Rozdział 5 - Organizacja udzielania świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego - Powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.28.153

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2006 r.

Rozdział  5

Organizacja udzielania świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego

1.  247
 Kasy chorych zawierają umowy o udzielanie świadczeń ze świadczeniodawcami posiadającymi uprawnienia do udzielania świadczeń na podstawie odrębnych przepisów. Umowy są jawne. Kasa chorych realizuje zasadę jawności umów, zamieszczając po zakończeniu konkursu ofert na swojej stronie internetowej informacje o zawartych umowach, podając rodzaj, liczbę i cenę zakupionych świadczeń oraz maksymalną kwotę zobowiązania kasy chorych wobec świadczeniodawcy wynikającą z każdej umowy.
2.  248
 Kasa chorych, po zasięgnięciu opinii przedstawicieli właściwych terytorialnie organów samorządów medycznych oraz organów założycielskich zakładów opieki zdrowotnej, określa zasady dostępności i sposoby rozliczania kosztów świadczeń zdrowotnych.
2a.  249
 Określenie warunków, o których mowa w ust. 2, powinno nastąpić nie później niż na 2 miesiące przed przeprowadzeniem konkursu ofert przez kasę chorych.
3. 
Kasa chorych przy zawieraniu umów jest obowiązana do przestrzegania:
1) 250
 zasady zrównoważenia kosztów z przychodami,
2)
zasady, że suma kwot zobowiązań kasy chorych wobec świadczeniodawców ze wszystkich zawartych umów musi się mieścić w planie finansowym kasy chorych.
4. 
Umowy między kasą chorych a świadczeniodawcami powinny określać w szczególności:
1)
rodzaj i zakres udzielanych świadczeń,
2)
warunki i zasady udzielania świadczeń,
3)
zasady rozliczeń ze świadczeniodawcami,
4)
maksymalną kwotę zobowiązania kasy chorych wobec świadczeniodawcy,
5)
zasady kontroli jakości, zasadności i dostępności świadczeń oraz realizacji umów,
6)
zasady rozpatrywania kwestii spornych, zażaleń, przeprowadzania i udokumentowania postępowania kontrolnego oraz wydawania wniosków pokontrolnych,
7)
zasady prowadzenia dokumentacji przez świadczeniodawców na potrzeby realizacji ubezpieczenia zdrowotnego i jej udostępniania kasie chorych.

 Finanse kas chorych są jawne.

1.  252
 Zawieranie przez kasy chorych umów o udzielanie świadczeń odbywa się po uprzednim przeprowadzeniu konkursu ofert.
2.  253
 Minister właściwy do spraw zdrowia, w uzgodnieniu z Naczelną Radą Lekarską, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych określi, w drodze rozporządzenia, wymogi, jakie musi spełnić świadczeniodawca, przystępując do konkursu, tryb składania ofert, sposób przeprowadzenia konkursu oraz zgłaszania i rozpatrywania skarg i protestów związanych z tymi czynnościami.
3.  254
 Podczas prowadzenia konkursu ofert kasa chorych sporządza protokół zawierający:
1)
opis przedmiotu konkursu,
2)
nazwisko lub nazwę oraz adresy świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umowy,
3)
informacje o spełnieniu warunków wymaganych od świadczeniodawców,
4)
cenę oraz inne istotne elementy każdej z ofert,
5)
streszczenie oceny i porównania złożonych ofert,
6)
uzasadnienie odrzucenia wszystkich ofert, jeżeli takie nastąpiło,
7)
powody ograniczenia konkursu do niektórych świadczeniodawców, jeżeli takie nastąpiło,
8)
powody przeprowadzenia wstępnej kwalifikacji świadczeniodawców,
9)
informacje o wniesionych skargach,
10)
informacje dotyczące zawieszenia postępowania,
11)
informacje o powołaniu rzeczoznawców,
12)
wskazanie wybranych ofert wraz z uzasadnieniem wyboru.
4.  255
 Protokół jest jawny, z tym że części protokołu określone w ust. 3 pkt 3-6 i 11 mogą być udostępnione po dokonaniu wyboru ofert lub po zakończeniu postępowania, jeżeli nie doszło do wyboru oferty, świadczeniodawcom, którzy ubiegają się o zawarcie umowy.
5.  256
 Porównanie ofert obejmuje co najmniej ocenę poziomu:
1)
kompleksowości oferowanych świadczeń obejmującej ich zakres merytoryczny oraz stopień zapewnienia ubezpieczonemu ciągłości opieki, w szczególności diagnostyki i terapii,
2)
bezpieczeństwa z uwzględnieniem możliwości zapewnienia prawidłowego postępowania w przypadku wystąpienia powikłań lub innych zdarzeń niekorzystnych,
3)
jakości funkcjonowania świadczeniodawcy w oparciu o wewnętrzną, krytyczną ocenę stosowanego postępowania i uzyskiwanych wyników oraz zewnętrzną ocenę dokonywaną przez niezależny podmiot i potwierdzoną certyfikatem jakości, akredytacji,
4)
jawności kryteriów stosowanych przy kwalifikowaniu ubezpieczonych do procedur o ograniczonej dostępności z uwagi na ich liczbę lub czas oczekiwania.
6.  257
 Minister właściwy do spraw zdrowia może określić, w drodze rozporządzenia:
1)
wzór protokołu konkursu ofert,
2)
dodatkowe wymagania, którym musi odpowiadać protokół konkursu ofert o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

