomiarowego znak zatwierdzenia typu, którego wzory są określone w ust. 2-5 załącznika nr 31.
§  17.
1.
Okres ważności decyzji zatwierdzenia typu wynosi dziesięć lat, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
2.
Okres ważności decyzji zatwierdzenia typu z ograniczeniami wynosi 2 lata.
3.
Na wniosek producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, okres ważności:
1)
decyzji zatwierdzenia typu może być przedłużany o kolejne okresy dziesięcioletnie;
2)
decyzji zatwierdzenia typu z ograniczeniami może być przedłużony nie więcej niż o 3 lata.
4.
Okres ważności decyzji zatwierdzenia typu nie może być przedłużony po wejściu w życie zmian przepisów określających wymagania metrologiczne, jeżeli decyzja zatwierdzenia typu nie mogłaby być wydana na podstawie zmienionych przepisów.
5.
W przypadku gdy okres ważności decyzji nie zostanie przedłużony, to zatwierdzenie typu uznaje się za ważne w odniesieniu do przyrządów pomiarowych wprowadzonych już do użytkowania.
§  18.
1.
Po uprawomocnieniu się decyzji badane egzemplarze przyrządu pomiarowego są zwracane wnioskodawcy.
2.
Prezes, wydając decyzje, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 1 i 2, może, jeżeli uzna to za niezbędne, zatrzymać w Głównym Urzędzie Miar badany egzemplarz typu przyrządu pomiarowego, jego część albo jego model w odpowiedniej skali.