Dział 3 - Świadczenia w naturze. - Powszechne zaopatrzenie emerytalne pracowników i ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.3.6

Akt utracił moc
Wersja od: 9 marca 1982 r.

DZIAŁ  III.

Świadczenia w naturze.

1.
Osoby pobierające emerytury i renty inwalidzkie oraz członkowie ich rodzin, jak również osoby pobierające renty rodzinne mają prawo do świadczeń leczniczych i położniczych zakładów społecznych służby zdrowia oraz do zaopatrzenia w protezy, aparaty ortopedyczne i środki pomocnicze w zakresie przewidzianym dla pracowników i członków ich rodzin.
2.
Osoby, które uległy wypadkowi w zatrudnieniu lub zachorowały na chorobę zawodową, mają prawo do świadczeń leczniczych zakładów społecznych służby zdrowia oraz do zaopatrzenia w protezy, aparaty ortopedyczne i środki pomocnicze dla leczenia następstw wypadków w zatrudnieniu lub choroby zawodowej, chociażby nie miały prawa do renty inwalidzkiej.
3.
Szczegółowy zakres, zasady i tryb udzielania świadczeń określonych w ust. 1 i 2 określa w drodze rozporządzenia Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
1.
Osoby pobierające renty uzależnione od inwalidztwa mogą być na swój wniosek lub z urzędu poddane specjalnemu leczeniu, przeszkoleniu oraz usprawnieniu w ośrodkach rehabilitacji, w celu całkowitego lub częściowego przywrócenia im zdolności do pracy lub zapobieżenia pogorszeniu stanu zdrowia. W razie odmowy poddania się temu leczeniu, przeszkoleniu lub usprawnieniu osoby te nie mają prawa do wyższej renty w przypadku pogorszenia stanu zdrowia i zaliczenia ich do wyższej grupy inwalidów.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac określa szczegółowe zasady wykonywania przepisu ust. 1.

Rada Ministrów określa w drodze rozporządzenia zasady planowego zatrudniania inwalidów oraz może określić zasady wypłaty rent, mające na celu realizację zadań w zakresie szkolenia i zatrudnienia inwalidów.

1.
Osoby pobierające emerytury lub renty mogą być na swój wniosek umieszczone w domu rencistów lub w innym zakładzie pomocy społecznej. Na pokrycie kosztów utrzymania w tych domach i zakładach można potrącić najwyżej 80% emerytury lub renty.
2.
Potrąceń na pokrycie kosztów utrzymania (ust. 1) można dokonywać również w razie pobytu:
  1)
powyżej 6 miesięcy w zamkniętych zakładach społecznych służby zdrowia - najwyżej jednak 80% emerytury lub renty,
  2)
w zakładzie szkolenia inwalidów - najwyżej jednak 50% renty.
3.
Zasady dokonywania potrąceń, o których mowa w ust. 1 i 2, określa w drodze rozporządzenia Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej uwzględniając stan rodzinny osób pobierających emerytury lub renty.