Rozdział 2 - Powierzanie w szkołach wyższych na czas oznaczony funkcji dydaktycznych i organizacyjnych wykonywanych przez samodzielnych pracowników nauki. - Powierzenie osobom nie będącym pracownikami nauki funkcji dydaktycznych i naukowych w szkołach wyższych i w Polskiej Akademii Nauk.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.42.189

Akt utracił moc
Wersja od: 27 września 1954 r.

II.

Powierzanie w szkołach wyższych na czas oznaczony funkcji dydaktycznych i organizacyjnych wykonywanych przez samodzielnych pracowników nauki.

§  6.
1.
Wykonywanie w szkole wyższej funkcji dydaktycznych i organizacyjnych można powierzyć w drodze umowy zawartej na czas oznaczony osobie, zwanej dalej "wykładowcą", odpowiadającej warunkom określonym w ust. 2, jeżeli zatrudnienie samodzielnego pracownika nauki nie jest możliwe ze względu na brak odpowiednich kadr naukowych.
2.
Wykonywanie funkcji określonych w ust. 1 można powierzyć osobie, która ukończyła studia wyższe drugiego stopnia lub równorzędne bądź posiada dyplom magistra lub lekarza albo dyplom zawodowy wyższej szkoły artystycznej i która ponadto wykazała się pracą pedagogiczną lub naukową albo wybitnymi osiągnięciami w pracy zawodowej w zakresie danego przedmiotu. W wyższych szkołach artystycznych funkcje, o których mowa w ust. 1, może wykonywać również osoba, nie posiadająca wyższych studiów artystycznych, jeżeli jest specjalistą-praktykiem w dziedzinie związanej z kierunkiem powierzonych jej zajęć.
3.
Jeżeli zasadnicze zajęcia objęte planem studiów mają trwać przez:
1)
jeden semestr - umowę zawiera się na okres sześciu miesięcy, w ciągu których na urlop wypoczynkowy przypada 15 dni,
2)
dwa semestry - umowę zawiera się na okres jednego roku, w ciągu którego na urlop wypoczynkowy przypada 30 dni.
4.
Wymiar zajęć obowiązkowych wykładowcy określi minister, któremu podlega szkoła wyższa.
5.
Wysokość wynagrodzenia wykładowcy wykonującego funkcje określone w ust. 1 i zasady wynagradzania za czynności dodatkowe przekraczające wymiar zajęć obowiązkowych określają odrębne przepisy.
6.
W umowie należy zastrzec, że w przypadku niemożności wykonywania obowiązków z ważnych powodów wykładowca zachowuje prawo do wynagrodzenia przez okres przysługujący kontraktowemu pracownikowi państwowemu.
7.
Umowę zawiera i rozwiązuje rektor.
8.
Wykładowca korzysta ze wszystkich uprawnień przysługujących pracownikowi państwowemu z uwzględnieniem zmian wynikających z ust. 3-5.
§  7.
W umowie określonej w § 6 należy zastrzec, że wykładowca, któremu powierzono wykonywanie funkcji określonych w § 6 ust. 1 na czas oznaczony, zobowiązuje się na zlecenie szkoły przeprowadzać egzaminy z wykładanego przez siebie przedmiotu w czasie najbliższych sesji egzaminacyjnych przewidzianych w planie studiów, nawet wówczas gdy egzaminy nie odbywają się w okresie wymienionym w § 6 ust. 3.