Rozdział 5 - Ustalenie prawa do świadczeń. - Postępowanie przy ustalaniu prawa do zaopatrzenia emerytalnego i tryb wypłaty zaopatrzenia funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzinom.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.3.19

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1960 r.

Rozdział  5.

Ustalenie prawa do świadczeń.

§  37.
1.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Departament Finansowy wydaje decyzję w sprawach świadczeń w ciągu 14 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji.
2.
Decyzje w sprawach zaopatrzenia emerytalnego sporządza się w 4 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba uprawniona, drugi organ wypłacający rentę, trzeci organ kadrowy (§ 1), a czwarty pozostaje w aktach emerytalnych.
§  38.
1.
Decyzja powinna zawierać rodzaj przyznanego lub odmówionego świadczenia, powołanie przepisów prawnych, na których jest oparta, oraz pouczenie o środkach prawnych.
2.
Decyzja przyznająca świadczenia powinna nadto określać wysokość świadczeń, sposób ich obliczania, datę rozpoczęcia wypłaty i termin płatności renty oraz pouczenie, o jakich okolicznościach rencista (inwalida) obowiązany jest zawiadomić organ wypłacający rentę.
3.
Decyzja odmowna powinna zawierać faktyczne i prawne uzasadnienie odmowy.
§  39.
1.
Jeżeli prawo do świadczeń zostało udowodnione, ale wydanie decyzji ulega zwłoce z powodu nieprzedłożenia przez zainteresowanego dowodów niezbędnych do ostatecznego ustalenia wysokości świadczeń, należy przyznać zaliczkę w wysokości zbliżonej do rzeczywiście przysługujących świadczeń.
2.
Jeżeli zainteresowany w ciągu 2 miesięcy od przyznania zaliczki nie przedłoży dowodów, od których uzależnione jest wydanie decyzji ostatecznej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Departament Finansowy wyda decyzję ustalającą wysokość renty na podstawie posiadanych dowodów.
3.
Jeżeli wydanie decyzji ulega zwłoce, gdyż przeciwko orzeczeniu obwodowej komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia:
1)
zainteresowany wniósł w terminie odwołanie do wojewódzkiej komisji do spraw inwalidztwa i zatrudnienia - zaliczkę ustala się w wysokości przysługującej dla grupy inwalidów orzeczonej przez obwodową komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia;
2)
lekarz - wojewódzki inspektor orzecznictwa podniósł zarzut wadliwości - zaliczkę ustala się w wysokości przysługującej dla nie zakwestionowanej grupy inwalidów.
§  40.
1.
Jeżeli na podstawie nadesłanych dokumentów zostanie ustalone, że zainteresowanemu przysługuje renta wyrównawcza, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Departament Finansowy wymierza tę rentę w wysokości stanowiącej różnicę między kwotą wynoszącą 85% podstawy wymiaru renty a przeciętnym miesięcznym zarobkiem (dochodem) uzyskanym przez rencistę (inwalidę) w okresie 3 kolejnych miesięcy po miesiącu, w którym:
1)
zgłoszono wniosek o rentę, jeżeli osoba zainteresowana nie pobiera renty;
2)
inwalida, którego inwalidztwo nie pozostaje w związku ze służbą lub rencista podjął zatrudnienie po przyznaniu renty;
3)
nastąpiło obniżenie zarobków (dochodów) rencisty (inwalidy), któremu uprzednio zawieszono prawo do renty.
2.
Wysokość renty wyrównawczej ustala się na podstawie przeciętnego miesięcznego zarobku określonego w ust. 1 za okres od dnia powstania prawa do tej renty do dnia pierwszego terminu jej płatności przypadającego po upływie 3 miesięcy (ust. 1) oraz na okres dalszych 6 miesięcy.
3.
Po upływie każdych następnych 6 miesięcy kalendarzowych rencista (inwalida) obowiązany jest przedłożyć organowi wypłacającemu rentę wyrównawczą - zaświadczenie o wysokości zarobków (dochodów) uzyskanych w okresie ostatnich 6 miesięcy pobierania renty. Przeciętny miesięczny zarobek (dochód) z okresu tych 6 miesięcy stanowi podstawę do ustalenia wysokości renty wyrównawczej na okres następnych 6 miesięcy.
§  41.
Rencista (inwalida) pobierający rentę wyrównawczą, który w okresie 3 kolejnych miesięcy osiągnął w każdym miesiącu zarobek w wysokości co najmniej 85% podstawy wymiaru renty, obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym organ wypłacający rentę i przedłożyć zaświadczenie (zakładu pracy, organu finansowego prezydium powiatowej, miejskiej, dzielnicowej rady narodowej) stwierdzające wysokość zarobków (dochodów) za cały okres pobierania renty w ostatnio ustalonej wysokości. Organ wypłacający rentę po otrzymaniu zawiadomienia zawiesza dalszą wypłatę renty.
§  42.
Przy podziale odprawy przysługującej rodzinie zmarłego funkcjonariusza stosuje się przepisy obowiązujące przy podziale renty rodzinnej.
§  43.
Jeżeli w wyniku obliczenia świadczeń przypadałaby do wypłaty końcówka w groszach, zaokrągla się ją w górę do pełnego złotego, gdy końcówka wynosi co najmniej 50 groszy, a w dół, gdy końcówka wynosi 49 groszy lub mniej. Zaokrąglenie dotyczy tylko kwot przypadających do wypłaty; nie podlegają zaokrągleniu składniki tej kwoty.
§  44.
Przy załatwianiu wniosków, o których mowa w § 1 ust. 3, stosuje się odpowiednio przepisy przewidziane dla pierwszego ustalenia prawa do świadczeń.
§  45.
W przypadku gdy przyczyną ustania prawa do zaopatrzenia jest ponowne przyjęcie do służby w Milicji Obywatelskiej, organ kadrowy obowiązany jest zawiadomić o tym organ wypłacający rentę oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Departament Finansowy.