§ 10. - Postępowanie z rzeczami znalezionymi w budynku publicznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.19.185

Akt utracił moc
Wersja od: 15 września 1971 r.
§  10.
1.
Przyjętą rzecz znalezioną, nie wymienioną w § 7 i 8, zarządca przechowuje u siebie.
2.
Zarządca powinien czuwać nad utrzymaniem przyjętej rzeczy w należytym stanie, a w razie potrzeby dokonywać odpowiednich czynności konserwacyjnych.
3.
Jeżeli osoba uprawniona do odbioru rzeczy znalezionej nie zgłosi się po odbiór w ciągu miesiąca od dnia przyjęcia rzeczy przez zarządcę, zarządca przekaże tę rzecz organowi administracji finansowej prezydium powiatowej (miejskiej - w miastach stanowiących powiaty, dzielnicowej - w miastach wyłączonych z województw) rady narodowej, na którego terenie rzecz została znaleziona, zwanemu dalej "organem przechowującym". W miastach wyłączonych z województw przekazanie następuje do tego organu administracji finansowej prezydium dzielnicowej rady narodowej, któremu prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa zleci, w porozumieniu z prezydium właściwej dzielnicowej rady narodowej, załatwianie tych spraw.
4.
Przekazanie, o którym mowa w ust. 3, może nastąpić bezpośrednio lub przez pocztę przesyłką poleconą. W razie bezpośredniego przekazania należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje u zarządcy, a drugi przeznaczony jest dla organu przechowującego. W razie przekazania pocztą należy do przesyłki pocztowej dołączyć spis zawartych w niej przedmiotów oraz opis sprawy, której dotyczą.
5.
Zarządcy przysługuje zwrot kosztów poniesionych w związku z przechowywaniem rzeczy, które pokrywa osoba uprawniona do odbioru, do wysokości wartości rzeczy w dniu odbioru albo - jeżeli rzecz przeszła na własność Państwa - organ przechowujący do wysokości sumy uzyskanej w wyniku zbycia rzeczy.