Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Postępowanie dyscyplinarne w stosunku do mianowanych pracowników naukowych, zatrudnionych w jednostkach badawczo-rozwojowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.12.64

Akt utracił moc
Wersja od: 8 marca 1989 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady powoływania i organizacji komisji dyscyplinarnych, zasady wyznaczania składów orzekających i rzeczników dyscyplinarnych, tryb postępowania dyscyplinarnego i wykonywania kar dyscyplinarnych oraz ich zatarcia i darowania w sprawach mianowanych pracowników naukowych, zatrudnionych w jednostkach badawczo-rozwojowych oraz w jednostkach organizacyjnych nie będących jednostkami badawczo-rozwojowymi, które prowadzą lub koordynują prace naukowe i które w trybie art. 33 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. Nr 36, poz. 170, z 1987 r. Nr 22, poz. 128 i z 1988 r. Nr 41, poz. 328) uzyskały prawo zatrudniania mianowanych pracowników naukowych.
§  2.
1.
Członkowie komisji dyscyplinarnych są w zakresie orzekania niezawiśli i podlegają tylko ustawom.
2.
Komisje dyscyplinarne nie są związane orzeczeniami lub decyzjami organów administracyjnych.
§  3.
1.
Ta sama osoba może być członkiem tylko jednej komisji dyscyplinarnej.
2.
Niedopuszczalne jest łączenie mandatu członka komisji i funkcji rzecznika dyscyplinarnego lub jego zastępcy.
§  4.
Z tytułu pełnienia obowiązków związanych z mandatem członka komisji dyscyplinarnej i funkcją rzecznika dyscyplinarnego nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
§  5.
Jeżeli o ten sam czyn wszczęto postępowanie karne lub postępowanie w sprawach o wykroczenia, komisja dyscyplinarna może zawiesić postępowanie dyscyplinarne. Komisja dyscyplinarna może w każdej chwili podjąć zawieszone postępowanie, nie później jednak niż w ciągu trzech miesięcy od chwili prawomocnego zakończenia postępowania karnego lub postępowania w sprawach o wykroczenia.
§  6.
1.
Nie wszczyna się postępowania dyscyplinarnego, a wszczęte umarza się, gdy:
1)
obwiniony zmarł,
2)
nastąpiło przedawnienie, o którym mowa w art. 203 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201, z 1987 r. Nr 22, poz. 128 i z 1989 r. Nr 4, poz. 24), zwanej dalej "ustawą o szkolnictwie wyższym",
3)
postępowanie dyscyplinarne co do tego samego czynu tej samej osoby jest w toku lub zostało prawomocnie ukończone,
4)
szkodliwość społeczna czynu jest znikoma.
2.
Na żądanie małżonka, krewnego w lini prostej, brata lub siostry, zgłoszone w ciągu dwóch miesięcy od dnia zgonu obwinionego, umorzone postępowanie dyscyplinarne podejmuje się i prowadzi przy udziale ustanowionego, przez jedną z wymienionych osób, obrońcy z wyboru albo ustanowionego przez przewodniczącego komisji dyscyplinarnej obrońcy z urzędu.