Art. 18. - Postępowanie uproszczone przy regulowaniu stanu hipotecznego gruntów w związku ze scaleniem w okręgach sądów apelacyjnych w Krakowie i we Lwowie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.38.392

Akt utracił moc
Wersja od: 7 maja 1932 r.
Art.  18.
1)
Postępowanie, przewidziane w artykule niniejszym i art. 19, stosowane będzie, jeżeli księgi gruntowe dla obszaru scalenia uległy zniszczeniu lub z innych powodów nie istnieją, a mianowicie w przypadkach, gdy:
a)
przedmiotem scalenia był cały obszar jednostki (gminy) katastralnej, a brak ksiąg gruntowych w całości lub w części;
b)
przedmiotem scalenia była tylko część tej jednostki, a brak ksiąg gruntowych właśnie dla tej części.
2)
Po uprawomocnieniu się orzeczenia ustalającego obszar scalenia (art. 17 ustawy z dnia 31 lipca 1923 r. o scalaniu gruntów) ogłosi sędzia w urzędzie gminnym gminy scalanej i we właściwym sądzie grodzkim wdrożenie postępowania scaleniowego i pouczy posiadaczy gospodarstw, że wszelkie zmiany własności i obciążeń pozostaną od chwili obwieszczenia bez wpływu na przebieg postępowania, zaś w stosunku do wydzielonych przy scaleniu gruntów zachowują moc tylko o tyle, o ile nie będą sprzeczne z postanowieniami ustawy o scalaniu gruntów z dnia 31 lipca 1923 r., wreszcie, że zbywanie części gospodarstwa, objętego obszarem scalenia, wymaga zgody powiatowego urzędu ziemskiego. Następnie właściwy sędzia (art. 1) wdroży i przeprowadzi postępowanie, przewidziane w ustawie z dnia 20 marca 1874 r. (Dz. ust. 1 rozp. kraj. galic. Nr. 29), z tem, że:
a)
rewizję operatu katastralnego przeprowadzi równocześnie z czynnościami sędziego urząd ziemski przy pomocy własnych mierniczych;
b)
sędzia może już w toku dochodzeń badać i ustalać stan obciążenia (stan dawnych ciężarów);
c)
zamiast arkuszy posiadania (§ 27 ustawy z dnia 20 marca 1874 r.) sporządzi sędzia wykaz właścicieli z wymienieniem należących do każdego z nich parcel tudzież wszystkich praw i ciężarów, związanych z własnością i posiadaniem, oraz z zaznaczeniem, czy i w jakiej mierze własność jest sporna wskutek zaprzeczenia lub z innych przyczyn.