Rozdział 4 - Postępowanie dowodowe. - Postępowanie przy ustalaniu prawa do zaopatrzenia emerytalnego i tryb wypłaty zaopatrzenia funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzinom.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.3.19

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1960 r.

Rozdział  4.

Postępowanie dowodowe.

§  18.
Środkiem dowodowym stwierdzającym datę urodzenia, zawarcie małżeństwa, zgon i przysposobienie - jest wyciąg z aktu stanu cywilnego, a jeśli chodzi o datę urodzenia - również wyciąg z dowodu osobistego poświadczony przez organ przyjmujący wniosek.
§  19.
1.
Środkiem dowodowym stwierdzającym istnienie wspólności małżeńskiej jest zaświadczenie wystawione przez właściwy organ ewidencji i kontroli ruchu ludności, stwierdzające wspólne zamieszkanie małżonków aż do śmierci funkcjonariusza (rencisty, inwalidy).
2.
Środkiem dowodowym stwierdzającym istnienie wspólności małżeńskiej małżonków, którzy posiadali różne miejsca zamieszkania, jest oświadczenie zainteresowanego małżonka uzasadniające przyjęcie istnienia wspólności małżeńskiej mimo oddzielnego zamieszkania.
3.
Środkiem dowodowym stwierdzającym, że było ustalone prawo do alimentacji, jest wyrok sądu powszechnego.
§  20.
1.
Środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość zarobków osiąganych w służbie Milicji Obywatelskiej (bezpieczeństwa publicznego) jest zaświadczenie organu finansowego jednostki, w której dana osoba pełniła ostatnio służbę.
2.
Środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość zarobków poza służbą w Milicji Obywatelskiej (bezpieczeństwie publicznym) jest:
1)
dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy - zaświadczenie zakładu pracy;
2)
dla pracowników nie uspołecznionych zakładów pracy - zaświadczenie właściwego zarządu ubezpieczeń społecznych stwierdzające zarobek ustalony dla wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne;
3)
dla pracowników nie uspołecznionych zakładów pracy, za których opłacane są na ubezpieczenie społeczne składki ryczałtowe - zaświadczenie organu finansowego prezydium rady narodowej stwierdzające zarobek w gotówce ustalony dla wymiaru podatku od wynagrodzeń oraz wartość świadczeń w naturze, a jeżeli wynagrodzenie nie podlega podatkowi od wynagrodzeń - zaświadczenie zakładu pracy.
§  21.
Środkiem dowodowym stwierdzającym, czy zainteresowany pozostaje w zatrudnieniu lub posiada dochody z innych źródeł jest oświadczenie zainteresowanego, czy:
1)
pozostaje w zatrudnieniu lub wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a jeżeli tak, to ponadto zaświadczenie zakładu pracy o charakterze pracy, wymiarze godzin pracy i wysokości zarobków;
2)
jest posiadaczem, właścicielem lub użytkownikiem gospodarstwa rolnego, a jeżeli tak, to ponadto zaświadczenie organu finansowego prezydium powiatowej, miejskiej lub dzielnicowej rady narodowej o wysokości rocznego przychodu szacunkowego ustalonego dla wymiaru podatku gruntowego;
3)
prowadzi zakład rzemieślniczy albo wykonuje pracę chałupniczą, przemysł domowy lub ludowy albo pracuje w wolnym zawodzie lub posiada dochody z innych źródeł podlegające opodatkowaniu, a jeżeli tak, to ponadto zaświadczenie organu finansowego rady narodowej o wysokości tych dochodów;
4)
pobierał w ciągu ostatnich 3 miesięcy przed zgłoszeniem wniosku zasiłek z ubezpieczenia społecznego z powodu choroby lub macierzyństwa lub wynagrodzenie w czasie czasowej niezdolności do pracy, a jeżeli tak, to ponadto zaświadczenie zakładu pracy lub właściwego zarządu ubezpieczeń społecznych;
5)
pobiera świadczenia rentowe, a jeżeli tak, to skąd.
§  22.
Środkiem dowodowym stwierdzającym, że wdowiec lub rodzice pozostawali na utrzymaniu osoby zmarłej za jej życia, jest oświadczenie zainteresowanego stwierdzające, że był utrzymywany przez zmarłego i na czym to utrzymywanie polegało.
§  23.
Dowodem stwierdzającym istnienie inwalidztwa i jego grupę oraz związek śmierci inwalidy ze służbą jest prawomocne orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
§  24.
Dowodem stwierdzającym związek schorzeń i kalectwa ze służbą oraz związek śmierci funkcjonariusza ze służbą jest orzeczenie komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  25.
Środkiem dowodowym stwierdzającym okresy służby w Milicji Obywatelskiej (w innych służbach resortu spraw wewnętrznych, zaliczalnych do wysługi lat dla celów emerytalnych na równi ze służbą w Milicji Obywatelskiej) jest wykaz przebiegu służby sporządzony przez właściwy organ kadrowy, z uwzględnieniem okresów zaliczalnych w wyższym wymiarze, a ponadto wyciąg z rozkazów o przyjęciu do służby w Milicji Obywatelskiej, o wyznaczeniu na ostatnie stanowisko służbowe i o zwolnieniu ze służby.
§  26.
1.
Środkiem dowodowym stwierdzającym okresy zatrudnienia poza służbą w Milicji Obywatelskiej są legitymacje ubezpieczeniowe i pisemne zaświadczenia zakładów pracy wydane na podstawie posiadanych dokumentów. Zaświadczenie zakładu pracy powinno zawierać datę podjęcia i ustania zatrudnienia, rodzaj wykonywanych czynności, nazwisko, podpis i stanowisko osoby wydającej zaświadczenie oraz pieczęć zakładu pracy.
2.
Za dowody stwierdzające okresy zatrudnienia mogą być również uznane legitymacje służbowe, legitymacje związków zawodowych, umowy o pracę, wpisy w dowodach osobistych oraz pisma skierowane przez zakład pracy do pracownika w czasie trwania zatrudnienia, jak powołanie, mianowanie, angażowanie, zwolnienie, wyróżnienie, udzielenie urlopu itp.
3.
W razie braku dowodów pisemnych lub gdy istnieją tylko pisemne dowody częściowe, okresy zatrudnienia mogą być stwierdzone zeznaniami świadków; zeznania tych świadków powinny być dołączone do wniosku przez zainteresowanego.