 Przy zawieraniu umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych.

 Uczestnikiem postępowania w przedmiocie zawarcia umowy o udzielenie świadczeń z osobą wykonującą zawód medyczny poza zakładem opieki zdrowotnej, jeżeli osoba ta nie zgłosi sprzeciwu, jest przedstawiciel właściwej okręgowej izby lekarskiej lub okręgowej izby pielęgniarek i położnych, w przypadku lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarza rodzinnego) - także przedstawiciel Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz w przypadku pielęgniarki i położnej środowiskowej (rodzinnej) - także przedstawiciel Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych (rodzinnych).

 (skreślony).

1.  262
 Wojewoda, po zasięgnięciu opinii samorządów zawodów medycznych i organów samorządów szczebla powiatowego, w porozumieniu z kasami chorych działającymi na obszarze województwa, jest zobowiązany do opracowania i aktualizacji planu minimalnego zabezpieczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.
1a.  263
 Wojewoda ogłasza do dnia 31 grudnia każdego roku obowiązujący na następny rok plan, o którym mowa w ust. 1.
2.  264
 Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, zasady i warunki, jakim powinien odpowiadać minimalny plan zabezpieczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, uwzględniając zapewnienie ubezpieczonym całodobowego dostępu do świadczeń lekarskich i pielęgniarskich oraz niezbędną dla tego celu liczbę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej lub rodzinnych, lekarzy specjalistów, pielęgniarek i położnych i innych świadczeniodawców.
1. 
Kasa chorych nie może zawierać umowy o udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych z lekarzem, jeżeli udziela on świadczeń w zakładzie opieki zdrowotnej, który zawarł umowę z kasą chorych.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do innego świadczeniodawcy wykonującego zawód medyczny lub psychologa.

 Kasy chorych zawierają umowy ze szpitalami będącymi samodzielnymi publicznymi lub niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej w rozumieniu ustawy o zakładach opieki zdrowotnej w celu zapewniania ubezpieczonym leczenia szpitalnego.

