Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Postępowanie przymusowe w administracji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.36.342

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 1950 r.

I.

Przepisy ogólne.

Niniejsze rozporządzenie reguluje sposób wprowadzania w życie zapomocą odpowiednich środków przymusowych:

a)
obowiązujących przepisów prawnych;
b)
orzeczeń, zarządzeń, nakazów i zakazów władz administracyjnych, wydawanych przez nie w celu wykonywania ustaw i rozporządzeń.

Władzami administracyjnemi w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są wszystkie władze, urzędy i organa państwowe i komunalne w zakresie swych funkcyj publiczno-prawnych, określonych w przepisach o ustroju tych władz, oraz w szczegółowych ustawach i rozporządzeniach, o ile rozporządzenie niniejsze nie przewiduje wyjątków.

Postępowanie przymusowe, o którem mowa w rozporządzeniu niniejszem, dotyczy:

a)
obowiązku zapłaty świadczeń pieniężnych;
b)
innych świadczeń i czynności względnie pewnego określonego zachowania się (zaniechania, znoszenia).

Środkami przymusowemi w administracyjnem postępowaniu przymusowem są:

a)
kara pieniężna celem przymuszenia;
b)
egzekucja na majątku;
c)
wykonanie zastępcze;
d)
przymus bezpośredni.
1)
W administracyjnem postępowaniu przymusowem należy stosować zawsze najłagodniejszy środek przymusowy, który według oceny władzy prowadzi do celu.
2)
Egzekucję na majątku wolno przeprowadzać tylko o tyle, o ile przez to nie będzie zagrożone minimum utrzymania osoby zobowiązanej oraz tych osób, które ona utrzymuje w wykonaniu ustawowego obowiązku.
1)
Zastosowanie przymusu administracyjnego należy utrzymać w granicach niezbędnej potrzeby.
2)
Stosowanie przymusu ustaje natychmiast z chwilą osiągnięcia zamierzonych skutków, w szczególności jeśli obowiązku dopełniono, albo jeśli dopełnienie go stało się bezprzedmiotowe, lub dla zobowiązanego niemożliwe do wykonania. Środek przymusowy, którego zastosowaniem zagrożono, nie będzie stosowany, jeśli zagrożenie cel swój osiągnęło.
3)
Środki przymusowe będą stosowane niezależnie od kar czy to administracyjnych czy sądowych, przewidzianych w poszczególnych przepisach za ich przekroczenie lub naruszenie.