Rozdział 1 - Przewód kwalifikacyjny na stanowisko docenta etatowego. - Powoływanie na stanowiska pracowników nauki oraz wykładowców i starszych wykładowców w wyższych szkołach artystycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1964.4.25

Akt utracił moc
Wersja od: 6 lutego 1964 r.

Rozdział  1.

Przewód kwalifikacyjny na stanowisko docenta etatowego.

§  1.
1.
Warunkiem powołania na stanowisko docenta etatowego w zakresie dyscyplin artystycznych jest posiadanie kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych, stwierdzonych w drodze przewodu kwalifikacyjnego.
2.
Przewód kwalifikacyjny przeprowadza się jedynie na wakujące stanowisko docenta etatowego.
§  2.
Przewód kwalifikacyjny na stanowisko docenta etatowego w zakresie dyscyplin artystycznych przeprowadzają rady wydziałów wyższych szkół artystycznych objętych wykazem ustalonym przez Ministra Kultury i Sztuki zgodnie z art. 11 ust. 7 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. Nr 20, poz. 88).
§  3.
1.
Przewód kwalifikacyjny przeprowadza się w zakresie dyscyplin artystycznych stanowiących główne kierunki kształcenia, reprezentowane przez wydziały i studia.
2.
Przewód kwalifikacyjny obejmuje:
1)
ocenę kwalifikacji artystycznych kandydata na stanowisko docenta etatowego, dokonaną na podstawie całego jego dorobku artystycznego ze szczególnym uwzględnieniem pracy kwalifikacyjnej,
2)
kolokwium kwalifikacyjne,
3)
wykład kwalifikacyjny,
4)
powzięcie przez radę wydziału uchwały o posiadaniu przez kandydata kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta etatowego.
3.
Praca kwalifikacyjna, wykonana w zakresie dyscypliny artystycznej (ust. 2 pkt 1) odpowiadającej specjalizacji reprezentowanej przez osobę odbywającą przewód kwalifikacyjny, powinna stanowić twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi sztuki.
4.
Szczegółowy program i zakres pracy kwalifikacyjnej określa rada wydziału, która przeprowadza przewód kwalifikacyjny.
§  4.
1.
Do przewodu kwalifikacyjnego może być dopuszczona osoba, która:
1)
posiada osiągnięcia artystyczne, stanowiące twórczy wkład do rozwoju danej gałęzi sztuki,
2)
posiada dyplom z tytułem magistra lub dyplom (świadectwo) równorzędne,
3)
zajmuje co najmniej stanowisko adiunkta lub stanowisko pracownika dydaktycznego w szkole wyższej,
4)
posiada kwalifikacje moralne niezbędne do wykonywania funkcji nauczyciela i wychowawcy młodzieży,
5)
zamierza poświęcić się zawodowo pracy w szkole wyższej.
2.
Do przewodu kwalifikacyjnego może być również dopuszczona osoba, która nie odpowiada warunkom określonym w ust. 1 pkt 3.
§  5.
1.
Jeżeli na wydziale wyższej szkoły artystycznej wakuje stanowisko docenta etatowego w zakresie określonej dyscypliny artystycznej, dziekan tego wydziału, po uzyskaniu zgody rektora na obsadzenie wolnego etatu, na wniosek kierownika katedry przedstawia kandydata radzie wydziału. Rada wydziału podejmuje uchwałę o wysunięciu kandydata do przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta etatowego.
2.
Jeżeli stanowisko docenta etatowego wakuje w pozawydziałowej jednostce organizacyjnej wyższej szkoły artystycznej, kierownik tej jednostki, po uzyskaniu zgody rektora na obsadzenie wolnego etatu oraz po otrzymaniu wniosku kierownika katedry, wysuwa kandydata do przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta etatowego. Wysunięcie danego kandydata wymaga zgody rektora.
3.
Kandydat do przewodu kwalifikacyjnego na stanowisko docenta etatowego (ust. 1 i 2) składa na ręce dziekana (kierownika pozawydziałowej jednostki) podanie o wszczęcie przewodu kwalifikacyjnego w zakresie danej dyscypliny artystycznej, do którego dołącza:
1)
życiorys,
2)
dokumenty, opinie i oświadczenia wykazujące spełnienie warunków określonych w § 4,
3)
dane dotyczące rodzaju i przygotowania pracy kwalifikacyjnej,
4)
temat wykładu kwalifikacyjnego.
