Art. 22. - Pracownicze programy emerytalne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.60.623 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 2002 r.
Art.  22.
1.
Składkę podstawową finansuje pracodawca, a składkę dodatkową uczestnik.
2.
Wysokość składki podstawowej określa się procentowo od wynagrodzenia uczestnika.
3.
Pracownik może zadeklarować składkę dodatkową. Wysokość składki dodatkowej określa się kwotowo lub procentowo od wynagrodzenia uczestnika.
4.
Składka podstawowa nie może być wyższa niż 7% wynagrodzenia uczestnika.
5.
Wysokość składki podstawowej określa zakładowa umowa emerytalna, a wysokość składki dodatkowej - pracownik w deklaracji uczestnictwa w pracowniczym programie emerytalnym.
6.
Składka podstawowa nie jest wliczana do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne.
7.
Uczestnik może zmienić wysokość składki dodatkowej, ze skutkiem na przyszłość, w formie zmiany deklaracji uczestnictwa w pracowniczym programie emerytalnym.
8.
Pracodawca jest obowiązany do terminowego i prawidłowego:
1)
naliczania i odprowadzania składek podstawowych,
2)
naliczania, potrącania i odprowadzania składek dodatkowych.
9.
Składki są odprowadzane na indywidualne rachunki uczestników prowadzone przez podmiot zarządzający środkami.
10.
Składki dodatkowe są potrącane z wynagrodzenia uczestnika otrzymywanego u pracodawcy prowadzącego pracowniczy program emerytalny po opodatkowaniu.
11.
Składkę dodatkową za dany miesiąc potrąca się z wynagrodzenia za ten miesiąc, chyba że zakładowa umowa emerytalna stanowi inaczej.
12.
Pracodawca nalicza i pobiera składki:
1)
w odniesieniu do składników wynagrodzenia należnych za okresy nie dłuższe niż miesiąc - w terminie wypłaty tych składników obowiązującym u pracodawcy, i odprowadza je w okresach miesięcznych,
2)
w odniesieniu do składników należnych za okresy dłuższe niż miesiąc - w terminie wypłaty tych składników, i odprowadza je również w tym terminie.