Rozdział 2 - Nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy. - Prawa i obowiązki pracowników państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.43.209

Akt utracił moc
Wersja od: 2 czerwca 1998 r.

Rozdział  2.

Nawiązanie, zmiana i rozwiązanie stosunku pracy.

§  3.
1.
Stosunek pracy w PPTT nawiązuje się na podstawie mianowania z pracownikiem, który:
1)
posiada obywatelstwo polskie,
2)
posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
3)
posiada kwalifikacje do zajmowania danego stanowiska pracy,
4)
posiada pełnię praw publicznych,
5)
daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków,
6)
posiada odpowiedni stan zdrowia do zajmowania danego stanowiska pracy,
7)
posiada nienaganną opinię służbową,
8)
jest zatrudniony w PPTT trzy lata w pełnym wymiarze czasu pracy.
2.
Do nawiązania stosunku pracy na podstawie mianowania jest wymagana zgoda pracownika.
3.
Minister Łączności lub upoważniony przez niego organ w szczególnie uzasadnionych przypadkach może odstąpić od warunków określonych w ust. 1 pkt 3 i 8.
4.
Minister Łączności określa:
1)
wymagane od pracowników kwalifikacje w zakresie wykształcenia, stażu pracy i egzaminów zawodowych,
2)
stanowiska kierownicze i samodzielne, które mogą być zajmowane wyłącznie przez pracowników mianowanych.
§  4.
Mianowania pracowników dokonują:
1)
Minister Łączności lub upoważnione przez niego organy - na stanowiska dyrektorów, zastępców dyrektorów i głównych księgowych jednostek organizacyjnych PPTT,
2)
kierownicy jednostek organizacyjnych PPTT, będących zakładami pracy - na pozostałe stanowiska.
§  5.
1.
Stosunek pracy na podstawie mianowania nawiązuje się z dniem określonym w akcie mianowania, a jeżeli dnia tego nie określono - z dniem doręczenia pracownikowi aktu mianowania.
2.
Akt mianowania powinien określać w szczególności:
1)
jednostkę organizacyjną i miejsce pracy,
2)
stanowisko służbowe i wynagrodzenie.
§  6.
1.
Pracownik przy mianowaniu składa ślubowanie następującej treści:

"Ślubuję uroczyście na powierzonym mi stanowisku przyczyniać się ze wszystkich sił do pomyślnego socjalistycznego rozwoju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wierności Jej zawsze dochować, obowiązki swoje w służbie łączności wypełniać sumiennie i starannie, strzec interesów socjalistycznego państwa oraz przestrzegać tajemnicy państwowej i służbowej."

