Rozdział 6 - Wypłata świadczeń. - Postępowanie przy ustalaniu prawa do zaopatrzenia emerytalnego i tryb wypłaty zaopatrzenia funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzinom.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.3.19

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1960 r.

Rozdział  6.

Wypłata świadczeń.

§  46.
Rentę za wysługę lat i rentę inwalidzką wypłaca się osobie uprawnionej, a jeżeli dla niej ustanowiono opiekuna lub kuratora - rentę wypłaca się kuratorowi lub opiekunowi.
§  47.
Rentę rodzinną wypłaca się pozostałemu małżonkowi, a gdy po zmarłym pozostały sieroty zupełne - opiekunowi tych sierot.
§  48.
Gdy po zmarłym pozostał małżonek i sieroty zupełne, dla których został ustanowiony opiekun, wypłaca się odpowiednią część renty rodzinnej oddzielnie dla małżonka, oddzielnie zaś do rąk opiekuna sierot zupełnych.
§  49.
Jeżeli do renty rodzinnej uprawnieni są tylko rodzice lub rodzice łącznie z rodzeństwem zmarłego, wypłaca się rentę rodzinną jednemu z rodziców.
§  50.
Rodzicom wypłaca się oddzielnie należną im część renty rodzinnej poza przypadkami określonymi w § 49. Innym uprawnionym członkom rodziny wypłaca się oddzielnie przysługującą im część renty rodzinnej na uzasadnione żądanie.
§  51.
1.
Jeżeli z akt sprawy wynika, że istnieje konieczność ustanowienia dla osoby uprawnionej do renty opiekuna lub kuratora, do czasu jego ustanowienia rentę wypłaca się osobie pełniącej faktyczną opiekę, wskazanej przez właściwy do spraw pomocy społecznej organ prezydium gromadzkiej, dzielnicowej, miejskiej rady narodowej lub rady narodowej osiedla, właściwej dla miejsca zamieszkania osób uprawnionych do renty.
2.
Organ wypłacający rentę zobowiązuje osobę spełniającą faktyczną opiekę do przedłożenia najpóźniej w ciągu 12 miesięcy postanowienia sądu o ustanowieniu opiekuna lub kuratora. W razie nieprzedłożenia postanowienia sądu w określonym terminie organ wypłacający rentę występuje z urzędu o ustanowienie opiekuna lub kuratora.
§  52.
Na podstawie postanowienia sądu polecającego przekazywanie całości lub części renty małżonkowi rencisty, z uwagi na to, że rencista nie spełnia obowiązku dostarczania środków utrzymania rodziny, przekazuje się rentę w całości lub części temu małżonkowi.
§  53.
Zaprzestanie wypłacania renty, jeżeli prawo do niej ustało lub okaże się, że nie istniało, następuje na podstawie decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Departament Finansowy.
§  54.
1.
Organ wypłacający rentę:
1)
zawiesza wypłatę renty w razie:
a)
ustania prawa do renty,
b)
uzyskania wiadomości, że osoba pobierająca rentę wyrównawczą uzyskała w okresie 3 kolejnych miesięcy zarobek (dochód) w wysokości powodującej zawieszenie prawa do renty,
c)
niestawienia się bez uzasadnionych powodów osoby pobierającej rentę na kontrolne badanie lekarskie,
d)
gdy nie pracujący rencista podjął zatrudnienie lub uzyskał inne źródła dochodu;
2)
zmienia wysokość ranty wyrównawczej, jeżeli zaistniały okoliczności uzasadniające zmianę jej wysokości.
2.
O zawieszeniu wypłaty renty lub zmianie wysokości renty wyrównawczej i ewentualnie powstałych nadpłatach organ wypłacający rentę zawiadamia w ciągu 3 dni Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Departament Finansowy.
3.
Zawieszenie wypłaty renty przez organ wypłacający rentę w przypadku prawomocnego orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o braku inwalidztwa jest równoznaczne z wydaniem decyzji przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Departament Finansowy o odmowie prawa do renty. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Departament Finansowy ma obowiązek potwierdzić na piśmie tę decyzję. Przewidziane terminy odwołania biegną od daty otrzymania potwierdzenia.
§  55.
Decyzję w sprawie zwrotu lub potrącenia nadpłaconych kwot tytułem nieprawnie pobranych świadczeń pieniężnych wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Departament Finansowy. Decyzja ta jest podstawą do wszczęcia postępowania w celu ściągnięcia nieprawnie pobranej kwoty w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.
§  56.
W sprawach wypłaty zaopatrzeń emerytalnych osobom pozbawionym wolności oraz osobom przebywającym za granicą stosuje się obowiązujące w tym zakresie przepisy o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.