Rozdział 4 - Zawarcie umów pożyczki - Pożyczanie papierów wartościowych z udziałem podmiotów prowadzących działalność maklerską oraz banków prowadzących rachunki papierów wartościowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.71.638

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 2005 r.

Rozdział  4

Zawarcie umów pożyczki

§  23.
1.
Zawarcie umowy pożyczki, na podstawie ramowej umowy sprzedaży krótkiej, następuje z chwilą przyjęcia przez dom maklerski do wykonania zlecenia sprzedaży papierów wartościowych będących przedmiotem pożyczki.
2.
Przez przyjęcie do wykonania zlecenia rozumie się stwierdzenie przez dom maklerski możliwości postawienia do dyspozycji klienta papierów wartościowych celem dokonania przez niego sprzedaży pożyczonych papierów wartościowych. Przyjęcie zlecenia do wykonania następuje w trybie przewidzianym w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 1 ustawy.
3.
Możliwość postawienia do dyspozycji klienta papierów wartościowych jest uzależniona od:
1)
posiadania przez dom maklerski papierów wartościowych nabytych na rachunek własny lub
2)
możliwości pożyczenia papierów wartościowych na zasadzie, o której mowa w § 5.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, zawarcie umowy pożyczki, na podstawie ramowej umowy pożyczki, następuje pod warunkiem przyjęcia przez dom maklerski do wykonania zlecenia sprzedaży pożyczonych papierów wartościowych.
5.
Warunkiem przyjęcia przez dom maklerski do wykonania zlecenia sprzedaży jest wcześniejsze zablokowanie papierów wartościowych lub praw do otrzymania papierów wartościowych, będących przedmiotem tego zlecenia, w rejestrze operacyjnym prowadzonym dla pożyczkodawcy.
§  24.
1.
Dom maklerski odmawia przyjęcia do wykonania zlecenia sprzedaży, o którym mowa w § 23, jeżeli, pomimo dołożenia należytej staranności, nie ma możliwości pożyczenia papierów wartościowych będących przedmiotem tego zlecenia lub zlecenie to jest sprzeczne z warunkami umowy.
2.
W przypadku gdy zlecenie sprzedaży, o którym mowa w § 23, zostanie zrealizowane częściowo, obowiązki pożyczkobiorcy w zakresie ustanawiania i uzupełniania zabezpieczenia sprzedaży krótkiej oraz zwrotu przedmiotu pożyczki i zapłaty na rzecz pożyczkodawcy odnoszą się odpowiednio do zrealizowanej części zlecenia.
3.
W przypadku zlecenia sprzedaży, o którym mowa w § 23, realizowanego w częściach, ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  25.
1.
Do zlecenia sprzedaży, o którym mowa w § 23, stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 1 ustawy, chyba że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej.
2.
Do zlecenia sprzedaży, o którym mowa w § 23, nie stosuje się przepisów wydanych na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 1 ustawy, dotyczących sprawdzania pokrycia zleceń sprzedaży papierów wartościowych.
§  26.
Przeniesienie papierów wartościowych będących przedmiotem umowy pożyczki, zawartej na podstawie ramowej umowy sprzedaży krótkiej i ramowej umowy pożyczki, z rachunku papierów wartościowych pożyczkodawcy na rachunek papierów wartościowych pożyczkobiorcy następuje w dniu rozliczenia w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A., zwanym dalej "Krajowym Depozytem", transakcji sprzedaży zawartej w wyniku złożenia zlecenia, o którym mowa w § 23.