Rozdział 8 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Postępowanie przy ustalaniu prawa do zaopatrzenia emerytalnego i tryb wypłaty zaopatrzenia funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzinom.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.3.19

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1960 r.

Rozdział  8.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  59.
1.
Funkcjonariusze zwolnieni ze służby przed dniem 1 lipca 1954 r. oraz wdowy i sieroty pozostałe po funkcjonariuszach zmarłych przed tym dniem (jeżeli spełniają warunki określone w art. 40 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin - Dz. U. Nr 12, poz. 70) składają wnioski o przyznanie zaopatrzenia emerytalnego określonego w ustawie - do organów wypłacających im dotychczasowe zaopatrzenie emerytalne. Do wniosku powinien być dołączony wyciąg z rozkazu o mianowaniu na ostatnio zajmowane stanowisko oraz zaświadczenie o wysokości pobieranych ostatnio w służbie Milicji Obywatelskiej poborów.
2.
Wnioski funkcjonariuszów, wdów i sierot, o których mowa w ust. 1, organy wypłacające renty przesyłają wraz z aktami emerytalnymi tych osób do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Departament Finansowy, nie wstrzymując wypłaty dotychczasowego zaopatrzenia.
3.
Decyzje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Departamentu Finansowego o przyznaniu osobom określonym w ust. 1 zaopatrzenia określonego w ustawie (ust. 1) stanowią podstawę do wstrzymania przez organ wypłacający rentę dalszej wypłaty dotychczasowego zaopatrzenia i zaliczenia kwot zaopatrzenia pobranego za okres, za który przyznano im zaopatrzenie określone w ustawie, na poczet tego zaopatrzenia.
4.
Jeżeli w stosunku do zainteresowanej osoby nie zostało wydane orzeczenie komisji lekarskiej da spraw inwalidztwa i zatrudnienia, zaliczające ją do jednej z grup inwalidów, organ wypłacający rentę, przed wysłaniem akt do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zarządza zbadanie zainteresowanego przez tę komisję i w razie ustalenia inwalidztwa kieruje akta emerytalne do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
5.
Utratę zdolności zarobkowej funkcjonariuszów, o których mowa w ust. 1, oraz związek przyczynowy tej utraty ze służbą określa się na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej do spraw emerytur i odszkodowań dla funkcjonariuszów bezpieczeństwa publicznego.
§  60.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej oraz członków ich rodzin, o których mowa w art. 41 ustawy wymienionej w § 59 ust. 1.
§  61.
Do postępowania w sprawach świadczeń określonych w niniejszym rozporządzeniu mają ponadto odpowiednie zastosowanie przepisy o postępowaniu administracyjnym dotyczące:
1)
wyłączenia pracownika,
2)
protokołów i adnotacji w aktach,
3)
obliczania i zachowania terminów,
4)
postępowania wyjaśniającego,
5)
sprostowania oraz wyjaśnienia decyzji,
6)
postanowień egzekucyjnych i karnych.
§  62.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Przewodniczącego Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego oraz Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 8 września 1955 r. w sprawie ustalania i wypłaty zaopatrzeń emerytalnych funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa publicznego i członkom ich rodzin (Monitor Polski Nr 84, poz. 999) oraz
2)
zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Pracy i Opieki Społecznej z dnia 21 listopada 1955 r. w sprawie ustalania i wypłaty zaopatrzeń emerytalnych funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Monitor Polski Nr 114, poz. 1456) - w części dotyczącej funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej.
§  63.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.