1.  268
 Świadczenia ambulatoryjne z zakresu specjalistycznej opieki zdrowotnej są udzielane ubezpieczonemu na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, z wyjątkiem świadczeń:
1)
ginekologa i położnika,
2)
stomatologa,
3)
dermatologa i wenerologa,
4)
onkologa,
5)
psychiatry,
6)
okulisty,
7)
w zakresie lecznictwa odwykowego dla osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychoaktywnych,
8)
dla osób zakażonych wirusem HIV,
9)
dla osób chorych na gruźlicę,
10)
dla inwalidów wojennych.
1a.  269
 Skierowanie, o którym mowa w ust. 1, obejmuje całość specjalistycznych świadczeń zdrowotnych związanych z leczeniem schorzenia, które było podstawą jego wystawienia.
2. 
Świadczenia, o których mowa w ust. 1, związane z wypadkiem, zatruciem, urazem, stanem zagrożenia życia lub porodem udzielane są bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
3.  270
 Świadczenia zdrowotne szpitali są udzielane bez skierowania w razie wypadków, zatruć, urazów, porodu, stanów zagrożenia życia oraz w razie wydania na podstawie odrębnych przepisów decyzji o przymusowej hospitalizacji.
4.  271
 Na podstawie skierowania:
1)
lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego - udzielane są ubezpieczonemu świadczenia z zakresu diagnostyki oraz zabiegi ambulatoryjne,
2)
lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - udzielane są ubezpieczonemu świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej oraz świadczenia innych niż lekarze świadczeniodawców.
5.  272
 Świadczenie zdrowotne udzielone ubezpieczonemu bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli to skierowanie jest wymagane, opłaca ubezpieczony.
1. 
Leki i materiały medyczne są wydawane ubezpieczonym przez aptekę na zasadach określonych w ustawie.
2. 
Apteka ma obowiązek w szczególności:
1) 274
 zapewniać dostępność leków i materiałów medycznych objętych wykazami leków podstawowych i uzupełniających, o których mowa w art. 37 ust. 5 pkt 1, oraz leków, artykułów sanitarnych, preparatów diagnostycznych, a także sprzętu jednorazowego użytku, o których mowa w art. 39,
2)
udostępniać do kontroli przez kasę chorych lub na jej zlecenie przez organy nadzoru farmaceutycznego dokumentację, którą apteka jest obowiązana prowadzić na podstawie odrębnych przepisów,
3) 275
 przekazywać kasie chorych informacje zawarte w treści poszczególnych zrealizowanych recept na refundowane leki i materiały medyczne.
3.  276
 Minister właściwy do spraw zdrowia po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Aptekarskiej określi, w drodze rozporządzenia, tryb i sposób przekazywania oraz zakres danych, o których mowa w ust. 2 pkt 3.
1. 
Apteka otrzymuje refundację ceny leku lub materiału medycznego wydawanego ubezpieczonemu bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością.
2. 
Refundacja, o której mowa w ust. 1, nie może przekraczać ustalonego limitu cen, z zastrzeżeniem art. 44 ust. 2, i dokonywana jest przez kasę chorych na zasadach, o których mowa w ust. 3-5.
3. 
Kasa chorych w porozumieniu z Okręgową Izbą Aptekarską ustala:
1)
terminy przedstawiania przez apteki kasie chorych zbiorczych zestawień zrealizowanych recept podlegających refundacji,
2)
terminy zwrotu aptekom należności z tytułu refundacji, po przedłożeniu zestawienia recept, o którym mowa w pkt 1,
3)
tryb udostępniania kasie chorych do kontroli recept zrealizowanych przez ubezpieczonych i związanych z tym informacji,
4)
wysokość odsetek należnych aptekom w razie nieterminowej refundacji ceny, o której mowa w ust. 1.
4. 
Uzgodnienia te obowiązują kasę chorych oraz wszystkie apteki na terenie działania danej kasy chorych oraz danej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
5. 
W przypadku nieuzgodnienia terminów, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2, terminy te nie mogą przekroczyć 15 dni.
6. 
Kasa chorych dokonuje zwrotu należności z tytułu refundacji w terminie, o którym mowa w ust. 3 pkt 2 lub ust. 5.
7.  278
 W przypadku przekroczenia przez kasę chorych terminu, o którym mowa w ust. 5, aptece przysługują odsetki w wysokości określonej zgodnie z ust. 3 pkt 4.
8.  279
 Minister właściwy do spraw zdrowia po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Aptekarskiej określi, w drodze rozporządzenia, wzór zbiorczego zestawienia recept podlegających refundacji.

