Rozdział 2 - Nawiązanie, zmiana, rozwiązanie i wygaśnięcie stosunku pracy. - Prawa i obowiązki pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1974.51.329

Akt utracił moc
Wersja od: 17 maja 1982 r.

Rozdział  2

Nawiązanie, zmiana, rozwiązanie i wygaśnięcie stosunku pracy.

§  3.
1.
Pracownikiem mianowanym może być osoba, która:
1)
posiada obywatelstwo polskie,
2)
posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
3)
posiada odpowiedni stan zdrowia,
4)
posiada odpowiednie kwalifikacje do zajmowania danego stanowiska pracy,
5)
korzysta z praw publicznych,
6)
przeciwko której nie toczy się postępowanie karne lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie,
7)
posiada nienaganną opinię służbową,
8)
jest zatrudniona w PPTT co najmniej trzy lata w pełnym wymiarze czasu pracy,
9) 1
daje rękojmię należytego wykonywania zadań.
2.
Minister Łączności w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz po porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Łączności określi wymagane od pracowników kwalifikacje w zakresie wykształcenia, stażu pracy i egzaminów zawodowych.
3.
Minister Łączności lub upoważniony przez niego organ w szczególnie uzasadnionych przypadkach może odstąpić od warunków określonych w ust. 1 pkt 4 i 8.
§  4.
Mianowania dokonują:
1)
Minister Łączności - dyrektorów, ich zastępców oraz głównych księgowych jednostek organizacyjnych bezpośrednio podległych Ministrowi Łączności,
2)
dyrektorzy jednostek organizacyjnych podległych bezpośrednio Ministrowi Łączności - dyrektorów oraz ich zastępców jednostek organizacyjnych bezpośrednio im podległych oraz pracowników w kierowanych przez nich jednostkach organizacyjnych,
3)
dyrektorzy jednostek organizacyjnych podległych bezpośrednio dyrektorowi okręgu poczty i telekomunikacji - pracowników im podległych.
§  5.
1.
Stosunek pracy na podstawie mianowania nawiązuje się z dniem określonym w akcie nominacji, a jeżeli dnia tego nie określono - z dniem doręczenia pracownikowi aktu nominacyjnego.
2.
Akt nominacji powinien w szczególności określać:
1)
stanowisko służbowe i miejsce pracy,
2)
wysokość wynagrodzenia.
§  6.
Pracownik przy mianowaniu składa ślubowanie następującej treści:

"Ślubuję uroczyście na powierzonym mi stanowisku przyczyniać się ze wszystkich sił do pomyślnego socjalistycznego rozwoju Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wierności Jej zawsze dochować, obowiązki swoje w służbie łączności wypełniać sumiennie i starannie zgodnie z interesem PPTT i zadaniami budownictwa socjalistycznego".