4.
Dziekan (kierownik pozawydziałowej jednostki) zgłasza wysuniętą kandydaturę rektorowi, załączając do wniosku odpowiednią dokumentację.
§  6.
1.
Rektor po otrzymaniu dokumentacji kandydata przekazuje ją radzie właściwego wydziału (§ 2) w celu podjęcia czynności związanych z przewodem kwalifikacyjnym. Przepis ten nie dotyczy przypadków określonych w ust. 2.
2.
Jeżeli kandydat został wysunięty przez radę wydziału nie posiadającego uprawnienia przewidzianego w § 2 lub przez kierownika pozawydziałowej jednostki, rektor przekazuje dokumentację kandydata rektorowi tej szkoły wyższej, która posiada wydział uprawniony do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych w zakresie danej dyscypliny artystycznej, z wnioskiem o spowodowanie podjęcia czynności związanych z przewodem kwalifikacyjnym.
3.
Rektor szkoły wyższej, w której znajduje się wydział uprawniony do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych, przekazuje otrzymany w trybie ust. 2 wniosek właściwemu wydziałowi w celu podjęcia przez radę tego wydziału czynności związanych z przewodem kwalifikacyjnym.
§  7.
Rada wydziału uprawnionego do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego w zakresie danej dyscypliny artystycznej po otrzymaniu dokumentacji (§ 6) decyduje w sprawie dopuszczenia kandydata do przewodu kwalifikacyjnego. W razie pozytywnej decyzji rada wydziału ustala program i zakres pracy kwalifikacyjnej oraz termin jej wykonania lub przedstawienia (§ 3 ust. 4).
§  8.
1.
Rada wydziału zaprasza do udziału w czynnościach przewodu kwalifikacyjnego (§ 3 ust. 2 pkt 1-4) co najmniej dwóch samodzielnych pracowników nauki, reprezentujących daną lub pokrewną dyscyplinę artystyczną w innych wyższych szkołach artystycznych, a w razie braku takich pracowników nauki - co najmniej dwóch wybitnych twórców nie będących pracownikami nauki.
2.
Jeżeli kandydat na stanowisko docenta etatowego jest pracownikiem wydziału nie uprawnionego do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego lub pozawydziałowej jednostki, wśród zaproszonych specjalistów powinien być samodzielny pracownik nauki tego wydziału (pozawydziałowej jednostki), a w braku takiego specjalisty - dziekan tego wydziału (kierownik pozawydziałowej jednostki).
3.
Zaproszeni przez radę wydziału samodzielni pracownicy nauki biorą udział w czynnościach przewodu kwalifikacyjnego z głosem stanowczym.
§  9.
Po dopuszczeniu kandydata na stanowisko docenta etatowego do przewodu kwalifikacyjnego rada wydziału może wyznaczyć trzech recenzentów spośród samodzielnych pracowników nauki do oceny pracy kwalifikacyjnej oraz całokształtu dorobku artystycznego kandydata. Jednym z recenzentów powinien być samodzielny pracownik nauki, o którym mowa w § 8 ust. 1, a jeżeli kandydat jest pracownikiem wydziału nie uprawnionego do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego (pozawydziałowej jednostki) - jednym z recenzentów powinien być samodzielny pracownik nauki, o którym mowa w § 8 ust. 2.
§  10.
1.
Rada wydziału po zapoznaniu się z oceną i wnioskami recenzentów (§ 9) decyduje w sprawie dopuszczenia kandydata do kolokwium kwalifikacyjnego.
2.
Kolokwium kwalifikacyjne odbywa się na posiedzeniu rady wydziału. Kolokwium powinno stanowić dyskusję nad pracą kwalifikacyjną i nad całokształtem dorobku artystycznego oraz wykazać znajomość przez kandydata problematyki artystycznej i pedagogicznej tej dyscypliny, która jest przedmiotem przewodu kwalifikacyjnego.
3.
Po zakończeniu kolokwium rada wydziału podejmuje decyzję co do jego wyniku. W razie pozytywnej decyzji rada wydziału dopuszcza kandydata do wykładu kwalifikacyjnego i wyznacza termin wykładu.
4.
Rada wydziału może zwolnić kandydata od wykładu kwalifikacyjnego.
§  11.
1.
Kandydat wygłasza wykład kwalifikacyjny na posiedzeniu rady wydziału.
2.