 W przypadku nieprzekazania lub przekazania niezgodnie z ustawą danych, o których mowa w art. 59 ust. 3, art. 59a ust. 8 i art. 141e ust. 1 pkt 3, terminy, o których mowa w art. 59a ust. 3 pkt 2 i ust. 5, mogą zostać przedłużone do czasu przekazania przez aptekę danych zgodnie z ustawą.

1. 
Ubezpieczony ma prawo do:
1) 282
 wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarza stomatologa spośród lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego posiadających umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych z kasą chorych, do której należy ubezpieczony, z zastrzeżeniem ust. 2,
2) 283
 wyboru lekarza specjalisty spośród lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego posiadających umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych z kasą chorych, do której należy ubezpieczony, z zastrzeżeniem art. 58 ust. 1 i 5,
3)
wyboru szpitala na zasadach określonych w art. 31c oraz 58 ust. 3,
4)
wyboru pielęgniarki, położnej i innych świadczeniodawców związanych umową z kasą chorych, z zastrzeżeniem art. 58 ust. 5,
5)
wyboru kasy chorych,
6)
pokrycia przez kasę chorych, której ubezpieczony jest członkiem, wydatków poniesionych w związku z uzyskaniem świadczeń w razie nagłego zachorowania, wypadku, urazu i zatrucia lub potrzeby natychmiastowego leczenia szpitalnego, udzielanych przez świadczeniodawców nie związanych umową z żadną kasą chorych - do wysokości przeciętnych kosztów takich świadczeń w danej kasie chorych, o ile wykaże, że nie miał możliwości uzyskania świadczenia u świadczeniodawcy związanego umową z kasą.
2.  284
 Jeżeli ubezpieczony zmienia wybranego przez siebie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej bez zgody kasy chorych przed upływem sześciu miesięcy od dokonania wyboru, wnosi zryczałtowaną opłatę rejestracyjną do kasy chorych w wysokości 2,5% przeciętnego wynagrodzenia.
3.  285
 Koszty świadczeń zdrowotnych udzielanych ubezpieczonemu przez świadczeniodawców spoza terenu działania właściwej kasy chorych rozliczane są bezpośrednio pomiędzy kasami w wysokości wynikającej z umowy zawartej między tymi kasami chorych.
1. 
Kasa chorych przeprowadza lub zleca kontrolę bieżącej realizacji umowy o udzielanie świadczeń, a w szczególności kontrolę:
1)
sposobu korzystania ze świadczeń przez ubezpieczonych, dostępności i jakości świadczeń oraz zasad organizacji ich udzielania,
2)
stosowania procedur diagnostycznych i terapeutycznych pod względem jakości i zgodności z przyjętymi standardami,
3)
sposobu korzystania ze świadczeń specjalistycznych i stosowanych technologii medycznych,
4)
zasadności wyboru leków i materiałów medycznych oraz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych stosowanych w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji,
5)
zasad wystawiania recept.
2. 
Kontrole dokumentacji medycznej i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych mogą być przeprowadzane tylko przez upoważnionych przez kasę chorych lekarzy, pielęgniarki, położne lub przedstawicieli innych zawodów medycznych, o ile zakres kontroli ich dotyczy.
2a.  287
 Osoby dokonujące kontroli nie mogą udostępniać informacji uzyskanych w związku z przeprowadzoną kontrolą nieupoważnionym osobom trzecim.
2b.  288
 W razie potrzeby kontrola jakości i zasadności wykonywania świadczeń diagnostycznych i leczniczych jest zlecana przez kasę chorych konsultantowi wojewódzkiemu z właściwej dziedziny medycyny.
3. 
Podmiot kontrolowany zobowiązany jest do przedłożenia niezbędnych dokumentów, udzielania informacji i pomocy podczas kontroli.
4. 
Podmiot kontrolowany powinien uwzględniać wyniki kontroli i stosować się do zaleceń pokontrolnych.
1. 
W razie pobytu ubezpieczonego poza obszarem działania właściwej kasy chorych i nagłego zachorowania lub pogorszenia się stanu zdrowia, świadczeń udziela zakład opieki zdrowotnej lub lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, z którym kasa chorych, właściwa ze względu na miejsce pobytu ubezpieczonego, zawarła umowę o udzielanie świadczeń.
1a.  290
 W razie zameldowania ubezpieczonego na pobyt czasowy poza obszarem działania właściwej kasy chorych świadczeń udziela świadczeniodawca, z którym kasa chorych właściwa ze względu na miejsce czasowego zameldowania ubezpieczonego zawarła umowę o udzielanie świadczeń.
2.  291
 Koszty świadczeń, o których mowa w ust. 1 i 1a, są rozliczane bezpośrednio pomiędzy właściwymi kasami.

