§ 5. - Postępowanie Państwowego Banku Rolnego przy likwidacji wierzytelności b. rosyjskich Państwowych Banków Ziemskich Włościańskiego i Szlacheckiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.101.584

Akt utracił moc
Wersja od: 13 października 1926 r.
§  5.
W przypadku, gdy nieruchomość obciążona wierzytelnością hipoteczną jednego z wymienionych w § 1 Banków zostanie sprzedana Państwowemu Bankowi Rolnemu, względnie będzie przez Państwowy Bank Rolny lub przez właściciela przy pomocy kredytowej Państwowego Banku Rolnego parcelowana w całości lub części, to niezależnie od ewentualnego wypełnienia postanowień § 1, wykreślenie przerachowanych wierzytelności odnośnego b. rosyjskiego Państwowego Banku Ziemskiego z ksiąg hipotecznych lub rejestrów wieczystych może być dokonane przez Państwowy Bank Rolny po złożeniu przez tenże Bank za odpowiedniem pokwitowaniem do Centralnej Kasy Państwowej w Warszawie specjalnego zobowiązania (załącznik № 1) na sumą pozostającej do zapłacenia przerachowanej wierzytelności odnośnego b. rosyjskiego Państwowego Banku Ziemskiego z zachowaniem warunków oprocentowania i amortyzacji oraz wszelkich innych warunków spłaty i rygorów, przewidzianych w statutach odnośnego b. rosyjskiego Państwowego Banku Ziemskiego i w uzupełniających te statuty obowiązujących przepisach.

W tym przypadku Państwowy Bank Rolny może oznaczyć nowy termin amortyzacyjny wyżej wymienionych pożyczek lub przedterminową spłatę Części tych pożyczek.

Odpowiedni wniosek Państwowego Banku Rolnego winien być zatwierdzony przez Ministra Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu, a złożone przez Bank do Centralnej Kasy Państwowej zobowiązanie podlega wówczas zamianie na nowe.