§ 19. - Prawa i obowiązki członków prezydiów rad narodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.11.98

Akt utracił moc
Wersja od: 11 maja 1970 r.
§  19.
1.
Zaprzestanie wykonywania funkcji członka prezydium następuje z chwilą:
1)
wyboru nowego prezydium przez nowo obraną radę narodową,
2)
odwołania ze stanowiska członka prezydium przez radę narodową,
3)
przyjęcia ustąpienia ze stanowiska członka prezydium do wiadomości przez radę narodową,
4)
zniesienia jednostki podziału administracyjnego.
2.
Stale urzędujący członek prezydium, który zaprzestał wykonywania swojej funkcji, ma prawo do powrotu do dotychczasowego zakładu pracy, na poprzednio zajmowane stanowisko lub stanowisko równorzędne pod względem rodzaju pracy oraz nie niżej wynagradzane, jeżeli w ciągu 14 dni od zaprzestania wykonywania funkcji członka prezydium zgłosi swój powrót. Niezachowanie tego terminu powoduje rozwiązanie stosunku pracy z mocy prawa, chyba że nastąpiło z przyczyn niezależnych od stale urzędującego członka prezydium, który zaprzestał wykonywania swojej funkcji.
3.
Stale urzędującemu członkowi prezydium, który powraca do dotychczasowego zakładu pracy, zapewnia się możliwość uzyskania mieszkania w miejscu zamieszkania w chwili wyboru na stanowisko stale urzędującego członka prezydium; jeżeli stale urzędujący członek prezydium miał w chwili wyboru miejsce zamieszkania w miejscowości, w której obowiązują szczególne przepisy meldunkowe, to on i członkowie jego rodziny mają prawo do zameldowania w tej miejscowości na pobyt stały. Obowiązek zapewnienia możliwości uzyskania mieszkania spoczywa na prezydium rady narodowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania stale urzędującego członka prezydium w chwili wyboru.
4.
W razie niewykorzystania przez stale urzędującego członka prezydium urlopu wypoczynkowego za rok, w którym zaprzestał wykonywania funkcji członka prezydium, przysługuje mu prawo do wykorzystania tego urlopu, płatnego z budżetu rady narodowej, począwszy od następnego dnia po zaprzestaniu wykonywania funkcji członka prezydium. Termin czternastodniowy, o którym mowa w ust. 2, rozpoczyna bieg od dnia następnego po wykorzystaniu przez pracownika urlopu wypoczynkowego.
5.
O zaprzestaniu wykonywania funkcji stale urzędującego członka prezydium i rozpoczęciu biegu terminu czternastodniowego prezydium rady narodowej zawiadamia niezwłocznie dotychczasowy zakład pracy członka prezydium.