§  27.
Środkiem dowodowym stwierdzającym okresy uważane za okresy równorzędne z okresami zatrudnienia, jak pełnienie mandatu poselskiego, zawodowa służba wojskowa, nauka zawodu w zakładzie pracy, nauka w szkołach partyjnych, związków zawodowych lub przysposobienia zawodowego - jest zaświadczenie wystawione przez właściwą władzę lub zakład pracy.
§  28.
1.
Środkiem dowodowym stwierdzającym okresy zaliczalne do okresów zatrudnienia są pisemne zaświadczenia właściwych władz, urzędów i organizacji, a w szczególności:
1)
okresy nauki w szkole, do której pracownik skierowany został przez zakład pracy, okresy nauki w szkołach wyższych oraz okresy aspirantury naukowej - zaświadczenia właściwych władz szkolnych;
2)
okresy służby w Wojsku Polskim, w polskich formacjach wojskowych za granicą oraz służby pełnionej w armiach sojuszniczych w okresie wojny 1939-1945 lub pobytu w niewoli - zaświadczenia właściwych organów wojskowych;
3)
okresy pobytu w niemieckich obozach koncentracyjnych i w obozach pracy przymusowej w czasie od dnia 1 września 1939 r. do dnia 9 maja 1945 r. - zaświadczenia Związku Bojowników o Wolność i Demokrację lub inne zaświadczenia stwierdzające te okoliczności;
4)
okresy służby w oddziałach, które prowadziły walkę z hitlerowskim okupantem, oraz okresy służby w wojskowych oddziałach ludowych w czasie wojny domowej w Hiszpanii, zaświadczenia Zarządu Głównego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację lub inny dowód zaopiniowany przez ten związek;
5)
okresy działalności rewolucyjnej oraz okresy pobytu w więzieniach i obozach odosobnienia za działalność rewolucyjną - zaświadczenia władzy naczelnej właściwej partii politycznej;
6)
okresy bezrobocia przed Wyzwoleniem - dokumenty stwierdzające te okresy;
7)
okresy tajnego nauczania w okresie okupacji - zaświadczenia właściwych organów administracji państwowej (inspektoratu oświaty, kuratorium okręgu szkolnego Ministerstwa Oświaty).
2.
W razie braku dowodów pisemnych lub gdy istnieją tylko pisemne dowody częściowe, okresy wymienione w ust. 1 pkt 1-3 mogą być stwierdzone zeznaniami świadków; zeznania tych świadków powinny być dołączone do wniosku przez zainteresowanego.
§  29.
1.
Świadek może złożyć zeznanie w formie pisemnej lub ustnej do protokołu w organie kadrowym określonym w § 1.
2.
Zeznanie powinno zawierać:
1)
dane personalne zeznającego, a w szczególności: imię i nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, wykonywany zawód (nazwa zakładu pracy) lub numer pobieranej renty;
2)
stwierdzenie, czy i jaki stosunek pokrewieństwa lub powinowactwa łączy świadka z zainteresowanym;
3)
stwierdzenie świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań;
4)
stwierdzenie świadomości celu składania zeznań;
5)
dane dotyczące okoliczności objętych zeznaniem (zatrudnienia zainteresowanego, a w szczególności, gdzie, w jakich okresach i w jakim charakterze zainteresowany był zatrudniony, czy zatrudnienie było w pełnym wymiarze godzin, ciągłe, dorywcze lub sezonowe, ile dni trwało w tygodniu lub miesięcy w roku, pobytu w niewoli, służby wojskowej, pobytu w obozie itp.);
6)
stwierdzenie, skąd świadkowi znane są okoliczności objęte zeznaniem, a jeżeli był współpracownikiem zainteresowanego - czy posiada dowody zatrudnienia w tym samym zakładzie pracy;
7)
własnoręczny podpis świadka.
3.
Własnoręczność podpisu świadka w razie nadesłania zeznań powinna być potwierdzona przez notariusza, organy prezydiów rad narodowych lub przez uspołeczniony zakład pracy, w którym świadek jest zatrudniony albo w którym był zatrudniony zainteresowany.
§  30.
Oświadczenie składane przez zainteresowanego powinno zawierać stwierdzenie świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań oraz podpis zainteresowanego. Własnoręczność podpisu zainteresowanego powinna być potwierdzona w sposób określony w § 29 ust. 3.
§  31.
1.
Dowody powinny być dołączone do wniosku w oryginale lub w odpisach uwierzytelnionych przez notariusza bądź przez organ kadrowy przyjmujący wniosek, z tym że pisemne zeznania świadków - tylko w oryginale.
2.
W uzasadnionych przypadkach zainteresowany może zastrzec sobie zwrot złożonych w oryginale dowodów. W tym celu powinien złożyć wraz z oryginalnymi dowodami dwa jego odpisy. Zgodność odpisów z oryginałem potwierdza organ kadrowy przyjmujący wniosek, zwracając zainteresowanemu jeden odpis. Oryginał zwraca się zainteresowanemu po wydaniu decyzji.
§  32.
Organ kadrowy porównuje dowody pisemne oraz zeznania świadków ze stanem faktycznym wynikającym z całokształtu sprawy i w razie wątpliwości, czy treść dowodów zgodna jest ze stanem faktycznym, lub w razie podejrzeń co do wiarogodności dowodów, przeprowadza postępowanie wyjaśniające.
§  33.
1.
Dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego znajdujące się w dyspozycji organów Milicji Obywatelskiej oraz orzeczenia komisji lekarskich dostarcza organ kadrowy (§ 1), pozostałe dokumenty obowiązana jest dostarczyć osoba zainteresowana.
2.
W przypadku gdy osoba zainteresowana napotyka trudności w zebraniu niezbędnych dokumentów, organ kadrowy obowiązany jest w miarę możliwości udzielić jej pomocy.
3.
Czynności związane z zebraniem dokumentów powinny być zakończone w zasadzie przed zwolnieniem funkcjonariusza ze służby.
§  34.
1.
Jeżeli zainteresowany:
1)
nie dołączył do wniosku dowodów zażądanych przez organ kadrowy, z wyjątkiem dowodów mających wpływ: na wysokość świadczeń, dodatki do renty, początkowy termin płatności renty oraz zawieszenie prawa do renty lub
2)
bez uzasadnionych przyczyn nie zgłosił się w wyznaczonym terminie na badanie przez komisję lekarską służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia

