Rozdział 5 - Prawa pracowników służby dyplomatyczno-konsularnej. - Prawa i obowiązki pracowników służby dyplomatyczno-konsularnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.3.10

Akt utracił moc
Wersja od: 24 stycznia 1977 r.

Rozdział  5

Prawa pracowników służby dyplomatyczno-konsularnej.

§  17.
Pracownikom służby dyplomatyczno-konsularnej zatrudnionym w przedstawicielstwach dyplomatycznych i urzędach konsularnych może być udzielony za ich zgodą urlop wypoczynkowy łącznie za dwa lata, zamiast dwóch corocznych urlopów.
§  18.
1.
Za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej pracownikom służby dyplomatyczno-konsularnej może być nadana odznaka honorowa "Zasłużony Pracownik Służby Dyplomatyczno-Konsularnej".
2.
Odznakę nadaje Minister Spraw Zagranicznych.
3.
Minister Spraw Zagranicznych określi szczegółowe zasady i tryb nadawania odznaki oraz jej wzór i sposób noszenia.
§  19.
Minister Spraw Zagranicznych występuje z wnioskiem o nadanie odznaczenia państwowego tym pracownikom służby dyplomatyczno-konsularnej, którzy szczególnie sumiennie i nienagannie wypełniają swoje obowiązki i posiadają odpowiedni staż pracy, a mianowicie:
-
Złotego Krzyża Zasługi, w razie pełnienia służby ponad 15 lat,
-
Orderu Odrodzenia Polski, w razie pełnienia służby ponad 25 lat,
jeżeli pracownicy ci nie otrzymali wcześniej takich lub wyższych odznaczeń państwowych.
§  20.
1.
Pracownikowi służby dyplomatyczno-konsularnej przysługuje zwrot kosztów przejazdu z zagranicy do kraju i z powrotem w razie zgonu rodziców, małżonka, dzieci, pasierbów lub dzieci obcych wziętych na utrzymanie i wychowanie.
2.
Przewóz do kraju zwłok pracownika służby dyplomatyczno-konsularnej albo zwłok osób wymienionych w ust. 1, które przebywały za granicą wspólnie z pracownikiem i tam zmarły, następuje na koszt Państwa.
§  20a. 3
 
1.
Pracownikowi służby dyplomatyczno-konsularnej w okresie pełnienia służby w przedstawicielstwie dyplomatycznym lub urzędzie konsularnym przysługują uprawnienia określone w ustawie z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1975 r. Nr 34, poz. 188) ze zmianami wynikającymi z ust. 2-8.
2.
Za czas nieobecności w pracy z powodu choroby albo odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracownik otrzymuje przez okres nie dłuższy niż 90 dni kalendarzowych wynagrodzenie w wysokości i na zasadach ustalonych dla zasiłku chorobowego.
3.
Jeżeli nieobecność w pracy z powodów, o których mowa w ust. 2, trwa dłużej niż 90 dni kalendarzowych albo pracownik zostaje odwołany do kraju przed upływem tego okresu, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy w złotych. Do okresu pobierania zasiłku chorobowego wlicza się okres pobierania wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi kwota ryczałtowa określona przepisami w sprawie podstawy wymiaru emerytury lub renty dla osób, które były zatrudnione za granicą.
4.
W okresie zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości i na zasadach ustalonych dla zasiłku opiekuńczego.
5.
Pracownica uprawniona w myśl Kodeksu pracy do urlopu macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka lub do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie otrzymuje w okresie wykorzystywania tego urlopu za granicą wynagrodzenie w wysokości i na zasadach ustalonych dla zasiłku macierzyńskiego.
6.
W okresie wykorzystywania urlopu macierzyńskiego w kraju pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński w złotych. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi kwota ryczałtowa, o której mowa w ust. 3.
7.
Pracownicy oraz nie zatrudnionej żonie pracownika przysługuje dodatek porodowy w wysokości 1.000 zł na każde dziecko, na zasadach ustalonych dla zasiłku porodowego.
8.
W razie śmierci pracownika lub członka jego rodziny przysługuje niezależnie od odprawy pośmiertnej zasiłek pogrzebowy w złotych. Podstawę wymiaru zasiłku pogrzebowego stanowi kwota ryczałtowa, o której mowa w ust. 3.
3 § 20a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 października 1975 r. (Dz.U.75.35.196) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 1975 r.