Rozdział 4 - System nadzoru zgodności z prawem działalności towarzystwa - Postępowanie towarzystw funduszy inwestycyjnych wykonujących działalność w zakresie zarządzania portfelami, w skład których wchodzi jeden lub większa liczba instrumentów finansowych lub doradztwa inwestycyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.207.1595

Akt utracił moc
Wersja od: 8 grudnia 2009 r.

Rozdział  4

System nadzoru zgodności z prawem działalności towarzystwa

§  23.
1.
Towarzystwo jest obowiązane opracować i wdrożyć system nadzoru zgodności działalności z prawem, służący ujawnianiu i zapobieganiu naruszeniu przez towarzystwo obowiązków wynikających z przepisów prawa regulujących działalność towarzystwa. Zasady przyjętego przez towarzystwo nadzoru zgodności z prawem określa regulamin nadzoru zgodności z prawem.
2.
Przyjęty przez towarzystwo system nadzoru zgodności działalności z prawem powinien zapewniać możliwość minimalizacji skutków ewentualnych naruszeń oraz możliwość skutecznego wykonywania przez Komisję przysługujących jej uprawnień z tytułu nadzoru nad towarzystwem.
3.
Przyjęty przez towarzystwo system nadzoru zgodności działalności z prawem powinien uwzględniać rodzaj i zakres działalności prowadzonej przez towarzystwo.
§  24.
1.
Towarzystwo jest obowiązane wydzielić w swojej strukturze komórkę do spraw nadzoru zgodności działalności z prawem oraz zapewnić tej komórce niezależność umożliwiającą prawidłowe wykonywanie jej obowiązków. W przypadku gdy uzasadnia to rodzaj i zakres działalności prowadzonej przez towarzystwo, czynności nadzoru zgodności działalności z prawem mogą być wykonywane w ramach stanowiska jednoosobowego. W takim przypadku do stanowiska nadzoru zgodności działalności z prawem stosuje się przepisy rozporządzenia dotyczące komórki do spraw nadzoru zgodności działalności z prawem.
2.
Do obowiązków komórki do spraw nadzoru zgodności działalności z prawem należy:
1)
badanie i regularna ocena adekwatności i skuteczności przyjętego systemu nadzoru zgodności działalności z prawem, jak również działań podejmowanych w celu wypełniania przez towarzystwo obowiązków wynikających z przepisów prawa regulujących wykonywanie usług przez towarzystwo;
2)
doradztwo oraz bieżąca pomoc osobom obowiązanym, wykonującym czynności w ramach prowadzonej przez towarzystwo działalności, w wypełnianiu przez nich obowiązków zgodnie z przepisami prawa.
3.
W celu umożliwienia wykonywania przez komórkę do spraw nadzoru zgodności działalności z prawem jej obowiązków w sposób należyty i niezależny, towarzystwo jest obowiązane zapewnić, aby:
1)
osoby wykonujące zadania z zakresu nadzoru zgodności działalności z prawem:
a)
dysponowały stosownymi uprawnieniami, środkami, kwalifikacjami i dostępem do wszelkich i niezbędnych informacji,
b)
były odpowiedzialne za raportowanie w zakresie dotyczącym funkcjonowania systemu nadzoru wewnętrznego,
c)
nie brały udziału w wykonywaniu czynności z zakresu działalności, która jest przedmiotem sprawowanego przez nie nadzoru wewnętrznego;
2)
sposób wynagradzania osób, o których mowa w pkt 1, nie wpływał na ich obiektywizm.
4.
Przepisów ust. 3 pkt 1 lit. c oraz pkt 2 nie stosuje się do towarzystw prowadzących działalność, której zakres i rodzaj uzasadnia odstąpienie od tych wymogów, pod warunkiem że towarzystwo jest w stanie zapewnić należyte wykonywanie nadzoru zgodności działalności z prawem.
§  25.
1.
Osoba wykonująca czynności nadzoru zgodności działalności z prawem - w przypadku stanowiska jednoosobowego albo osoba kierująca komórką do spraw nadzoru zgodności działalności z prawem niebędąca członkiem zarządu, podlega bezpośrednio prezesowi zarządu towarzystwa, a w przypadku gdy prezes nie został powołany - zarządowi towarzystwa.
2.
Osoba wykonująca czynności nadzoru zgodności działalności z prawem, nie rzadziej niż raz do roku, sporządza pisemny raport z funkcjonowania systemu nadzoru zgodności działalności z prawem. Raport powinien w szczególności zawierać wskazanie środków podejmowanych w przypadkach niezgodności z przepisami prawa.
3.
Osoba wykonująca czynności nadzoru zgodności działalności z prawem przekazuje raport, o którym mowa w ust. 2, zarządowi towarzystwa.
4.
Osoba wykonująca czynności nadzoru zgodności działalności z prawem przekazuje radzie nadzorczej regularne, pisemne sprawozdania z funkcjonowania systemu nadzoru wewnętrznego, zawierające w szczególności wskazanie środków podejmowanych w przypadkach niezgodności z przepisami. Terminy przekazywania sprawozdań oraz okresy sprawozdawcze określa regulamin nadzoru zgodności z prawem, o którym mowa w § 23 ust. 1.
§  26.
O ile uzasadnia to rozmiar prowadzonej działalności w zakresie doradztwa inwestycyjnego lub zarządzania portfelami instrumentów finansowych, system nadzoru zgodności działalności z prawem może funkcjonować w ramach systemu kontroli wewnętrznej, o którym mowa w art. 48 ustawy.