Rozdział 7 - Zniesienie współwłasności. - Postępowanie niesporne z zakresu prawa rzeczowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.63.345

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lipca 1963 r.

Rozdział  VII

Zniesienie współwłasności.

§  1.
We wniosku o zniesienie współwłasności należy oznaczyć dokładnie rzeczy mające ulec podziałowi.
§  2.
W przypadku, gdy wniosek dotyczy nieruchomości, do wniosku należy dołączyć dokument stwierdzający prawo własności uczestników.

Właściwym do rozpoznania wniosku jest sąd miejsca położenia rzeczy.

O wszczęciu postępowania sąd zawiadamia wszystkich współwłaścicieli rzeczy.

Na skutek wniosku o zniesienie współwłasności sąd wyznacza rozprawę.

W toku postępowania sąd winien nakłaniać uczestników do zgodnego przeprowadzenia podziału, wskazując im sposoby mogące do tego doprowadzić.

W razie sporu co do prawa własności sąd może zawiesić postępowanie do czasu rozstrzygnięcia tego sporu w drodze procesu.

§  1.
Postanowienie o zniesieniu współwłasności zapada na podstawie zgodnego oświadczenia wszystkich uczestników, jeżeli wskutek tego nie będą naruszone interesy uczestników, nie mających pełnej zdolności do działań prawnych lub nieobecnych, oraz prawa osób trzecich lub przepisy prawa, a nadto, gdy przedmiotem podziału jest nieruchomość - jeżeli podział jej nie jest sprzeczny z interesem społeczno-gospodarczym.
§  2. 7
(skreślony).

W braku podstaw do wydania postanowienia według przepisów artykułu poprzedzającego postanowienie będzie wydane według przepisów poniższych.

Sąd ustala w toku postępowania, jakie rzeczy podlegają podziałowi, oraz ich wartość.

Sąd w postępowaniu o zniesienie współwłasności rozstrzyga również o wzajemnych roszczeniach uczestników z tytułu wspólnego posiadania rzeczy, zgłoszonych w tym postępowaniu.

§  1.
W postanowieniu o zniesieniu współwłasności przez podział rzeczy w naturze sąd oznaczy, co z rzeczy będących przedmiotem podziału przypada każdemu ze współwłaścicieli na wyłączną własność.
§  2. 8
(skreślony).
§  3.
Części winny w zasadzie odpowiadać co do swej wartości udziałom uczestników; jednakże nieznaczne nierówności w naturze wyrównywa się przez dopłaty.
§  4.
Można przyznać część rzeczy kilku współwłaścicielom za ich zgodą na współwłasność.

Jeżeli przedmiotem zniesienia współwłasności jest nieruchomość, projektowany sposób podziału jej na części winien być zaznaczony na planie sporządzonym według zasad, obowiązujących przy oznaczaniu nieruchomości w księgach wieczystych.

W przypadku, gdy przepisy prawa wymagają uprzedniego zatwierdzenia planu podziału nieruchomości przez władze administracyjne, sąd przesyła sporządzony przez biegłego plan projektowanego podziału tym władzom do zatwierdzenia.

W razie wprowadzenia przez władze administracyjne w planie projektowanego podziału zmian lub poprawek sąd stosownie do okoliczności albo dokona podziału nieruchomości zgodnie ze zmienionym planem, albo odstąpi od podziału w naturze.

Na zgodny wniosek wszystkich uczestników sąd przeprowadzi losowanie części. Sposób przeprowadzenia losowania określa sąd.

W przypadku zgodnego wyboru części przez uczestników lub przeprowadzenia losowania sąd przyznaje w postanowieniu poszczególnym uczestnikom części według ich wyboru lub wyniku losowania.

§  1.
Jeżeli podział w naturze nie może być dokonany, sąd wyda postanowienie, w którym nakaże w celu zniesienia współwłasności sprzedaż rzeczy mających cenę rynkową lub giełdową z wolnej ręki, a wszelkich innych - z licytacji publicznej.
§  2.
W postanowieniu tym sąd może także określić, jakie części sumy, która zostanie uzyskana ze sprzedaży, przypadną poszczególnym uczestnikom oraz rozstrzygnąć o wzajemnych roszczeniach uczestników.
§  3.
Postanowienie o sprzedaży rzeczy uważa się zawsze za postanowienie kończące postępowanie, chociażby nie zawierało rozstrzygnięcia co do podziału sumy, jaka ma być uzyskana ze sprzedaży, oraz o wzajemnych roszczeniach uczestników.

Na zgodny wniosek wszystkich współwłaścicieli sąd nakaże także sprzedaż rzeczy z licytacji publicznej bez badania możliwości ich podziału oraz ustalania ich wartości.

§  1.
Sprzedaż rzeczy odbywa się według przepisów kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji.
§  2.
Współwłaściciel nie składa rękojmi.

Jeżeli postanowienie o sprzedaży rzeczy nie zawierało rozstrzygnięcia co do podziału sumy i co do zgłoszonych wzajemnych roszczeń uczestników, sąd po dokonaniu sprzedaży, wyda w tym przedmiocie odrębne postanowienie.

7 Art. 35 § 2 skreślony przez art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 lipca 1957 r. o obrocie nieruchomościami rolnymi (Dz.U.57.39.172) z dniem 26 lipca 1957 r.
8 Art. 39 § 2 skreślony przez art. 26 ust 3 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o ograniczeniu podziału gospodarstw rolnych (Dz.U.63.28.168) z dniem 5 lipca 1963 r.