Rozdział 5 - Ustalanie prawa do świadczeń. - Postępowanie o świadczenia emerytalno-rentowe i zasady wypłaty tych świadczeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.10.49

Akt utracił moc
Wersja od: 14 listopada 2007 r.

Rozdział  5

Ustalanie prawa do świadczeń.

§  29.
1.
Zainteresowanemu przysługuje prawo cofnięcia zgłoszonego przez siebie wniosku o emeryturę lub rentę, jednakże nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji.
2.
Wycofanie wniosku jest skuteczne, jeżeli nastąpiło na piśmie lub zostało zgłoszone ustnie do protokołu.
§  30.
Postępowanie w sprawie świadczeń ulega umorzeniu, jeżeli osoba, która zgłosiła wniosek o świadczenie:
1)
wniosek ten wycofała,
2)
zmarła przed wydaniem decyzji, a w aktach rentowych brak jest danych o osobach uprawnionych do dalszego prowadzenia nie zakończonego postępowania.
§  31.
Przy obliczaniu okresów zatrudnienia dodaje się poszczególne okresy zatrudnienia obejmujące lata, miesiące i dni. Okresy niepełnych miesięcy zatrudnienia oblicza się w dniach. Sumę dni zamienia się na miesiące, przyjmując za miesiąc 30 dni kalendarzowych; sumę miesięcy zamienia się na lata, przyjmując pełne 12 miesięcy za jeden rok. Jeżeli w zaświadczeniu stwierdzającym okresy zatrudnienia podane są dniówki robocze, a nie okresy zatrudnienia, sumę dni zamienia się na miesiące, przyjmując za miesiąc 22 dni robocze, a za okresy przed dniem 1 stycznia 1981 r. - 25 dni roboczych.
§  32.
W postępowaniu o świadczenia uzależnione od inwalidztwa osobę zaiteresowaną kieruje się na badanie przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia po udowodnieniu przez tę osobę wszystkich innych okoliczności niezbędnych do ustalenia prawa do świadczeń oraz po przedstawieniu zaświadczenia o stanie zdrowia, wystawionego przez zakład społeczny służby zdrowia, a odnośnie do osób pozostających w zatrudnieniu - po przedstawieniu również dokumentacji dotyczącej charakteru i rodzaju zatrudnienia.
§  33.
1.
Organ rentowy wydaje decyzję w sprawach świadczeń niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 60 dni od daty zgłoszenia wniosku.
2.
Termin określony w ust. 1 może ulec przesunięciu, jeżeli - z przyczyn niezależnych od organu rentowego - decyzja nie może być wydana z powodu konieczności przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego. W tych wypadkach decyzja powinna być wydana niezwłocznie po uzyskaniu wszystkich potrzebnych danych od zainteresowanego, nie później niż w ciągu 7 dni:
1)
od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnnej do wydania decyzji,
2)
od upływu dodatkowego terminu wyznaczonego do przedstawienia niezbędnych dowodów lub od daty prawomocnego orzeczenia komisji lekarskiej.
3.
Organ rentowy zawiadamia zainteresowanego o każdym przesunięciu terminu załatwienia sprawy, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.
§  34.
1.
Decyzje w sprawach świadczeń wydają oddziały ZUS właściwe ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Biuro Rent Zagranicznych wydaje decyzje w wypadkach, gdy osoba zainteresowana:
1)
ma stałe miejsce zamieszkania za granicą albo
2)
stale zamieszkująca w kraju ma okresy zatrudnienia za granicą, z wyjątkiem zatrudnienia na obszarze: Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Austrii, Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Republiki Federalnej Niemiec.
§  35.
1.
Decyzja powinna w szczególności zawierać wskazanie rodzaju świadczenia, którego dotyczy, powołanie przepisów prawnych, na których jest oparta, oraz pouczenie o trybie i terminie odwołania.
2. 24
Decyzja przyznająca świadczenia powinna ponadto określać wysokość świadczeń oraz wskaźnik indywidualnego wymiaru świadczenia, sposób ich obliczania, datę rozpoczęcia wypłaty i termin płatności oraz pouczenie, o jakich okolicznościach rencista jest obowiązany zawiadomić organ rentowy.
3.