2.
Sprzeniewierzenie się obowiązkom wynikającym z treści złożonego ślubowania stanowi o utracie rękojmi należytego wykonywania obowiązków.
§  7.
1.
Właściwy organ może przenieść pracownika na inne stanowisko służbowe po zasięgnięciu opinii zakładowej organizacji związkowej.
2.
Przeniesienie na niższe stanowisko może nastąpić:
1)
w razie stwierdzenia przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia trwałej utraty zdolności fizycznej lub psychicznej do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku,
2)
w wyniku zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku,
3)
w razie otrzymania przez pracownika dwóch kolejnych negatywnych ocen pracy, z tym że ocena następna nie może być dokonana wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od poprzedniej,
4)
w wyniku zmian organizacyjnych, polegających na likwidacji lub łączeniu komórek,
5)
w razie utraty rękojmi należytego wykonywania obowiązków na zajmowanym stanowisku,
6)
w trybie określonym w § 11.
3.
Pracownik przeniesiony na niższe stanowisko z przyczyn określonych w ust. 2 pkt 1, 4, 5 i 6 zachowuje przez okres 3 miesięcy prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia, a po upływie tego okresu - posiadaną dotychczasową stawkę i kategorię wynagrodzenia zasadniczego. W razie gdy zgodnie z zakładowym systemem wynagradzania zachodzi konieczność obniżenia wynagrodzenia na nowym stanowisku, wynagrodzenie pracownika ustala się w wysokości nie przekraczającej najwyższej stawki w najwyższej kategorii zaszeregowania przewidzianej dla tego stanowiska.
4.
Zasady ustalania wynagrodzenia określone w ust. 3 stosuje się odpowiednio do pracownika przeniesionego na stanowisko równorzędne w trybie określonym w ust. 1.
§  8.
1.
Kierownik zakładu pracy może powierzyć pracownikowi za jego zgodą pełnienie obowiązków na innym stanowisku niż poprzednio zajmowane.
2.
Pracownik, któremu powierzono pełnienie obowiązków na innym stanowisku niż poprzednio zajmowane, może być w każdym czasie odwołany z tego stanowiska i zatrudniony na stanowisku poprzednio zajmowanym lub równorzędnym.
3.
Pracownikowi, któremu powierzono pełnienie obowiązków na wyższym stanowisku, przysługuje w czasie pełnienia tych obowiązków wynagrodzenie nie niższe od najniższego wynagrodzenia przewidzianego dla tego stanowiska i nie niższe niż poprzednio otrzymywane.
4.
Wynagrodzenie określone w ust. 3 przysługuje pracownikowi tylko za czas powierzenia pełnienia obowiązków na tym stanowisku. Po upływie tego okresu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie nie przekraczające najwyższej stawki w najwyższej kategorii przewidzianej na poprzednio zajmowanym lub innym równorzędnym stanowisku.
§  9.
1.
W przypadkach uzasadnionych względami służby organ właściwy do mianowania może przenieść pracownika do pracy w innej jednostce organizacyjnej w ramach zakładu pracy w tej samej lub innej miejscowości na równorzędne lub wyższe stanowisko.
2.
Pracownika można - na jego wniosek lub za jego zgodą - przenieść do pracy w innym zakładzie pracy PPTT w tej samej lub innej miejscowości. Przeniesienia dokonuje kierownik zakładu pracy, w którym pracownik ten jest zatrudniony, w porozumieniu z kierownikiem zakładu pracy, w którym pracownik ma być zatrudniony w wyniku przeniesienia.
3.
Kobiety w ciąży i kobiety opiekującej się dzieckiem do lat 15 oraz pracownika samotnie wychowującego dziecko do lat 15 nie można bez ich zgody przenieść do pracy w innej miejscowości.
4.
W razie zmiany miejsca zamieszkania związanej z przeniesienia pracownika w przypadkach określonych w ust. 1 i 2, pracownikowi przysługuje płatne zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni.
5.
Świadczenia z tytułu przeniesienia pracownika do pracy w innej miejscowości oraz zasady ich przyznawania regulują odrębne przepisy.
§  10.
Minister Łączności lub upoważniony przez niego organ może przenieść pracownika - na jego wniosek lub za jego zgodą - z Ministerstwa Łączności do pracy w PPTT oraz pracownika zatrudnionego w PPTT do pracy w Ministerstwie Łączności, z tym że wynagrodzenie pracownika przeniesionego nie może być niższe od pobieranego przed przeniesieniem.
§  11.
Pracownik mianowany na stanowisko kierownika zakładu pracy, jego zastępcy lub głównego księgowego, w przypadkach uzasadnionych względami służby, może być w każdym czasie przeniesiony przez organ, który go mianował, na inne stanowisko służbowe w tym samym lub innym zakładzie pracy PPTT.
§  12.
Stosunek pracy z pracownikiem ulega rozwiązaniu bez wypowiedzenia z jego winy w razie:
1)
ukarania pracownika prawomocnym orzeczeniem komisji dyscyplinarnej karą zwolnienia z pracy,
2)
utraty obywatelstwa polskiego,
3)
prawomocnego skazania na karę pozbawienia praw publicznych.
§  13.
1.
Stosunek pracy z pracownikiem może ulec rozwiązaniu:
1)
z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia w razie:
a)
osiągnięcia wieku emerytalnego,
b)
nieuzasadnionej odmowy poddania się badaniu stanu zdrowia przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia lub innemu badaniu lekarskiemu specjalistycznemu, przewidzianemu odrębnymi przepisami,
c)
niezawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,
d)
utraty rękojmi należytego wykonywania obowiązków,
e)
odmowy przyjęcia nowego stanowiska służbowego zaproponowanego w przypadku przeniesienia w trybie określonym w § 11;
2)
bez wypowiedzenia w razie:
a)
nieobecności w pracy z powodu choroby, trwającej łącznie z urlopem zdrowotnym dłużej niż jeden rok,
b)
zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,
c)
usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż choroba, trwającej dłużej niż jeden miesiąc.
2.
Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku.
3.
Rozwiązanie stosunku pracy w trybie określonym w ust. 1 wymaga współdziałania z zakładową organizacją związkową na zasadach określonych w Kodeksie pracy.
4.
W razie rozwiązania stosunku pracy w trybie określonym w ust. 1 pkt 1, pracownik może być w uzasadnionych przypadkach zwolniony od obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.
§  14.
Stosunek pracy ulega rozwiązaniu na wniosek pracownika z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia.
§  15.
Stosunek pracy z pracownikiem może ulec rozwiązaniu na mocy porozumienia stron.
§  16.
1.
Stosunek pracy wygasa w przypadkach, w których przepisy Kodeksu pracy przewidują wygaśnięcie umowy o pracę. Przepisy Kodeksu pracy o wygaśnięciu umowy o pracę stosuje się odpowiednio.
2.
W razie tymczasowego aresztowania pracownika, stosunek pracy wygasa z upływem 3 miesięcy jego nieobecności w pracy, chyba że zakład pracy rozwiązał wcześniej stosunek pracy w wykonaniu prawomocnego orzeczenia komisji dyscyplinarnej.
§  17.
Przy obliczaniu okresu czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby stosuje się zasady przewidziane w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.