Rozdział 3 - Powierzanie w szkole wyższej na czas oznaczony funkcji dydaktycznych i organizacyjnych wykonywanych przez pomocniczych pracowników nauki (prowadzenie ćwiczeń). - Powierzenie osobom nie będącym pracownikami nauki funkcji dydaktycznych i naukowych w szkołach wyższych i w Polskiej Akademii Nauk.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.42.189

Akt utracił moc
Wersja od: 27 września 1954 r.

III.

Powierzanie w szkole wyższej na czas oznaczony funkcji dydaktycznych i organizacyjnych wykonywanych przez pomocniczych pracowników nauki (prowadzenie ćwiczeń).

§  8.
1.
Wykonywanie w szkole wyższej funkcji dydaktycznych i organizacyjnych spełnianych przez pomocniczych pracowników nauki można powierzyć w drodze umowy zawartej na czas oznaczony osobie odpowiadającej warunkom określonym w ust. 2, jeżeli zatrudnienie pomocniczego pracownika nauki nie jest możliwe ze względu na niemożność powierzenia odpowiednich zajęć stałym pracownikom szkoły wyższej.
2.
Wykonywanie funkcji określonych w ust. 1 można powierzyć osobie, która ma ukończone studia wyższe co najmniej pierwszego stopnia, a nadto posiada uzdolnienie do pracy naukowej albo doświadczenie w pracy pedagogicznej lub zawodowej w zakresie danego przedmiotu.
3.
Jeżeli zasadnicze zajęcia objęte planem studiów mają trwać przez:
1)
jeden semestr - umowę zawiera się na okres sześciu miesięcy, w ciągu których na urlop wypoczynkowy przypada 15 dni,
2)
dwa semestry - umowę zawiera się na okres jednego roku, w ciągu którego na urlop wypoczynkowy przypada 30 dni.
4.
Wymiar zajęć obowiązkowych określi właściwy minister, któremu podlega szkoła wyższa.
5.
Wysokość wynagrodzenia osoby wykonującej funkcje określone w ust. 1 i zasady wynagradzania za czynności dodatkowe przekraczające wymiar zajęć obowiązkowych określają odrębne przepisy.
6.
W umowie należy zastrzec, że w przypadku niemożności wykonywania obowiązków z ważnych powodów pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia przez okres przysługujący kontraktowemu pracownikowi państwowemu.
7.
Osoba, z którą zawarto umowę, korzysta ze wszystkich uprawnień przysługujących pracownikowi państwowemu z uwzględnieniem zmian wynikających z ust. 3-5.
8.
Umowę zawiera i rozwiązuje rektor.
9.
Właściwy minister w określonych przypadkach może zastrzec, że umowy będą zawierane po zasięgnięciu opinii komisji kwalifikacyjnej dla pomocniczych pracowników nauki.
§  9.
1.
Rektorzy szkół wyższych mogą w granicach przyznanych w tym celu etatów powierzać w drodze umowy wykonywanie niektórych rodzajów funkcji asystenckich osobom o nie ukończonych studiach wyższych (zastępcy asystenta).
2.
Wymiar zajęć obowiązkowych określi właściwy minister zarządzający szkołą wyższą. Wysokość wynagrodzenia określają odrębne przepisy.
3.
Umowę zawiera rektor na czas oznaczony nie dłuższy niż rok szkolny; przepisy § 8 ust. 3, 6 i 9 mają odpowiednie zastosowanie.
4.
Osoba, z którą zawarto umowę określoną w ust. 1, korzysta ze wszystkich uprawnień przysługujących kontraktowemu pracownikowi państwowemu z uwzględnieniem zmian wynikających z ust. 2 i 3.