Wykład kwalifikacyjny ma na celu wykazanie przez kandydata umiejętności zwięzłego i jasnego przedstawienia zagadnień artystycznych lub dydaktyczno-metodycznych.
§  12.
Ustalone przez radę wydziału pozytywne oceny pracy kwalifikacyjnej i całokształtu dorobku artystycznego kandydata, kolokwium kwalifikacyjnego oraz wykładu kwalifikacyjnego stanowią dla rady wydziału podstawę do powzięcia uchwały o posiadaniu przez kandydata kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta etatowego w zakresie dyscyplin artystycznych.
§  13.
1.
Uchwały rady wydziału związane z przeprowadzeniem przewodu kwalifikacyjnego zapadają bezwzględną większością głosów. Uchwała rady wydziału o posiadaniu przez kandydata kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta etatowego w zakresie dyscyplin artystycznych (§ 12) zapada bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 osób uprawnionych do głosowania. Głosowanie jest tajne.
2.
Z przebiegu posiedzeń rady wydziału związanych z przewodem kwalifikacyjnym sporządza się protokoły.
§  14.
1.
Rada wydziału, podejmując uchwałę stwierdzającą posiadanie przez kandydata kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta etatowego, równocześnie stawia wniosek o powołanie go na wakujące stanowisko docenta etatowego.
2.
Rektor przekazuje uchwałę i wniosek, o których mowa w ust. 1, Ministrowi Kultury i Sztuki po uzyskaniu opinii senatu.
§  15.
1.
Jeżeli uchwała rady wydziału, stwierdzająca posiadanie przez kandydata kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta etatowego, oraz wniosek o powołanie (§ 14 ust. 1) dotyczy kandydata, który objąć ma stanowisko docenta etatowego na wydziale nie uprawnionym do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego lub w pozawydziałowej jednostce innej szkoły wyższej, rektor przekazuje uchwałę wraz z całą dokumentacją z przewodu kwalifikacyjnego rektorowi tej szkoły, na której rzecz przeprowadzony został przewód kwalifikacyjny.
2.
Rektor po otrzymaniu materiałów, o których mowa w ust. 1, powiadamia o wynikach przewodu dziekana wydziału (kierownika pozawydziałowej jednostki), na którego rzecz przewód kwalifikacyjny został przeprowadzony, a następnie, po uzyskaniu opinii senatu, przekazuje wniosek wraz z całą dokumentacją Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  16.
1.
Minister Kultury i Sztuki po otrzymaniu wniosków, o których mowa w §§ 14 i 15, po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego decyduje o powołaniu wysuniętego kandydata na stanowisko docenta etatowego.
2.
Na wniosek Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego Minister Kultury i Sztuki może zarządzić ponowne przeprowadzenie przewodu kwalifikacyjnego przez radę wydziału innej wyższej szkoły artystycznej i od jego wyników uzależnić decyzję w sprawie powołania danego kandydata na stanowisko docenta etatowego.
§  17.
1.
Od uchwały rady wydziału odmawiającej kandydatowi przyznania kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych do objęcia stanowiska docenta etatowego w zakresie dyscyplin artystycznych służy odwołanie do Ministra Kultury i Sztuki, który decyduje po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.
2.
W razie uwzględnienia odwołania Minister Kultury i Sztuki zleca ponowne przeprowadzenie przewodu kwalifikacyjnego radzie uprawnionego wydziału innej wyższej szkoły artystycznej.
§  18.
1.
Jeżeli wakujące stanowisko docenta etatowego nie zostało obsadzone na skutek negatywnego wyniku przewodu kwalifikacyjnego, do przewodu kwalifikacyjnego zostaje dopuszczony nowy kandydat w trybie przewidzianym w rozporządzeniu.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie ponownego dopuszczenia kandydata do przewodu kwalifikacyjnego w trybie § 17. W tym przypadku wakujące stanowisko docenta etatowego rezerwuje się do czasu uzyskania wyników tego przewodu.
§  19.
Zastępca profesora, który po dniu 30 września 1963 r. został nadal zatrudniony w wyższej szkole artystycznej jako wykładowca, będzie powołany na wakujące stanowisko docenta etatowego w tej samej wyższej szkole artystycznej pod warunkiem uzyskania kwalifikacji artystycznych i pedagogicznych stwierdzonych w drodze przewodu kwalifikacyjnego w terminie do dnia 31 grudnia 1964 r.