Rozdział 2 - Właściwości i skład sądu pielęgniarek i położnych - Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.9.45

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lutego 1993 r.

Rozdział  2

Właściwości i skład sądu pielęgniarek i położnych

§  6.
1.
Właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd okręgowy pielęgniarek i położnych izby, której obwiniona pielęgniarka lub położna jest członkiem w chwili wszczęcia postępowania, z wyjątkiem spraw określonych w art. 40 ust. 3 pkt 2 ustawy.
2.
Jeżeli obwiniona pielęgniarka lub położna jest członkiem okręgowej rady pielęgniarek i położnych lub okręgowej komisji rewizyjnej, do rozpoznania sprawy właściwy jest okręgowy sąd pielęgniarek i położnych wyznaczony przez Naczelny Sąd Pielęgniarek i Położnych.
3.
W przypadku gdy odpowiedzialność zawodowa za to samo przewinienie dotyczy członków różnych okręgowych izb pielęgniarek i położnych, o właściwości pomiędzy okręgowymi sądami pielęgniarek i położnych rozstrzyga miejsce popełnienia przewinienia zawodowego, a w razie gdy miejsca tego ustalić nie można, właściwy jest sąd okręgowy pielęgniarek i położnych izby, w której wszczęto najpierw postępowanie.
4.
W razie gdy czyny kilku sprawców, które choć stanowią odrębne przewinienia zawodowe, wiążą się ze sobą, możliwe jest łączne prowadzenie sprawy. Postanowienie o łącznym prowadzeniu postępowania wyjaśniającego podejmuje Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, zlecając prowadzenie postępowania określonemu okręgowemu rzecznikowi odpowiedzialności zawodowej.
5.
Jeżeli pielęgniarka lub położna została członkiem innej okręgowej izby pielęgniarek i położnych po wszczęciu przeciw niej postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej, właściwy do rozpoznania sprawy w I instancji jest sąd okręgowej izby pielęgniarek i położnych, w której wszczęto postępowanie.
§  7.
Spory o właściwości pomiędzy okręgowymi sądami pielęgniarek i położnych rozstrzyga Naczelny Sąd Pielęgniarek i Położnych.
§  8.
Jeżeli przewinienia zawodowe objęte łącznym rozpoznaniem popełniły dwie lub więcej obwinionych pielęgniarek lub położnych, które podlegają odpowiedzialności przed okręgowym sądem pielęgniarek i położnych i Naczelnym Sądem Pielęgniarek i Położnych, właściwy do rozpoznania sprawy jest Naczelny Sąd Pielęgniarek i Położnych.
§  9.
1.
Okręgowy sąd pielęgniarek i położnych orzeka w składzie trzyosobowym.
2.
Naczelny Sąd Pielęgniarek i Położnych orzeka:
1)
w I instancji w składzie trzyosobowym w sprawach odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych wymienionych w art. 40 ust. 3 pkt 2 ustawy,
2)
w II instancji w składzie pięcioosobowym w sprawach odwołań od orzeczeń wydanych przez ten sąd w I instancji oraz od orzeczeń okręgowych sądów pielęgniarek i położnych.
§  10.
W składzie orzekającym sądu pielęgniarek i położnych może uczestniczyć, bez prawa głosu, jeden z członków sądu, wyznaczony w charakterze sędziego rezerwowego.
§  11.
W razie ponownego rozpoznawania sprawy, do składu orzekającego nie wyznacza się członków sądu pielęgniarek i położnych, którzy poprzednio brali w niej udział.