- organ kadrowy, a gdy chodzi o orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia - organ rentowy prezydium właściwej rady narodowej - wzywa go pismem za zwrotnym poświadczeniem odbioru do przedłożenia dowodów w ciągu 2 miesięcy od daty doręczenia pisma lub do zgłoszenia się na badanie w nowo wyznaczonym terminie, pod rygorem umorzenia postępowania.

2.
W razie nieprzedłożenia dowodów lub nie uzasadnionego niezgłoszenia się na badanie w nowo wyznaczonym terminie (ust. 1) postępowanie ulega umorzeniu z dniem upływu terminu wyznaczonego, o czym organ kadrowy zawiadamia zainteresowanego. Przedłożenie żądanych dowodów lub zgłoszenie się zainteresowanego na badanie po umorzeniu postępowania traktuje się jako nowy wniosek.
§  35.
Funkcjonariusza (b. funkcjonariusza) ubiegającego się o przyznanie zaopatrzenia emerytalnego z tytułu inwalidztwa właściwy organ kadrowy kieruje do komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w celu ustalenia związku schorzeń i kalectw ze służbą, a następnie występuje z wnioskiem do organu rentowego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), właściwej ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego, o skierowanie go na badanie przez obwodową komisje lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia. We wniosku należy podać okresy służby (od-do) funkcjonariusza, łączną kwotę uposażenia i równowartości świadczeń w naturze stanowiącą podstawę wymiaru renty oraz załączyć orzeczenie komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  36.
Organ kadrowy (§ 1) przesyła wniosek wraz z dokumentami do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - Departament Finansowy w terminie 3 dni od dnia, w którym otrzymał ostatni dokument. Na wniosku organ kadrowy powinien uwidocznić datę jego zgłoszenia (§ 6).