Rozdział 1 - Postępowanie o uznanie za zmarłego. - Postępowanie o uznanie za zmarłego i o stwierdzenie zgonu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1945.40.226

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1950 r.

Rozdział  I.

Postępowanie o uznanie za zmarłego.

W postępowaniu o uznanie za zmarłego stosuje się przepisy części ogólnej kodeksu postępowania niespornego, o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej.

§  1.
Właściwym miejscowo jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania zaginionego, a w braku tej podstawy - sąd właściwy według przepisów części ogólnej kodeksu postępowania niespornego.
§  2.
Jeżeli wskutek tego samego zdarzenia zaginęła większa liczba osób, Minister Sprawiedliwości może w drodze zarządzenia wyznaczyć jeden sąd jako wyłącznie właściwy do rozpoznania spraw o uznanie za zmarłego zaginionych w związku z tym zdarzeniem.
§  1.
Wniosek o uznanie za zmarłego może być zgłoszony nie wcześniej jak jeden rok przed końcem terminu, po upływie którego zaginiony może być uznany za zmarłego.
§  2.
Wniosek zgłoszony wcześniej należy odrzucić.
§  1.
Wniosek o uznanie za zmarłego prócz danych ogólnych powinien zawierać:
1)
imię, nazwisko i wiek, imiona rodziców oraz nazwisko rodowe matki zaginionego,
2)
ostatnie znane miejsce zamieszkania lub pobytu zaginionego.
§  2.
Okoliczności faktyczne, uzasadniające wniosek, winny być uprawdopodobnione.
§  1.
Jeżeli według treści wniosku istnieją przesłanki do uznania zaginionego za zmarłego, sąd zarządzi dokonanie ogłoszenia o wszczęciu postępowania.
§  2.
Ogłoszenie powinno zawierać:
1)
imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy;
2)
istotne okoliczności, znane z akt sprawy, które mogą przyczynić się do wykrycia zaginionego;
3)
wezwanie, skierowane do zaginionego, aby w oznaczonym terminie, nie krótszym niż trzy a nie dłuższym niż sześć miesięcy, zgłosił się, gdyż w przeciwnym razie może być uznany za zmarłego;
4)
wezwanie do wszystkich osób, które mogą udzielić wiadomości o zaginionym, aby w terminie powyższym doniosły o nich sądowi.
§  1.
Ogłoszenie winno być umieszczone w piśmie urzędowym, przeznaczonym do ogłoszeń, i podane do wiadomości publicznej w miejscu ostatniego zamieszkania zaginionego, jeżeli znajduje się ono na obszarze Państwa, w sposób tam przyjęty.
§  2.
Ponadto sąd może zarządzić umieszczenie ogłoszenia w poczytnym piśmie lub podanie go w inny celowy sposób do wiadomości publicznej, w szczególności za pośrednictwem radia.

Dalsze postępowanie może toczyć się przed upływem terminu, podanego w ogłoszeniu; nie może być jednak zakończone wcześniej niż po upływie:

a)
terminów, przewidzianych w prawie osobowym,
b)
trzech miesięcy od ukazania się ogłoszenia w piśmie urzędowym,
c)
miesiąca od końca terminu, podanego w ogłoszeniu.

W postanowieniu, uznającym zaginionego za zmarłego, należy oznaczyć chwilę śmierci, ustaloną według przepisów ogólnych prawa cywilnego.

Odpis prawomocnego postanowienia o uznaniu za zmarłego sąd z urzędu przesyła właściwemu urzędnikowi stanu cywilnego.

1 Art. 8 zmieniony przez art. IX pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 1950 r. Przepisy wprowadzające przepisy ogólne prawa cywilnego (Dz.U.50.34.312) zmieniającej nin. dekret z dniem 1 października 1950 r.