Rozdział 1 - Postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym. - Postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym oraz utworzenie i organizacja Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym oraz postępowanie przed tą Komisją.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.16.84

Akt utracił moc
Wersja od: 13 kwietnia 1963 r.

Rozdział  1.

Postępowanie sporne przed Urzędem Patentowym.

§  1.
Urząd Patentowy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwany dalej Urzędem Patentowym, rozpoznaje sprawy w postępowaniu spornym w kolegiach orzekających w składzie pięciu osób - z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 2 ust. 2.
§  2.
1.
Kolegium orzekające Urzędu Patentowego tworzą: przewodniczący, którym jest sędzia sądu wojewódzkiego, mającego siedzibę w m.st. Warszawie, wyznaczony przez Ministra Sprawiedliwości, oraz jako członkowie: dwaj pracownicy Urzędu Patentowego wyznaczeni przez Prezesa tego Urzędu, jeden przedstawiciel związków zawodowych wyznaczony przez Prezesa Urzędu Patentowego z listy zgłoszonej przez Centralną Radę Związków Zawodowych oraz jeden przedstawiciel właściwego stowarzyszenia technicznego wyznaczony przez Prezesa Urzędu Patentowego z listy zgłoszonej przez Naczelną Organizację Techniczną.
2.
Jeżeli przedmiotem sporu jest projekt wynalazczy wchodzący w zakres obrony Państwa, w skład kolegium orzekającego wchodzi również przedstawiciel wojska, powołany przez Prezesa Urzędu Patentowego z listy zgłoszonej przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
§  3.
Członkowie kolegium orzekającego są obowiązani do zachowania w tajemnicy wszystkich spraw, o których powzięli, poza rozprawą jawną, wiadomość w związku z pełnieniem swoich funkcji.
§  4.
Członkowie kolegiów orzekających są w rozstrzyganiu spraw niezawiśli i podlegają tylko ustawom.
§  5.
1.
Przewodniczący i członkowie kolegium orzekającego otrzymują za udział w pracach kolegium odbywających się w godzinach pozasłużbowych odrębne wynagrodzenie za każdą sprawę rozpoznawaną na posiedzeniu. Wysokość tego wynagrodzenia wynosi 40 zł dla przewodniczącego kolegium orzekającego i 25 zł dla każdego z członków tego kolegium.
2.
Ponadto zamiejscowi członkowie kolegium otrzymują zwrot kosztów podróży według stawek obowiązujących dla pracowników państwowych.
§  6.
Wszczęcie postępowania następuje na wniosek strony.
§  7.
1.
Wniosek powinien być złożony na piśmie i zawierać: oznaczenie stron i ich adresy, zwięzłe przedstawienie sprawy i jasno określone żądanie, wskazanie środków dowodowych oraz podpis i datę.
2.
Dokumenty powołane we wniosku mogą być dołączone także w odpisach nie uwierzytelnionych; ich oryginały lub uwierzytelnione odpisy należy złożyć, gdy zostanie z nich dopuszczony dowód.
§  8.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
pełnomocnictwo, jeżeli wniosek wnosi pełnomocnik,
2)
odpisy wniosku i jego załączników w tylu egzemplarzach, ile jest stron,
3)
dowód uiszczenia opłaty za wniosek w przepisanej wysokości.
§  9.
1.
Urząd Patentowy bada, czy złożony wniosek odpowiada warunkom przewidzianym w § 7 i § 8. W razie stwierdzenia, że wniosek nie odpowiada tym warunkom, Urząd Patentowy wzywa stronę do uzupełnienia wniosku lub usunięcia jego braków w wyznaczonym terminie.
2.
W razie nieuzupełnienia wniosku lub nieusunięcia jego braków w terminie przewodniczący kolegium orzekającego pozostawia wniosek bez rozpoznania.
§  10.
1.
Kolegium orzekające na posiedzeniu niejawnym odrzuci wniosek:
1)
z powodu braku właściwości Urzędu Patentowego do rozpatrzenia wniosku,
2)
z powodu braku legitymacji do złożenia wniosku.
2.
Na postanowienia kolegium o odrzuceniu wniosku służy zażalenie.
§  11.
1.
Jeżeli wniosek odpowiada przepisanym warunkom, Urząd Patentowy doręcza drugiej stronie odpisy wniosku i załączonych do niego dokumentów w celu nadesłania pisemnej odpowiedzi w wyznaczonym przynajmniej trzydziestodniowym terminie.
2.
Równocześnie Urząd Patentowy wpisuje w rejestrze patentów albo rejestrze wzorów użytkowych wzmiankę o złożeniu wniosku.
§  12.
Druga strona dołącza do odpowiedzi na wniosek tyle jej odpisów, ile jest stron w postępowaniu. Do dokumentów powołanych w odpowiedzi stosuje się odpowiednio przepisy § 7 ust. 2.
§  13.
Kolegium orzekające może na posiedzeniu niejawnym, przed wyznaczeniem terminu rozprawy, zażądać od stron nadesłania w wyznaczonym terminie innych dowodów, które mogą przyczynić się do wyjaśnienia sprawy.
§  14.
1.
Strony mogą przeglądać akta w Urzędzie Patentowym.
2.
Poszczególne części akt mogą być przez Urząd Patentowy uznane za poufne i udostępnione stronom do wglądu tylko na rozprawie.
§  15.
