Rozdział 2 - Ramowa umowa pożyczki - Pożyczanie papierów wartościowych z udziałem podmiotów prowadzących działalność maklerską oraz banków prowadzących rachunki papierów wartościowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.71.638

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 2005 r.

Rozdział  2

Ramowa umowa pożyczki

§  5.
Dom maklerski może pożyczyć papiery wartościowe, celem dalszego ich pożyczania lub celem dokonania zwrotu pożyczonych papierów wartościowych, w przypadku, o którym mowa w § 30 ust. 2 pkt 3, od innego domu maklerskiego lub od osoby, dla której prowadzi rachunek papierów wartościowych, pod warunkiem zawarcia z tymi podmiotami ramowej umowy pożyczki.
§  6.
Dom maklerski, przed podpisaniem ramowej umowy pożyczki z osobą, dla której prowadzi rachunek papierów wartościowych, jest obowiązany poinformować tę osobę o:
1)
zasadach pożyczania papierów wartościowych oraz o miejscu i sposobie udostępnienia listy, o której mowa w § 3 ust. 2;
2)
ryzyku utracenia pożytków z papierów wartościowych i możliwości zawarcia w ramowej umowie pożyczki postanowienia o zapłacie pożyczkodawcy rekompensaty za utracone pożytki;
3)
ryzyku związanym z inwestowaniem środków pieniężnych stanowiących zabezpieczenie pożyczki, o ile ramowa umowa pożyczki będzie przewidywać ustanowienie zabezpieczenia pożyczki oraz możliwość jego inwestowania.
§  7.
Ramowa umowa pożyczki powinna być zawarta na piśmie i określać w szczególności:
1)
sposób, tryb i formę zawarcia, zmiany i rozwiązania umowy pożyczki;
2)
sposób ustalania wynagrodzenia pożyczkodawcy, jeżeli jest ono przewidziane;
3)
wysokość i sposób ustanawiania zabezpieczenia pożyczki, o ile jest ono przewidziane, oraz tryb zaspokojenia roszczeń z tego zabezpieczenia;
4)
sposób udzielania rekompensaty, o ile jest ona przewidziana, za pożytki, które przypadłyby pożyczkodawcy, gdyby nie pożyczył papierów wartościowych;
5)
zasady wymiany składników zabezpieczenia pożyczki - o ile jest ona przewidziana;
6)
sposób informowania pożyczkodawcy o dokonaniu blokady papierów wartościowych w celu ich pożyczenia;
7)
sposób informowania pożyczkodawcy o zwrocie pożyczonych papierów wartościowych;
8)
określenie terminu zwrotu pożyczonych papierów wartościowych bądź wskazanie sposobu określania tego terminu, z zaznaczeniem, czy umowa pożyczki jest zawierana na czas określony, czy też zwrot papierów wartościowych będących przedmiotem pożyczki następuje w określonym w umowie czasie, po zgłoszeniu przez pożyczkodawcę żądania ich zwrotu.
§  8.
1.
W przypadku gdy w ramowej umowie pożyczki jest przewidziane ustanowienie zabezpieczenia pożyczki, zabezpieczeniem mogą być w szczególności: środki pieniężne, bony skarbowe, obligacje emitowane przez Skarb Państwa, a także gwarancje, akredytywy lub poręczenia bankowe.
2.
Środki pieniężne stanowiące zabezpieczenie pożyczki mogą pochodzić wyłącznie z kapitału (funduszu) własnego domu maklerskiego ustanawiającego zabezpieczenie lub z pożyczek albo kredytów zaciągniętych przez ten dom maklerski.
3.
Środki pieniężne będące przedmiotem zabezpieczenia pożyczki są zapisywane na rachunku pieniężnym pożyczkodawcy.
4.
Jeżeli pożyczkobiorcą w ramowej umowie pożyczki jest bank prowadzący rachunki papierów wartościowych, środki pieniężne będące przedmiotem zabezpieczenia pożyczki mogą być zapisane na rachunku bankowym pożyczkodawcy prowadzonym dla niego przez ten bank. W takim przypadku przepis § 9 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
5.
Papiery wartościowe będące przedmiotem zabezpieczenia pożyczki są zapisywane na rachunku papierów wartościowych pożyczkodawcy.
§  9.
1.
Środki pieniężne i papiery wartościowe stanowiące zabezpieczenie pożyczki są blokowane na rachunku pieniężnym lub rachunku papierów wartościowych pożyczkodawcy i nie mogą być wykorzystane przez pożyczkodawcę w innym celu niż zaspokojenie roszczeń wynikających z umowy pożyczki, chyba że ramowa umowa pożyczki przewiduje możliwość inwestowania przez pożyczkodawcę środków pieniężnych stanowiących zabezpieczenie pożyczki.
2.
Ramowa umowa pożyczki, która przewiduje możliwość inwestowania przez pożyczkodawcę środków pieniężnych stanowiących zabezpieczenie pożyczki, powinna dodatkowo określać sposób podziału zysku z inwestycji oraz dopuszczalny zakres, przedmiot i zasady dokonywania inwestycji.
3.
W przypadku gdy dokonana przez pożyczkodawcę inwestycja przyniosła straty, obowiązanym do ich pokrycia jest wyłącznie pożyczkodawca.