Rozdział 6 - Umorzenie hipoteki. - Postępowanie niesporne z zakresu prawa rzeczowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.63.345

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lipca 1963 r.

Rozdział  VI.

Umorzenie hipoteki.

§  1.
Wniosek o umorzenie hipoteki, która zabezpiecza wierzytelność wymagalną lub podlegającą wypowiedzeniu przez dłużnika, powinien oprócz danych ogólnych zawierać uprawdopodobnienie niemożności ustalenia osoby wierzyciela lub miejsca jego zamieszkania i pobytu, wskazanie ostatniego znanego miejsca jego zamieszkania oraz oświadczenie wnioskodawcy o zrzeczeniu się uprawnienia do odebrania z powrotem, przed upływem lat dwudziestu, złożonej przezeń do depozytu sądowego sumy zabezpieczonej hipoteką, wraz z zaległymi nieprzedawnionymi odsetkami.
§  2.
Do wniosku winien być dołączony wyciąg z księgi wieczystej, dotyczący hipoteki mającej ulec umorzeniu, i pokwitowanie stwierdzające złożenie sumy do depozytu.

Właściwym do rozpoznania wniosku jest sąd miejsca położenia nieruchomości.

§  1.
Jeżeli według treści wniosku istnieją przesłanki do jego uwzględnienia, sąd zarządzi dokonanie ogłoszeń o wszczęciu postępowania.
§  2.
Ogłoszenie winno zawierać:
1)
imię, nazwisko i miejsce zamieszkania wnioskodawcy oraz imię, nazwisko i ostatnie znane miejsce zamieszkania wierzyciela;
2)
wezwanie skierowane do wpisanego wierzyciela, aby w terminie sześciomiesięcznym od dnia ogłoszenia w piśmie zgłosił swoje prawa i złożył oświadczenie co do żądania wniosku, gdyż w przeciwnym razie hipoteka może być umorzona.

Ogłoszenie winno być umieszczone w piśmie urzędowym, przeznaczonym do ogłoszeń, oraz podane do wiadomości publicznej w budynku sądowym i urzędzie gminnym miejsca położenia nieruchomości.

Dalsze postępowanie może się toczyć dopiero po upływie jednego miesiąca od końca terminu, wskazanego w ogłoszeniu zamieszczonym w piśmie urzędowym.

Wierzyciel może składać wyjaśnienia i zgłaszać zarzuty przeciwko żądaniu wniosku także po upływie terminu wskazanego w ogłoszeniu aż do zamknięcia postępowania w drugiej instancji.

§  1.
Jeżeli w toku postępowania zgłosi się wpisany w księdze wieczystej wierzyciel i sprzeciwi się umorzeniu hipoteki wniosek podlega oddaleniu.
§  2.
Jednocześnie z oddaleniem wniosku sąd nakaże zwrot dłużnikowi sumy złożonej przezeń do depozytu sądowego.