§ 6. - Postępowanie z rzeczami znalezionymi w środkach transportu publicznego oraz w pomieszczeniach i urządzeniach związanych z tym transportem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.30.210

Akt utracił moc
Wersja od: 4 sierpnia 1972 r.
§  6.
1.
W razie przyjęcia:
1)
pieniędzy polskich,
2)
złota, monet złotych, platyny, srebra, wyrobów użytkowych ze złota, platyny lub srebra, kamieni szlachetnych, pereł, zagranicznych środków płatniczych lub zagranicznych papierów wartościowych,
3)
krajowych papierów wartościowych,
4)
rzeczy, co do której istnieje przypuszczenie, że stanowi przedmiot o wartości naukowej, historycznej lub artystycznej,

kierownik jednostki przechowującej lub osoba przez niego wyznaczona w obecności znalazcy lub innej osoby sporządza wykaz tych przedmiotów z dokładnym ich opisaniem i umieszcza je wraz z tym wykazem w kopercie albo w innym opakowaniu. Na sklejeniach koperty lub na innym opakowaniu kierownik jednostki przechowującej oraz osoba obecna przy pakowaniu umieszczają swoje podpisy z pieczątką jednostki przechowującej.

2.
Przedmioty, papiery wartościowe i rzeczy wymienione w ust. 1 pkt 2, 3 i 4 jednostka przechowująca przekaże niezwłocznie organowi administracji finansowej prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat bądź dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa), na którego terenie znajduje się siedziba jednostki przechowującej. W miastach wyłączonych z województw przekazanie następuje do tego organu administracji finansowej prezydium dzielnicowej rady narodowej, któremu prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa zleci załatwianie tych spraw.
3.
Przekazanie powinno nastąpić bezpośrednio, ze sporządzeniem protokołu zdawczo-odbiorczego w 2 egzemplarzach, z których jeden pozostaje w organie administracji finansowej, a drugi przeznaczony jest dla jednostki przechowującej.
4.
Organ administracji finansowej postępuje z przekazanymi mu rzeczami znalezionymi (ust. 2) w sposób określony przez Ministra Finansów o postępowaniu z depozytami wartościowymi.
5.
Pieniądze polskie jednostka przechowująca składa do depozytu w swojej kasie, która przechowuje je oddzielnie w zapieczętowanej kopercie.