§  7.
1.
Minister Łączności po porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Łączności określi stanowiska pracy, na których stosunek pracy z pracownikami:
1)
nawiązuje się tylko na podstawie mianowania,
2)
może być nawiązany na podstawie mianowania.
2.
Minister Łączności może odstąpić od wymagania mianowania pracownika na stanowisko pracy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.
§  8.
1.
Organ właściwy do mianowania może wyznaczyć pracownika na inne stanowisko pracy.
2.
Wyznaczenie na niższe stanowisko może nastąpić:
1)
w razie stwierdzenia przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia trwałej niezdolności do pracy na zajmowanym stanowisku,
2)
w wyniku zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku pracy,
3)
w razie otrzymania przez pracownika dwóch kolejnych niezadawalających okresowych ocen pracy,
4) 2
w wyniku zmian organizacyjnych, polegających na likwidacji lub połączeniu komórek,
5) 3
w razie utraty rękojmi należytego wykonywania zadań na zajmowanym stanowisku.
3. 4
Pracownik wyznaczony na stanowisko pracy niższe z przyczyn określonych w ust. 2 pkt 1, 4 lub 5 zachowuje przez okres 3 miesięcy prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia, a po upływie tego okresu - posiadaną grupę wynagrodzenia zasadniczego. Posiadaną grupę wynagrodzenia zasadniczego zachowuje również pracownik wyznaczony na stanowisko równorzędne w trybie określonym w ust. 1.
§  9.
1.
Kierownik zakładu pracy może powierzyć pracownikowi pełnienie obowiązków na innym stanowisku pracy.
2.
Pracownik, któremu powierzono pełnienie obowiązków na innym stanowisku pracy, może być w każdym czasie odwołany z tego stanowiska i zatrudniony na stanowisku poprzednim lub innym równorzędnym.
3.
Pracownikowi, któremu powierzono pełnienie obowiązków na wyższym stanowisku pracy, przysługuje w czasie pełnienia tych obowiązków wynagrodzenie nie niższe od najniższego wynagrodzenia przewidzianego dla tego stanowiska pracy.
4.
Wynagrodzenie określone w ust. 3 przysługuje pracownikowi tylko za czas przepracowany na tym stanowisku. Po upływie tego okresu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie ustalone na poprzednim lub innym równorzędnym stanowisku.
§  10.
1.
W uzasadnionych przypadkach kierownik zakładu pracy może przenieść pracownika do pracy w innej jednostce organizacyjnej pocztowo-telekomunikacyjnej w tej samej lub w innej miejscowości na równorzędne lub wyższe stanowisko.
2.
Kobiety w ciąży i kobiety opiekującej się dzieckiem do lat 15 nie można bez jej zgody przenieść do pracy w innej miejscowości.
3. 5
Pracownik może być przeniesiony na własną prośbę do innego zakładu pracy w tej samej lub innej miejscowości.
§  11.
Świadczenia z tytułu przeniesienia pracownika do pracy w innej miejscowości oraz zasady ich przyznawania regulują przepisy odrębne.
§  12.
Minister Łączności lub upoważniony przez niego organ może przenieść pracownika Ministerstwa Łączności, na jego wniosek lub za jego zgodą, do pracy w PPTT oraz pracownika PPTT do pracy w Ministerstwie Łączności. W przypadku przeniesienia pracownika mianowanego PPTT do pracy w Ministerstwie Łączności podstawa stosunku pracy ulega odpowiedniej zmianie.
§  13.
1. 6
Powierzenie pracownikom obowiązków służbowych na stanowiskach dyrektorów, zastępców dyrektorów i głównych księgowych jednostek organizacyjnych PPTT podległych bezpośrednio Ministrowi Łączności oraz dyrektorów, zastępców dyrektorów i głównych księgowych jednostek organizacyjnych podległych bezpośrednio dyrektorom okręgów poczty i telekomunikacji następuje w drodze mianowania ich na dane stanowisko.
2.
Pracownik mianowany na stanowisko określone w ust. 1 może być w każdym czasie odwołany ze stanowiska przez organ, który go mianował na dane stanowisko, z zachowaniem dotychczasowego stosunku pracy opartego na mianowaniu.
3.
Odwołany pracownik zachowuje przez okres trzech miesięcy prawo do wynagrodzenia pobieranego na stanowisku zajmowanym przed odwołaniem. Na nowym stanowisku pracownik ten zachowuje dotychczasowe wynagrodzenie zasadnicze, z tym że nie może ono przekraczać najwyższej stawki wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla tego stanowiska.
§  14.
Stosunek pracy z pracownikiem ulega rozwiązaniu w razie:
1)
ukarania pracownika prawomocnym orzeczeniem komisji dyscyplinarnej karą zwolnienia z pracy,
2)
pozbawienia obywatelstwa polskiego, praw publicznych oraz utraty zdolności do czynności prawnych.
§  15.
1. 7
Stosunek pracy z pracownikiem ulega rozwiązaniu na jego wniosek z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia lub może być rozwiązany na mocy porozumienia stron.
2.
Stosunek pracy z pracownikiem ulega rozwiązaniu z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia w razie trwałej niezdolności do pracy stwierdzonej orzeczeniem komisji do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
§  16.
1.
Stosunek pracy z pracownikiem może ulec rozwiązaniu:
1)
z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia w razie:
a)
osiągnięcia wieku emerytalnego,
b)
nieuzasadnionej odmowy poddania się badaniu stanu zdrowia przez komisję do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,
c) 8
utraty rękojmi należytego wykonywania zadań.
2)
bez wypowiedzenia w razie:
a)
nieobecności w pracy z powodu choroby trwającej łącznie z urlopem zdrowotnym dłużej niż rok,
b)
usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż choroba, trwającej dłużej niż jeden miesiąc,
c)
zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
2.
Rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku.
§  17.
1.
Stosunek pracy wygasa w przypadkach, w których przepisy Kodeksu pracy przewidują wygaśnięcie umowy o pracę. Przepisy Kodeksu pracy o wygaśnięciu umowy o pracę stosuje się odpowiednio.
2.
W razie tymczasowego aresztowania stosunek pracy wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy, chyba że zakład pracy rozwiązał wcześniej stosunek pracy w wykonaniu prawomocnego orzeczenia komisji dyscyplinarnej.
§  18.
Przy obliczaniu okresu czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby stosuje się zasady przewidziane w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
1 § 3 ust. 1 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1982 r. (Dz.U.82.13.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 1982 r.
2 § 8 ust. 2 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1982 r. (Dz.U.82.13.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 1982 r.
3 § 8 ust. 2 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1982 r. (Dz.U.82.13.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 1982 r.
4 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1982 r. (Dz.U.82.13.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 1982 r.
5 § 10 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 marca 1978 r. (Dz.U.78.8.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1978 r.
6 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 marca 1978 r. (Dz.U.78.8.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1978 r.
7 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 marca 1978 r. (Dz.U.78.8.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1978 r.
8 § 16 ust. 1 pkt 1 lit. c) dodana przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1982 r. (Dz.U.82.13.103) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 1982 r.