Rozdział 2 - Komisja Odwoławcza i postępowanie przed tą Komisją. - Postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym oraz utworzenie i organizacja Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym oraz postępowanie przed tą Komisją.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.16.84

Akt utracił moc
Wersja od: 13 kwietnia 1963 r.

Rozdział  2.

Komisja Odwoławcza i postępowanie przed tą Komisją.

§  31.
1.
Tworzy się Komisję Odwoławczą przy Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwaną dalej Komisją Odwoławczą.
2.
Komisja Odwoławcza ma siedzibę w m.st. Warszawie.
§  32.
Komisja Odwoławcza składa się z przewodniczącego i jego zastępcy, wyznaczonych spośród sędziów Sądu Najwyższego przez Pierwszego Prezesa tego Sądu, oraz z dwunastu przedstawicieli Urzędu Patentowego, dwunastu przedstawicieli związków zawodowych oraz dwunastu przedstawicieli stowarzyszeń technicznych, powołanych przez przewodniczącego Komisji Odwoławczej na wniosek Prezesa Urzędu Patentowego, Centralnej Rady Związków Zawodowych i Naczelnej Organizacji Technicznej.
§  33.
Komisja Odwoławcza rozpatruje odwołania od decyzji oraz zażalenia na postanowienia Urzędu Patentowego wydane w postępowaniu spornym oraz odwołania od decyzji i zażalenia na postanowienia tego Urzędu w sprawach rozpoznawanych w trybie art. 119 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo wynalazcze (Dz. U. Nr 33, poz. 156).
§  34.
1.
Nadzór nad Komisją Odwoławczą sprawuje Prezes Rady Ministrów. Sprawowanie nadzoru może Prezes Rady Ministrów zlecić Prezesowi Urzędu Patentowego.
2.
Nadzór nie może wkraczać w dziedzinę, w której członkowie Komisji Odwoławczej są niezawiśli.
§  35.
1.
Komisja Odwoławcza orzeka w kolegiach orzekających w składzie pięciu osób.
2.
Przewodniczący Komisji Odwoławczej może zarządzić rozpoznanie odwołania ze względu na zawiłość sprawy przez kolegium orzekające w składzie powiększonym o dwie osoby.
§  36.
1.
Kolegium orzekające Komisji Odwoławczej składa się z przewodniczącego, którym jest przewodniczący Komisji lub jego zastępca, z dwóch pracowników Urzędu Patentowego, z przedstawiciela związków zawodowych oraz przedstawiciela właściwego stowarzyszenia technicznego, powoływanych do składu kolegium orzekającego przez przewodniczącego Komisji spośród członków tej Komisji. Przepis § 2 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Do przewodniczącego i członków kolegium orzekającego Komisji Odwoławczej mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 3-5.
§  37.
Prezes Urzędu Patentowego może przyznać przewodniczącemu Komisji Odwoławczej za wykonywanie w Komisji Odwoławczej czynności, wynikających z przepisów niniejszego rozporządzenia, zamiast wynagrodzenia, o którym mowa w § 5, wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości nie przekraczającej 1.000 zł miesięcznie.
§  38.
1.
Po otrzymaniu odwołania lub zażalenia przewodniczący Komisji Odwoławczej bada, czy odpowiada ono warunkom formalnym oraz czy wniesione zostało w terminie. W razie stwierdzenia, że odwołanie lub zażalenie nie odpowiada warunkom formalnym, przewodniczący Komisji wzywa stronę do usunięcia jego braków, wyznaczając jej w tym celu odpowiedni termin, z pouczeniem, że nieusunięcie braków w terminie spowoduje pozostawienie odwołania lub zażalenia bez rozpoznania.
2.
W razie nieusunięcia braków odwołania lub zażalenia, jak również w razie wniesienia go po terminie, jeżeli termin nie został przywrócony, kolegium orzekające Komisji Odwoławczej na posiedzeniu niejawnym wydaje postanowienie o pozostawieniu odwołania lub zażalenia bez rozpoznania albo o niedopuszczalności odwołania lub zażalenia wskutek uchybienia terminu do jego wniesienia.
§  39.
W postępowaniu przed Komisją Odwoławczą strony mogą przytaczać nowe fakty i zgłaszać nowe dowody.
§  40.
1.
Rozstrzygając odwołanie od decyzji Urzędu Patentowego, kolegium orzekające Komisji Odwoławczej utrzymuje w mocy decyzję bądź ją uchyla w całości lub w części i wydaje w tym zakresie nową decyzję. Kolegium może uchylić zaskarżoną decyzję i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Urząd Patentowy, gdy rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego przeprowadzenia dowodów, których przeprowadzenie bezpośrednio przed Komisją Odwoławczą byłoby zbyt uciążliwe lub połączone ze znacznymi kosztami.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio przy rozstrzyganiu zażaleń na postanowienia Urzędu Patentowego.
§  41.
Do postępowania przed Komisją Odwoławczą stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu spornym przed Urzędem Patentowym.