Rozdział 5 - Rozwiązanie i wygaśnięcie umowy pożyczki - Pożyczanie papierów wartościowych z udziałem podmiotów prowadzących działalność maklerską oraz banków prowadzących rachunki papierów wartościowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.71.638

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 2005 r.

Rozdział  5

Rozwiązanie i wygaśnięcie umowy pożyczki

§  27.
W przypadku gdy zlecenie sprzedaży, o którym mowa w § 23, nie zostanie zrealizowane w okresie jego ważności, umowa pożyczki zawarta na podstawie ramowej umowy sprzedaży krótkiej, a także umowa pożyczki zawarta na podstawie ramowej umowy pożyczki, ulega rozwiązaniu.
§  28.
Zwrot pożyczonych papierów wartościowych następuje z chwilą ich zapisania na rachunku papierów wartościowych pożyczkodawcy.
§  29.
Pożyczkobiorca, który sprzedał papiery wartościowe, będące przedmiotem umowy pożyczki zawartej na podstawie ramowej umowy sprzedaży krótkiej, jest obowiązany kupić papiery wartościowe na rynku regulowanym celem zwrotu przedmiotu pożyczki. Do zlecenia kupna stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 1 ustawy, chyba że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej.
§  30.
1.
Dom maklerski jest obowiązany zwrócić pożyczone papiery wartościowe w oznaczonym w ramowej umowie pożyczki terminie. W przypadku gdy w ramowej umowie pożyczki nie postanowiono inaczej, dom maklerski jest obowiązany zwrócić pożyczone papiery wartościowe do końca ostatniego dnia cyklu rozliczeniowego, rozpoczynającego się po dniu zgłoszenia przez pożyczkodawcę żądania zwrotu papierów wartościowych będących przedmiotem pożyczki.
2.
W przypadku określonym w ust. 1 dom maklerski może dokonać zwrotu papierów wartościowych:
1)
przez przeniesienie na rzecz pożyczkodawcy nabytych na rachunek własny papierów wartościowych, które posiadał w momencie zgłoszenia żądania zwrotu, lub
2)
przez przeniesienie na rzecz pożyczkodawcy papierów wartościowych, które nabył na rachunek własny po zgłoszeniu żądania zwrotu, lub
3)
pożyczonych, na podstawie ramowej umowy pożyczki, od innego pożyczkodawcy, po zgłoszeniu żądania zwrotu papierów wartościowych, lub
4)
otrzymanych w wyniku spełnienia żądania zwrotu papierów wartościowych będących przedmiotem pożyczki udzielonej innemu domowi maklerskiemu na podstawie ramowej umowy pożyczki, lub
5)
otrzymanych w wyniku spełnienia żądania zwrotu papierów wartościowych będących przedmiotem umowy pożyczki zawartej na podstawie ramowej umowy sprzedaży krótkiej.
§  31.
1.
W przypadku żądania przez dom maklerski zwrotu papierów wartościowych będących przedmiotem umowy pożyczki udzielonej klientowi na podstawie ramowej umowy sprzedaży krótkiej, klient jest zobowiązany do złożenia zlecenia kupna papierów wartościowych najpóźniej na sesję następującą po dniu zgłoszenia żądania, chyba że umowa sprzedaży krótkiej określa inny termin.
2.
W przypadku gdy klient nie spełni w terminie żądania, o którym mowa w ust. 1, dom maklerski jest obowiązany do realizacji zabezpieczenia sprzedaży krótkiej. Obowiązek ten powstaje odpowiednio także w przypadku częściowego spełnienia żądania, o którym mowa w ust. 1.
§  32.
1.
Przeniesienie papierów wartościowych będących przedmiotem pożyczki z rachunku papierów wartościowych pożyczkobiorcy na rachunek papierów wartościowych pożyczkodawcy następuje:
1)
w dniu rozliczenia w Krajowym Depozycie transakcji kupna zawartej w wyniku złożenia zlecenia, o którym mowa w § 29 i § 31 ust. 1, lub
2)
w dniu otrzymania z Krajowego Depozytu dokumentów ewidencyjnych potwierdzających rozliczenie zwrotu pożyczki - w przypadku zwrotu papierów wartościowych będących przedmiotem umowy pożyczki zawartej w trybie ramowej umowy pożyczki, gdy zwrot pożyczki nie następuje w wyniku transakcji kupna.
2.
W przypadku gdy zwrot papierów wartościowych, pożyczonych zgodnie z § 10 ust. 2, następuje przez nabycie ich na rynku regulowanym, prawa do otrzymania papierów wartościowych, nabyte w wyniku wykonania zlecenia kupna, są zapisywane w rejestrze operacyjnym prowadzonym dla pożyczkodawcy.