Kolegium orzekające wyda decyzję o umorzeniu postępowania w razie cofnięcia przez wnioskodawcę wniosku, gdy postępowanie zostało wszczęte, a wniosek nie został rozstrzygnięty przez kolegium.
§  16.
W sprawach wymienionych w § 15 oraz w sprawach zawieszenia postępowania kolegium orzekające może orzekać również na posiedzeniach niejawnych.
§  17.
1.
Po nadesłaniu odpowiedzi na wniosek lub po upływie terminu, wyznaczonego do jej nadesłania, Urząd Patentowy wyznacza rozprawę kolegium orzekającego, o czym zawiadamia strony, doręczając jednocześnie wnioskodawcy odpis odpowiedzi na wniosek, jeżeli została ona złożona.
2.
Zawiadomienia o rozprawie powinny być doręczone stronom przynajmniej na 7 dni przed rozprawą.
§  18.
Rozprawy kolegium orzekającego są jawne. W przypadku rozpatrywania sprawy wchodzącej w zakres obrony Państwa przewodniczący kolegium zarządza tajność rozprawy. Przewodniczący kolegium może zarządzić tajność rozprawy również z innych ważnych przyczyn.
§  19.
W razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa stron lub ich pełnomocników na rozprawie rozprawa może być przeprowadzona i decyzja wydana w nieobecności stron.
§  20.
1.
Kolegium orzekające może wezwać na rozprawę i przesłuchać świadków i zasięgnąć opinii biegłych. Może również o przesłuchanie świadków oraz uzyskanie opinii biegłego zwrócić się do właściwych miejscowo sądów powiatowych.
2.
Przed przesłuchaniem świadka należy uprzedzić go o prawie odmowy zeznań i odpowiedzi na pytania w przypadkach prawem przewidzianych oraz o odpowiedzialności za fałszywe zeznania.
§  21.
1.
Kolegium orzekające przeprowadza postępowanie dowodowe na rozprawie, jednakże może zlecić przeprowadzenie tego postępowania lub jego części jednemu lub kilku ze swych członków. W tym przypadku mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 20.
2.
O terminie przeprowadzenia postępowania dowodowego zawiadamia się strony lub ich pełnomocników.
§  22.
Z przebiegu rozprawy sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący kolegium orzekającego i protokolant.
§  23.
Kolegium orzekające rozstrzyga sprawę przez wydanie decyzji.
§  24.
1.
Sentencja decyzji kolegium orzekającego powinna zawierać datę wydania, nazwiska członków kolegium i protokolanta, wymienienie stron, oznaczenie przedmiotu sprawy oraz jej rozstrzygnięcie, a także rozstrzygnięcie co do kosztów postępowania.
2.
Sentencję decyzji podpisują wszyscy członkowie kolegium, którzy brali udział w jej wydaniu.
§  25.
1.
Kolegium orzekające podejmuje decyzję zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
2.
Członek kolegium, który nie godzi się z większością, może złożyć zdanie odrębne i jego uzasadnienie.
§  26.
1.
Sentencję decyzji przewodniczący kolegium orzekającego ogłasza publicznie bezpośrednio po rozprawie, podając krótkie uzasadnienie rozstrzygnięcia, a zarazem pouczając strony o przysługującym im prawie odwołania się do Komisji Odwoławczej przy Urzędzie Patentowym ze wskazaniem terminu i trybu wniesienia odwołania.
2.
Gdyby ogłoszenie sentencji decyzji nie mogło nastąpić bezpośrednio po rozprawie, kolegium orzekające może odroczyć ogłoszenie sentencji, o czym przewodniczący kolegium ogłosi, oznaczając dzień ogłoszenia decyzji.
§  27.
1.
Uzasadnienie decyzji kolegium orzekającego powinno zawierać faktyczne i prawne podstawy rozstrzygnięcia.
2.
Decyzję z uzasadnieniem doręcza się stronom.
§  28.
1.
Stronie, której żądanie zgłoszone we wniosku (§ 7 ust. 1) zostało uwzględnione, służy prawo do zwrotu niezbędnych kosztów postępowania, z wyjątkiem kosztów wywołanych przez jej niesumienne lub oczywiście niewłaściwe postępowanie albo przez opóźnienie zgłoszenia dowodów. O przyznaniu stronie kosztów postępowania od strony przeciwnej postanawia Urząd Patentowy, jeżeli nie nastąpiło to w decyzji kolegium orzekającego (§ 24 ust. 1).
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, gdy strona przeciwna nie dała powodu do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania i uznała w odpowiedzi na wniosek zawarte we wniosku żądanie.
3.
W razie częściowego uwzględnienia wniosku koszty postępowania będą wzajemnie między stronami zniesione lub rozdzielone stosunkowo.
§  29.
W razie umorzenia postępowania z powodu cofnięcia przez stronę wniosku przed rozstrzygnięciem sprawy (§ 15) kolegium orzekające postanowi o zwrocie stronie połowy opłaty; inne koszty postępowania ponosi w tym przypadku strona.
§  30.
Na wniosek strony przeciwnej Urząd Patentowy nakaże stronie, która wniosek złożyła, mieszkającej lub mającej siedzibę za granicą, a nie posiadającej w kraju majątku nieruchomego, złożyć kaucję na zabezpieczenie kosztów postępowania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania, chyba że umowy międzynarodowe stoją temu na przeszkodzie.