Decyzja odmowna powinna zawierać szczegółowe faktyczne i prawne uzasadnienie odmowy; szczegółowe uzasadnienie faktyczne i prawne powinna zawierać również decyzja przyznająca świadczenie, jeżeli nie uznano niektórych roszczeń objętych wnioskiem lub uznano je tylko częściowo.
4. 25
W razie zmiany wysokości świadczeń i wskaźnika indywidualnego wymiaru świadczenia organ rentowy wydaje decyzję w skróconej formie, określającą nową wysokość świadczenia, powód zmiany wysokości świadczenia, datę, od której przysługuje świadczenie w nowej wysokości, oraz pouczenie o trybie i terminie odwołania.
§  36.
Biuro Rent Zagranicznych wydając decyzję w sprawach świadczeń, zawiadamia o przyznaniu świadczeń oddział ZUS właściwy ze względu na stałe miejsce zamieszkania zainteresowanego.
§  37.
1.
Oddział ZUS i Biuro Rent Zagranicznych w razie odmowy prawa do emerytury powinny:
1)
rozpatrzyć uprawnienia zainteresowanego do renty inwalidzkiej, jeżeli z akt sprawy wynika, że nie pozostaje on w zatrudnieniu, a ma okres zatrudnienia wymagany do przyznania takiej renty,
2)
pouczyć zainteresowanego o możliwości ubiegania się o rentę inwalidzką, jeżeli z akt sprawy wynika, że w razie inwalidztwa miałby prawo do takiej renty; jeżeli zgłoszenie wniosku o rentę inwalidzką nastąpi w ciągu miesiąca od daty pouczenia, za datę jego zgłoszenia przyjmuje się datę zgłoszenia wniosku o emeryturę.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli zainteresowany nie spełnia warunków do świadczenia, o którego przyznanie zgłosił wniosek, natomiast z akt sprawy wynika, że spełnia warunki wymagane do przyznania innego świadczenia emerytalno-rentowego.
§  38.
1.
Jeżeli prawo do świadczeń zostało udowodnione, ale zainteresowany nie przedstawił żądanych dowodów, niezbędnych do ostatecznego ustalenia wysokości świadczeń, oddział ZUS lub Biuro Rent Zagranicznych przyznaje zaliczkę w wysokości zbliżonej do przewidzianej kwoty świadczenia.
2.
Jeżeli zainteresowany nie przedstawił w wyznaczonym terminie żądanych dowodów, niezbędnych do wydania decyzji ostatecznej, organ rentowy (ust. 1) wydaje decyzję ustalającą wysokość świadczeń na podstawie posiadanych dowodów.
3.
Jeżeli od orzeczenia obwodowej komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia:
1)
zainteresowany wniósł w terminie odwołanie do wojewódzkiej komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia - organ rentowy przyznaje zaliczkę w wysokości przysługującej dla grupy inwalidów orzeczonej przez obwodową komisję lekarską,
2)
lekarz - wojewódzki inspektor orzecznictwa inwalidzkiego podniósł zarzut wadliwości - organ rentowy (ust. 1) przyznaje zaliczkę w wysokości renty przysługującej dla grupy inwalidów, która nie została zakwestionowana

o ile zostały udowodnione pozostałe okoliczności uzasadniające prawo do świadczeń.

4.
Oddział ZUS przyznaje i wypłaca zaliczkę, również gdy ustalenie prawa do świadczeń należy do właściwości Biura Rent Zagranicznych, jeżeli prawo do świadczeń z tytułu łącznego zatrudnienia w Polsce i za granicą jest niesporne, a zainteresowany nie pobiera innych świadczeń z tego Biura.
5.
W uzasadnionych wypadkach organ rentowy może wypłacić zaliczkę na zasiłek pogrzebowy, przyjmując zamiast rachunku kosztów pogrzebu oświadczenie osoby, która poniosła lub ponosi koszty pogrzebu, jeżeli osoba ta jest członkiem rodziny uprawnionym do renty rodzinnej po zmarłym.
§  39.
Rozpatrzenie ponownego wniosku o przyznanie renty, której odmówiono z powodu braku inwalidztwa lub wniosku o ustalenie świadczeń ze względu na zmianę grupy inwalidów następuje po przedstawieniu przez zainteresowanego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego istotne pogorszenie stanu zdrowia.
24 § 35 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.68.402) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 października 1990 r.
25 § 35 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.68.402) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 października 1990 r.