Rozdział 6 - Wypłata świadczeń. - Postępowanie o świadczenia emerytalno-rentowe i zasady wypłaty tych świadczeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.10.49

Akt utracił moc
Wersja od: 14 listopada 2007 r.

Rozdział  6

Wypłata świadczeń.

§  40.
1.
Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacają oddziały ZUS właściwe do wydawania decyzji ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego, z wyjątkiem świadczeń, które wypłaca Biuro Rent Zagranicznych.
2.
Biuro Rent Zagranicznych wypłaca świadczenia pieniężne:
1) 26
osobom zamieszkałym w kraju, jeżeli wydanie decyzji należy do właściwości Biura,
2)
osobom zamieszkałym za granicą.
§  41.
Emeryturę lub rentę wraz ze wzrostami i dodatkami przysługującą osobie zamieszkałej:
1)
w kraju - wypłaca się za miesiące kalendarzowe w dniu ustalonym w decyzji organu rentowego jako termin płatności świadczeń,
2)
za granicą - wypłaca się kwartalnie z dołu w pierwszym dniu miesiąca przypadającego po upływie każdego kwartału, chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej.
§  42.
Rentę rodzinną, do której uprawnionych jest więcej niż jedna osoba, wypłaca się w całości, z wyjątkiem wypadku określonego w art. 45 ust. 2 i 3 ustawy:
1)
małżonkowi zmarłego - jeżeli do renty uprawniony jest małżonek z dziećmi, rodzeństwem lub wnukami zmarłego,
2)
jednemu z rodziców zmarłego - jeżeli do renty uprawnieni są sami rodzice lub rodzice łącznie z dziećmi, rodzeństwem lub wnukami zmarłego.
§  43.
1.
Jeżeli dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty ustanowiono opiekuna lub kuratora, emeryturę lub rentę wypłaca się do rąk tego opiekuna lub kuratora.
2. 27
Jeżeli z akt sprawy wynika konieczność ustanowienia dla osoby uprawnionej do emerytury lub renty opiekuna lub kuratora, do czasu jego ustanowienia świadczenia wypłaca się osobie pełniącej faktyczną opiekę nad rencistą, wskazanej przez właściwy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
3.
Podstawę do wypłaty świadczenia na ręce opiekuna może stanowić oświadczenie osoby sprawującej faktyczną opiekę nad rencistą, potwierdzonej przez właściwy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
4. 28
Organ rentowy wypłacający świadczenie zobowiązuje osobę pełniącą faktyczną opiekę nad rencistą do przedstawienia najpóźniej w ciągu 12 miesięcy postanowienia sądu o ustanowieniu opiekuna lub kuratora; w razie nieprzedstawienia postanowienia sądu w wyznaczonym terminie, organ rentowy zwraca się do właściwego organu administracji państwowej stopnia podstawowego w sprawie wystąpienia o ustanowienie opiekuna lub kuratora.
§  44.
1.
Dodatek rodzinny wypłaca się emerytowi lub renciście pobierającemu emeryturę lub rentę, z wyjątkiem wypadków wymienionych w ust. 2.
2.
Dodatek rodzinny wypłaca się małżonkowi emeryta lub rencisty albo opiekunowi dziecka w razie:
1)
zawieszenia lub pozbawienia emeryta (rencisty) władzy rodzicielskiej,
2)
zasądzenia od emeryta (rencisty) świadczeń alimentacyjnych na rzecz dziecka lub małżonka, przy czym dodatek rodzinny nie podlega zaliczeniu na poczet tych świadczeń,
3)
postanowienia sądu zobowiązującego emeryta (rencistę) do przekazywania dodatku rodzinnego tym osobom,
4)
pobytu emeryta (rencisty) w zakładzie lecznictwa stacjonarnego,
5)
w innych uzasadnionych wypadkach, jeżeli zostanie udowodnione, że emeryt nie spełnia obowiązku dostarczania środków utrzymania rodzinie lub w inny sposób naraża na istotną szkodę interes rodziny.
§  45. 29
Końcówkę kwot przypadających do wypłaty zaokrągla się w górę do pełnych 100 zł.
26 § 40 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.68.402) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 października 1990 r.
27 Z dniem 14 listopada 2007 r. § 43 ust. 2 w zakresie, w jakim przepis ten odnosi się do wypłat renty socjalnej z powodu niepełnosprawności umysłowej osobom pełnoletnim, które nie mają przedstawiciela ustawowego, oraz w zakresie, w jakim odnosi się do opiekunów faktycznych tych osób i do organów administracji państwowej stopnia podstawowego, zobowiązanych przez organ rentowy do wystąpienia do sądu o ustanowienie opiekuna lub kuratora dla osoby uprawnionej do renty, został uznany za niezgodny z art. 30 i art. 31 w związku z art. 2 oraz art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 listopada 2007 r. (Dz.U.07.211.1548).
28 Z dniem 14 listopada 2007 r. § 43 ust. 4 w zakresie, w jakim przepis ten odnosi się do wypłat renty socjalnej z powodu niepełnosprawności umysłowej osobom pełnoletnim, które nie mają przedstawiciela ustawowego, oraz w zakresie, w jakim odnosi się do opiekunów faktycznych tych osób i do organów administracji państwowej stopnia podstawowego, zobowiązanych przez organ rentowy do wystąpienia do sądu o ustanowienie opiekuna lub kuratora dla osoby uprawnionej do renty, został uznany za niezgodny z art. 30 i art. 31 w związku z art. 2 oraz art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 listopada 2007 r. (Dz.U.07.211.1548).
29 § 45 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.68.402) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 1990 r.