§ 9. - Powoływanie do zawodowej służby wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1384

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lipca 2022 r.
§  9. 
1. 
Funkcjonariusz zainteresowany przeniesieniem do dalszego pełnienia służby w ramach zawodowej służby wojskowej składa, za pośrednictwem kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr, prośbę do Ministra Obrony Narodowej o przeniesienie do dalszego pełnienia służby. W prośbie tej funkcjonariusz wskazuje swoje imię i nazwisko, stopień służbowy, nazwę służby i jednostkę organizacyjną, w której pełni służbę, oraz zajmowane stanowisko służbowe, a także załącza do niej:
1)
odpis lub uwierzytelnioną kopię dokumentu stwierdzającego uzyskanie wykształcenia wymaganego w danym korpusie kadry;
2)
oświadczenie o nieprowadzeniu przeciwko niemu postępowania karnego, karnoskarbowego, dyscyplinarnego lub z tytułu odpowiedzialności zawodowej;
3)
dokument potwierdzający posiadany stopień służbowy i zajmowane stanowisko;
4)
oświadczenie o braku orzeczeń właściwych organów w sprawie ograniczonej zdolności do służby w obecnej lub poprzedniej służbie, a także o braku orzeczeń o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu doznanym wskutek wypadku albo wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby lub w związku ze służbą;
5)
dokumentację dotyczącą aktualnych okresowych badań lekarskich;
6)
poświadczenie bezpieczeństwa i zaświadczenie o przeszkoleniu w zakresie dostępu do ochrony informacji niejawnych albo zgodę na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego, o ile jest to niezbędne do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
2. 
Funkcjonariusz może dołączyć do prośby inne niż wymienione w ust. 1 dokumenty, potwierdzające w szczególności posiadane przez niego kwalifikacje, umiejętności i uprawnienia.
3. 
W prośbie, o której mowa w ust. 1, funkcjonariusz może wskazać preferowane stanowisko służbowe, na którym będzie pełnił zawodową służbę wojskową po przeniesieniu. W razie braku wskazania w prośbie stanowiska służbowego albo w razie stwierdzenia braku możliwości przeniesienia funkcjonariusza na preferowane stanowisko służbowe kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr może zaproponować funkcjonariuszowi inne stanowisko służbowe, uwzględniając potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
4. 
Kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr w toku postępowania mającego na celu ustalenie tożsamości funkcjonariusza oraz posiadanych przez niego predyspozycji do pełnienia zawodowej służby wojskowej na stanowisku służbowym, na które ma nastąpić przeniesienie, może:
1)
żądać przedstawienia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość funkcjonariusza;
2)
żądać innych niż wymienione w ust. 1 dokumentów potwierdzających posiadanie tych predyspozycji;
3)
podjąć inne czynności zmierzające do ustalenia posiadania przez funkcjonariusza predyspozycji do pełnienia zawodowej służby wojskowej na stanowisku służbowym, o ile jest to niezbędne ze względu na właściwości i warunki pełnienia służby wojskowej na stanowisku służbowym, na które ma nastąpić przeniesienie, w szczególności gdy przeniesienie następuje na stanowisko służbowe wymagające szczególnych predyspozycji zdrowotnych albo stanowisko, na którym są wymagane szczególne predyspozycje.
5. 
Jeżeli zachodzą wątpliwości co do zdolności fizycznej lub psychicznej funkcjonariusza do pełnienia zawodowej służby wojskowej, kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr może zawnioskować do uzgodnionego z funkcjonariuszem szefa WCR o skierowanie tego funkcjonariusza do wojskowej komisji lekarskiej lub o przeprowadzenie badań psychologicznych.
6. 
W przypadku gdy funkcjonariusz pełnił służbę na stanowisku, na którym nie był wymagany dostęp do broni palnej, kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr wnioskuje do uzgodnionego z funkcjonariuszem szefa WCR o przeprowadzenie badań psychologicznych.
7. 
W celu realizacji czynności, o których mowa w ust. 4-6, kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr współpracuje z dowódcą jednostki wojskowej, w której funkcjonariusz będzie pełnił służbę po przeniesieniu, oraz z szefami WCR, o których mowa w ust. 5 i 6.
8. 
Po wyrażeniu zgody na przeniesienie funkcjonariusza do dalszego pełnienia służby w ramach zawodowej służby wojskowej Minister Obrony Narodowej występuje o wyrażenie zgody na przeniesienie do:
1)
ministra nadzorującego daną służbę,
2)
w przypadku funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu albo Centralnego Biura Antykorupcyjnego - Prezesa Rady Ministrów albo ministra powołanego w celu koordynowania działalności służb specjalnych, jeżeli został powołany

- i jednocześnie określa termin na wyrażenie tej zgody oraz wskazuje przewidywaną datę przeniesienia funkcjonariusza, a także może wnioskować o weryfikację zgromadzonych danych o funkcjonariuszu oraz o udzielenie informacji, które mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji o powołaniu funkcjonariusza do zawodowej służby wojskowej.

9. 
Czynności, o których mowa w ust. 8, nie realizuje się, jeżeli ministrem nadzorującym jest Minister Obrony Narodowej.
10. 
W przypadku gdy przeniesienie dotyczy funkcjonariusza Służby Wywiadu Wojskowego albo Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Minister Obrony Narodowej może wnioskować o weryfikację zgromadzonych danych o funkcjonariuszu oraz o udzielenie informacji, które mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji o powołaniu funkcjonariusza do zawodowej służby wojskowej, odpowiednio do Szefa Służby Wywiadu Wojskowego albo Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
11. 
Po otrzymaniu zgody właściwego organu, o którym mowa w ust. 8, oraz w przypadku braku konieczności jej uzyskania Minister Obrony Narodowej wydaje decyzję o przeniesieniu funkcjonariusza i powołaniu go do zawodowej służby wojskowej oraz wyznaczeniu na stanowisko służbowe. W decyzji wskazuje się stanowisko służbowe, na którym funkcjonariusz będzie pełnił służbę, oraz dzień przeniesienia do pełnienia zawodowej służby wojskowej, który jest jednocześnie dniem stawienia się w jednostce wojskowej do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
12. 
Na podstawie decyzji, o której mowa w ust. 11, funkcjonariusz zostaje rozliczony z dotychczasową służbą, a na podstawie rozkazu personalnego wydanego przez właściwego przełożonego w tej służbie - skierowany do dalszego pełnienia służby w ramach zawodowej służby wojskowej. Do rozkazu personalnego dołącza się zaświadczenie dokumentujące przebieg dotychczasowej służby funkcjonariusza oraz zaświadczenie o rozliczeniu się ze służbą, w tym w zakresie świadczeń i należności pieniężnych.