Rozdział 3 - Przepisy łączne o zabezpieczeniu spadku i o spisie inwentarza. - Postępowanie spadkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.63.346

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lipca 1963 r.

Rozdział  III.

Przepisy łączne o zabezpieczeniu spadku i o spisie inwentarza.

§  1.
Wykonanie postanowienia sądu o zabezpieczeniu spadku i o sporządzeniu spisu inwentarza należy do komornika. Sąd jednak, stosownie do okoliczności, może do wykonania tych czynności wyznaczyć notariusza albo burmistrza lub wójta gminy. W zakresie tych czynności podlegają oni sądowi, którego postanowienie jest wykonywane.
§  2.
Spadkobierca może zgłosić wniosek o sporządzenie spisu inwentarza bezpośrednio właściwemu komornikowi lub notariuszowi. Komornik i notariusz zawiadamiają sąd spadku o przystąpieniu do spisu.
§  1.
Spisanie majątku ruchomego w trybie zabezpieczenia spadku jak również spis inwentarza powinny odbywać się w obecności dwóch świadków, powołanych przez spisującego. Świadkami mogą być także domownicy spadkodawcy.
§  2.
Z dokonanej czynności spisuje się protokół, który podpisują obecni. Odmowę lub niemożność podpisania spisujący stwierdza w protokole.
§  3.
Do protokołu wciąga się również oświadczenia osób, których obecność przy dokonywanej czynności jest dopuszczalna, oraz oświadczenia osób trzecich, zgłaszających swoje prawa do przedmiotu.
§  1.
Na czynności komornika, notariusza, burmistrza lub wójta, związane z zabezpieczeniem spadku albo spisem inwentarza, można wnieść skargę do sądu w terminie dwutygodniowym od dnia dokonania czynności, jeżeli o wyznaczonym terminie czynności skarżący był zawiadomiony; w przeciwnym razie termin biegnie od dnia, w którym skarżący powziął wiadomość o czynności.
§  2. 3
Na postanowienie sądu służy zażalenie.
§  1.
Komornik, notariusz, burmistrz lub wójt obowiązany jest do wynagrodzenia szkody, wyrządzonej przez złą wolę lub niedbalstwo przy wykonywaniu czynności, jeżeli poszkodowany nie mógł zapobiec szkodzie za pomocą środków przewidzianych w ustawie.
§  2.
Roszczenie o wynagrodzenie szkody ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, kiedy poszkodowany dowiedział się o czynności lub zaniedbaniu, które spowodowały szkodę.

Komornik, notariusz, burmistrz lub wójt mają prawo upomnieć osoby, które zachowują się niewłaściwie lub przeszkadzają w czynności, a po bezskutecznym upomnieniu wydalić je. W razie oporu mogą wezwać pomocy milicji obywatelskiej.

§  1.
Koszty zabezpieczenia i spisu inwentarza, oprócz tych, które zostały włożone na wierzyciela żądającego spisu inwentarza, obciążają spadek.
§  2. 4
Sumę kosztów podaje się w spisie inwentarza. Wysokość tych kosztów w razie sporu oznacza sąd.
§  3.
W celu zaspokojenia kosztów sąd może zarządzić sprzedaż odpowiedniej części ruchomego majątku spadkowego, oznaczając przy tym sposób sprzedaży.

Akta, dotyczące zabezpieczenia spadku oraz spisu inwentarza, odsyła się sądowi spadku.

Postanowienia sądu, wydane stosownie do przepisów o zabezpieczeniu spadku i o spisie inwentarza, są natychmiast wykonalne z wyjątkiem postanowień w przedmiocie zmiany lub uchylenia zabezpieczenia. Na te postanowienia służy zażalenie.

3 Art. 33 § 2 zmieniony przez art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz.U.50.38.349) z dniem 2 października 1950 r.
4 Art. 36 § 2 zmieniony przez art. 9 pkt 4 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz.U.50.38.349) z dniem 2 października 1950 r.
5 Art. 38 zmieniony przez art. 9 pkt 5 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz.U.50.38.349) z dniem 2 października 1950 r.