 (skreślony).

 (skreślony).

246 Art. 53 zmieniony przez art. 1 pkt 45 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
247 Art. 53 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 44 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
248 Art. 53 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 44 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
249 Art. 53 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 44 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
250 Art. 53 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 44 lit. d) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
251 Art. 53a dodany przez art. 1 pkt 11 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 2001 r.
252 Art. 54 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 46 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 9 września 1998 r.
253 Art. 54 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 12 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 45 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

254 Art. 54 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 45 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
255 Art. 54 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 45 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
256 Art. 54 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 45 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
257 Art. 54 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 45 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
258 Art. 54a:

- dodany przez art. 1 pkt 47 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 9 września 1998 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 46 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

259 Art. 54b dodany przez art. 1 pkt 47 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
260 Art. 55 skreślony przez art. 1 pkt 48 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
261 Art. 55a dodany przez art. 1 pkt 49 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 lipca 1999 r.
262 Art. 55a ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 48 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
263 Art. 55a ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 48 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
264 Art. 55a ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 29 i pkt 48 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
265 Art. 56 zmieniony przez art. 1 pkt 50 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 9 września 1998 r.
266 Art. 57 zmieniony przez art. 1 pkt 51 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
267 Art. 58 zmieniony przez art. 1 pkt 52 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
268 Art. 58 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 50 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
269 Art. 58 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 50 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
270 Art. 58 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 50 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
271 Art. 58 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.45.439) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 maja 1999 r.
272 Art. 58 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.45.439) zmieniającej nin. ustawę z dniem 28 maja 1999 r.
273 Art. 59 zmieniony przez art. 1 pkt 53 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
274 Art. 59 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 51 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
275 Art. 59 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 51 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
276 Art. 59 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 29 i pkt 51 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
277 Art. 59a dodany przez art. 1 pkt 54 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
278 Art. 59a ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 52 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
279 Art. 59a ust. 8:

- zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.122.1324) zmieniającej nin. ustawę z dniem 30 czerwca 2001 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 29 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.

280 Art. 59b dodany przez art. 1 pkt 53 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
281 Art. 60 zmieniony przez art. 1 pkt 55 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
282 Art. 60 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 54 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
283 Art. 60 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 54 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
284 Art. 60 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 54 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
285 Art. 60 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 54 lit. c) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
286 Art. 61 zmieniony przez art. 1 pkt 56 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
287 Art. 61 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 55 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
288 Art. 61 ust. 2b dodany przez art. 1 pkt 55 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
289 Art. 62 zmieniony przez art. 1 pkt 57 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
290 Art. 62 ust. 1a dodany przez art. 1 pkt 56 lit. a) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
291 Art. 62 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 56 lit. b) ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. (Dz.U.01.88.961) zmieniającej nin. ustawę z dniem 27 września 2001 r.
292 Art. 63 skreślony przez art. 1 pkt 58 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
293 Art. 64 skreślony przez art. 1 pkt 58 ustawy z dnia 18 lipca 1998 r. (Dz.U.98.117.756) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.