Rozdział 6 - Powoływanie żołnierzy rezerwy na ćwiczenia wojskowe i zwalnianie z tych ćwiczeń. - Powoływanie poborowych i innych osób do czynnej służby wojskowej i zwalnianie z tej służby.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.53.290

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1969 r.

Rozdział  6.

Powoływanie żołnierzy rezerwy na ćwiczenia wojskowe i zwalnianie z tych ćwiczeń.

§  48.
1.
Powoływanie żołnierzy rezerwy na ćwiczenia wojskowe w jednostkach wojskowych następuje w terminach oraz na czas określony przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
Szeregowcy i podoficerowie, którzy odbywali zasadniczą służbę wojskową przez okres co najmniej 12 miesięcy, oraz szeregowcy i podoficerowie, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową w systemie obrony terytorialnej, mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe na czas nie przekraczający łącznie 12 miesięcy przez cały okres pozostawania w rezerwie.
3.
Szeregowcy, którzy zostali przeniesieni do rezerwy bez odbycia zasadniczej służby wojskowej w wymiarze określonym w ust. 2, mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe na czas nie przekraczający 18 miesięcy przez cały okres pozostawania w rezerwie.
§  49.
1.
Żołnierzy rezerwy przeznaczonych do pełnienia funkcji dowódczych i instruktorskich w systemie obrony terytorialnej wojskowy komendant rejonowy powołuje za pomocą imiennych kart powołania na ćwiczenia wojskowe zwyczajne z przerwami, określone w art. 75 ustawy.
2.
Żołnierzy, o których mowa w ust. 1, dowódca jednostki wzywa do odbycia jednodniowych zajęć szkoleniowych, do służby na obozie szkoleniowym lub do innej służby w systemie obrony terytorialnej - za pomocą wezwań imiennych.
3.
Do wystawiania i doręczania wezwań imiennych stosuje się odpowiednio przepis § 17.
§  50.
Nie podlegają powołaniu na ćwiczenia wojskowe żołnierze rezerwy:
1)
uznani przy przeglądzie lekarskim za niezdolnych do odbycia ćwiczeń wojskowych,
2)
uznani orzeczeniem powiatowej komisji poborowej lub wojskowej komisji lekarskiej za niezdolnych do służby wojskowej w czasie pokoju (kategoria "D"),
3)
odbywający karę pozbawienia wolności lub tymczasowo aresztowani oraz skazani na karę dodatkową utraty praw publicznych - przez czas trwania utraty tych praw.
§  51.
1.
Do żołnierzy rezerwy powołanych na ćwiczenia wojskowe stosuje się odpowiednio przepisy § 19 ust. 1 i 2 oraz § 20, a do wzywanych do pełnienia funkcji dowódczych i instruktorskich w systemie obrony terytorialnej także przepisy § 19 ust. 4 i § 21.
2.
Żołnierzy rezerwy, którzy nie stawili się na ćwiczenia wojskowe w jednostce wojskowej z powodu choroby określonej w § 19 ust. 1, wojskowy komendant rejonowy powołuje do odbycia ćwiczeń wojskowych w nowym terminie albo odracza im termin odbycia tych ćwiczeń.
§  52.
1.
Wojskowy komendant rejonowy może przesunąć żołnierzowi rezerwy termin powołania na ćwiczenia wojskowe:
1)
w szczególnie uzasadnionych przypadkach - na wniosek zakładu pracy skierowany do wojskowej komendy rejonowej nie później niż na 10 dni przed wyznaczonym terminem stawienia się powołanego w jednostce wojskowej; we wniosku należy uzasadnić konieczność przesunięcia terminu odbycia ćwiczeń wojskowych i wskazać proponowany termin ich odbycia,
2)
na pisemną prośbę powołanego - w ważnych sprawach osobistych i rodzinnych wymagających jego obecności, np. w razie śmierci lub obłożnej choroby najbliższych członków rodziny (małżonka, dziecka, ojca, matki lub innej osoby pozostającej na wyłącznym utrzymaniu powołanego) i niemożności powierzenia tych osób opiece innej osoby na czas odbywania ćwiczeń wojskowych, lub w innych szczególnych przypadkach (zawarcia związku małżeńskiego, złożenia egzaminu itp.); do prośby należy dołączyć dowód uzasadniający przesunięcie terminu odbycia ćwiczeń wojskowych (zaświadczenie lekarza lub felczera zakładu społecznego służby zdrowia itp.).
