Rozdział 10 - Zmniejszenie zapisów. - Postępowanie spadkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.63.346

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lipca 1963 r.

Rozdział  X.

Zmniejszenie zapisów.

Wniosek o zmniejszenie zapisów może być zgłoszony, jeżeli nie zostało przeprowadzone ani się nie toczy postępowanie o dział lub likwidację spadku albo postępowanie upadłościowe, obejmujące ten spadek.

We wniosku o zmniejszenie albo w osobnym wykazie należy wymienić zapisy, które mają być zmniejszone, i wartość pieniężną każdego z nich; w razie potrzeby należy też dołączyć odpis testamentu i wykaz majątku, który służy na zaspokojenie zapisów, z wymienieniem jego wartości.

Na skutek wniosku o zmniejszenie zapisów sąd wyznacza rozprawę.

Sąd ustala skład i wartość majątku, który służy na zaspokojenie zapisów, oraz wartość każdego zapisu.

Uczestnik, który w postępowaniu o zmniejszenie nie podniósł zarzutu co do istnienia lub ważności zapisu, nie ma prawa wytoczyć o to powództwa ani bronić się tym zarzutem przeciwko innemu uczestnikowi, chyba, że powództwo lub obrona oparte będą na okolicznościach, ujawnionych po zamknięciu rozprawy w drugiej instancji w postępowaniu o zmniejszenie.

§  1.
W przypadku, gdy wszczęta została egzekucja w celu zaspokojenia zapisu, którego dotyczy wniosek o zmniejszenie, sąd na żądanie zgłaszającego ten wniosek może zawiesić postępowanie egzekucyjne do czasu rozstrzygnięcia wniosku.
§  2.
Sąd może uzależnić dalsze prowadzenie egzekucji od złożenia przez egzekwującego zapisobiercę stosownego zabezpieczenia sumy, o jaką zapis może być zmniejszony. Postanowienie sądu jest natychmiast wykonalne.

W postanowieniu, uwzględniającym w całości lub w części wniosek o zmniejszenie zapisów, sąd wymienia zapisy, które ulegają zmniejszeniu, oraz oznacza zakres i sposób zmniejszenia.

Postanowienie o zmniejszeniu zapisów ma skutek także wobec zapisów jeszcze nie uiszczonych, choćby prawomocnie zasądzonych.

Przepisy powyższe stosuje się również do zapisów ograniczonych warunkiem lub terminem oraz do poleceń spadkodawcy zawartych w testamencie.

(skreślony).

18 Art. 101 skreślony przez art. 9 pkt 17 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz.U.50.38.349) z dniem 2 października 1950 r.