Powoływanie dyspaszerów oraz postępowanie dyspaszerskie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.27.124

Akt utracił moc
Wersja od: 13 kwietnia 1993 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 23 lutego 1993 r.
w sprawie powoływania dyspaszerów oraz postępowania dyspaszerskiego.

Na podstawie art. 228 § 4 ustawy z dnia 1 grudnia 1961 r. - Kodeks morski (Dz. U. z 1986 r. Nr 22, poz. 112, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 i z 1991 r. Nr 16, poz. 73) zarządza się, co następuje:
Czynności dyspaszerskie przewidziane w art. 228 § 1 i 2 Kodeksu morskiego mogą być wykonywane przez osobę, która spełnia wymagania określone w rozporządzeniu i jest wpisana na listę dyspaszerów.
Na dyspaszera może być powołana osoba, która:
1)
posiada obywatelstwo polskie oraz stałe miejsce zamieszkania w Polsce,
2)
korzysta w pełni z praw publicznych,
3)
ma pełną zdolność do czynności prawnych,
4)
posiada nieskazitelną opinię i daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków dyspaszera,
5)
posiada wyższe wykształcenie prawnicze, ekonomiczne lub dyplom kapitana żeglugi wielkiej, biegłą znajomość języka angielskiego oraz praktyczną znajomość prawa morskiego i zwyczajów międzynarodowego obrotu morskiego,
6)
wykaże się co najmniej 5-letnią praktyką w zakresie opracowywania spraw związanych z awariami morskimi,
7)
złoży egzamin ze znajomości zagadnień praktyki dyspaszerskiej.
1.
Dyspaszerów powołuje Prezes Krajowej Izby Gospodarczej w porozumieniu z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu złożonego przed komisją egzaminacyjną.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą przedstawiciele Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej, Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, Ministra Finansów, Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej oraz 2 dyspaszerów z listy.
Osoba powołana na dyspaszera składa przed Prezesem Krajowej Izby Gospodarczej przyrzeczenie następującej treści: "Przyrzekam uroczyście wykonywać czynności dyspaszerskie według mojej najlepszej wiedzy i woli, uwzględniając w sposób bezstronny interesy wszystkich uczestników awarii wspólnej".
1.
Wpis na listę dyspaszerów następuje z urzędu na podstawie aktu powołania i po złożeniu przez dyspaszera przyrzeczenia, o którym mowa w § 4.
2.
Dyspaszer traci prawo do wykonywania czynności dyspaszerskich w wyniku skreślenia go z listy dyspaszerów.
3.
Skreślenie z listy dyspaszerów następuje w przypadku:
1)
wniosku dyspaszera,
2)
utraty wymagań określonych w § 2 pkt 1, 2, 3 i 4,
3)
stwierdzenia zawinionego, nienależytego wykonywania czynności dyspaszerskich, naruszenia prawa oraz naruszenia zasad etyki zawodowej,
4)
śmierci dyspaszera.
1.
Nadzór nad działalnością dyspaszerów sprawuje Prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
2.
Do uprawnień Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej należy również:
1)
powoływanie komisji egzaminacyjnej, o której mowa w § 3, oraz nadzór nad jej działalnością,
2)
prowadzenie listy dyspaszerów,
3)
skreślanie z listy dyspaszerów; w przypadkach określonych w § 5 ust. 3 pkt 2 i 3 - w porozumieniu z Ministrem Transportu i Gospodarki Morskiej.
1.
Postępowanie dyspaszerskie podejmowane jest na podstawie zlecenia i powinno być przeprowadzone bez zbędnej zwłoki.
2.
Uczestnicy awarii wspólnej powinni dostarczyć w wyznaczonym przez dyspaszera terminie dokumenty lub wyjaśnienia potrzebne do wykonywania czynności dyspaszerskich.
3.
Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu czynności dyspaszerskie mogą być dokonane na podstawie dokumentów i wyjaśnień posiadanych przez dyspaszera.
4.
Dyspaszer powinien dążyć do ugodowego załatwiania spraw wyłaniających się w toku postępowania dyspaszerskiego pomiędzy uczestnikami awarii wspólnej.
1.
W razie ustalenia przez dyspaszera, że awaria wspólna nie zachodzi, dyspaszer odmawia sporządzenia dyspaszy.
2.
Odmowa sporządzenia dyspaszy powinna zawierać uzasadnienie.
Dokumenty dyspaszerskie, a w szczególności dyspasza, wyciąg z dyspaszy i odmowa sporządzenia dyspaszy, powinny zawierać: datę i miejsce wystawienia dokumentu, imię i nazwisko dyspaszera, który dokonał czynności dyspaszerskich, oraz podpis i pieczęć dyspaszera.
1.
Dyspaszer zawiadamia, za zwrotnym poświadczeniem odbioru, znanych uczestników awarii wspólnej o zakończeniu postępowania dyspaszerskiego, a jeżeli dyspasza została sporządzona - przesyła im dyspaszę lub wyciąg z dyspaszy.
2.
Za datę zakończenia postępowania dyspaszerskiego uważa się dzień doręczenia dyspaszy lub wyciągu z dyspaszy bądź zawiadomienia o odmowie sporządzenia dyspaszy.
Dyspaszerzy powołani i wpisani na listę dyspaszerów przed wejściem w życie rozporządzenia, spełniający warunki określone w § 2, zachowują z mocy prawa dotychczasowe uprawnienia.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 15 września 1966 r. w sprawie powoływania dyspaszerów i postępowania dyspaszerskiego (Dz. U. Nr 44, poz. 267).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.