2.
Złożenie wniosku lub prośby w sprawie przesunięcia terminu odbycia ćwiczeń nie zwalnia powołanego od obowiązku stawienia się w jednostce wojskowej w czasie i miejscu określonych w karcie powołania.
§  53.
1.
Zwolnienie żołnierzy rezerwy z jednostki wojskowej następuje po odbyciu ćwiczeń wojskowych, na które zostali powołani.
2.
Zwolnienie żołnierzy rezerwy z jednostki wojskowej przed odbyciem ćwiczeń wojskowych może nastąpić jedynie w przypadkach wyjątkowych, zasługujących na uwzględnienie.
3.
Decyzję w sprawie zwolnienia żołnierza rezerwy w przypadkach klęski żywiołowej, śmierci lub obłożnej choroby najbliższego członka rodziny, jeżeli zachodzi konieczność zwolnienia z ćwiczeń, a udzielenie urlopu okolicznościowego w tych przypadkach jest nie wystarczające lub niecelowe - wydaje dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa ćwiczenia wojskowe na jego prośbę; do prośby powinny być dołączone dowody uzasadniające konieczność zwolnienia żołnierza z ćwiczeń.
4.
Decyzję w sprawie zwolnienia z ćwiczeń żołnierzy rezerwy w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach wydaje właściwy dowódca wymieniony w § 29 ust. 3, a żołnierzy odbywających ćwiczenia wojskowe w instytucjach centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej lub w jednostkach bezpośrednio im podporządkowanych - szef danej instytucji centralnej.
§  54.
Żołnierzy rezerwy odbywających ćwiczenia wojskowe z przerwami w systemie obrony terytorialnej dowódca jednostki zwalnia z jednostki i z czynnej służby wojskowej po zakończeniu każdego zajęcia lub służby, na które zostali wezwani.
§  55.
1.
Żołnierzy rezerwy, którzy podczas odbywania ćwiczeń wojskowych przebywają na leczeniu w wojskowym zakładzie leczniczym jednorazowo przez okres dłuższy niż 10 dni, zwalnia się z ćwiczeń wojskowych. Okres odbytych przez nich ćwiczeń wojskowych do przyjęcia do wojskowego zakładu leczniczego zalicza się do okresu ćwiczeń wojskowych.
2.
Czas przebywania powołanego w wojskowym zakładzie leczniczym przez okres krótszy niż 10 dni zalicza się na poczet ćwiczeń wojskowych.
§  56.
1.
Żołnierzy rezerwy odbywających ćwiczenia wojskowe zwalnia się z tych ćwiczeń i z czynnej służby wojskowej w przypadkach:
1)
zastosowania do tych żołnierzy aresztu tymczasowego,
2)
zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem sądu,
3)
utraty obywatelstwa polskiego, stwierdzonej zaświadczeniem organu właściwego do orzekania w sprawach obywatelstwa.
2.
Ćwiczeń wojskowych odbywanych przez czas krótszy niż 15 dni w jednym ciągu od dnia wcielenia żołnierza rezerwy do jednostki wojskowej do dnia zwolnienia go z jednostki w przypadkach wymienionych w ust. 1 nie zalicza się do okresu ćwiczeń wojskowych.
§  57.
1.
Żołnierzom rezerwy ukaranym podczas odbywania ćwiczeń wojskowych karą aresztu w trybie dyscyplinarnym odracza się wykonanie kary do zakończenia ćwiczeń, jeżeli względy dyscypliny wojskowej nie stoją temu na przeszkodzie. W tym przypadku zwolnienie z jednostki wojskowej następuje po odbyciu kary dyscyplinarnej.
2.
Jeżeli względy dyscypliny wojskowej wymagały niezwłocznego wykonania kary aresztu, czasu odbytej kary nie zalicza się na poczet ćwiczeń wojskowych.
§  58.
1.
Wojskowi komendanci rejonowi oraz dowódcy jednostek wojskowych obowiązani są do dokonywania w dokumentach ewidencyjnych oraz w wojskowych dokumentach osobistych żołnierzy rezerwy wpisów dotyczących powołania na ćwiczenia wojskowe i zwolnienia z tych ćwiczeń.
2.
Sposób dokonywania wpisów w dokumentach ewidencyjnych i w książeczkach wojskowych żołnierzy rezerwy zwalnianych po odbyciu zajęć lub służby w systemie obrony terytorialnej określają odrębne przepisy wojskowe.