Rozdział 6 - Postępowanie przed Wyższą Komisją Dyscyplinarną. - Postępowanie dyscyplinarne w sprawach adwokatów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.21.134

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1959 r.

Rozdział  VI.

Postępowanie przed Wyższą Komisją Dyscyplinarną.

§  33.
1.
Rozprawę odwoławczą rozpisuje prezes Wyższej Komisji Dyscyplinarnej, a w wypadku powzięcia wątpliwości, czy odwołanie odpowiada wymaganiom ustawy, kieruje sprawę na posiedzenie niejawne.
2.
Wyższa Komisja Dyscyplinarna rozstrzyga na posiedzeniu niejawnym o dopuszczeniu nowych dowodów, może również zarządzić uzupełnienie dochodzenia, zlecając te czynności właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu lub jednemu ze swych członków.
§  34.
Cofnięcie odwołania przez stronę przed rozpoczęciem rozprawy odwoławczej wiąże Wyższą Komisję Dyscyplinarną.
§  35.
Oskarżycielem przed Wyższą Komisją Dyscyplinarną jest rzecznik dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej, a ponadto może nim być prokurator delegowany przez Prokuratora Generalnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  36.
1.
W postępowaniu odwoławczym stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu w pierwszej instancji z zastrzeżeniem, że pierwszy głos służy stronie odwołującej się, a jeśli obie strony odwołały się - oskarżycielowi.
2.
Po zamknięciu rozprawy Wyższa Komisja Dyscyplinarna:
a)
zatwierdza zaskarżone orzeczenie albo
b)
uchyla je w całości lub w części, wydając nowe orzeczenie albo przekazując sprawę wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej do ponownego rozpoznania.
§  37.
1.
Wyższa Komisja Dyscyplinarna rozpoznaje sprawę w granicach odwołania.
2.
Wyższa Komisja Dyscyplinarna niezależnie od granic odwołania:
a)
bierze z urzędu pod rozwagę, czy nie zachodzi nieważność postępowania z przyczyn przewidzianych w kodeksie postępowania karnego,
b)
umarza postępowanie, jeżeli zaszła okoliczność wyłączająca ściganie.
3.
Wyższa Komisja Dyscyplinarna może zwiększyć obwinionemu karę, wymierzoną przez wojewódzką komisję dyscyplinarną tylko wówczas, jeżeli oskarżyciel wniósł odwołanie.
§  38.
W przypadku wniesienia rewizji od prawomocnego orzeczenia do Sądu Najwyższego stosuje się odpowiednie przepisy kodeksu postępowania karnego dotyczące rewizji nadzwyczajnej. Udział prokuratora na rozprawie przed Sądem Najwyższym jest obowiązkowy.
§  39.
Prezes wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej przesyła odpis orzeczenia wraz z uzasadnieniem w ciągu czternastu dni od uprawomocnienia się orzeczenia radzie adwokackiej celem wykonania, a Ministrowi Sprawiedliwości i Naczelnej Radzie Adwokackiej - do wiadomości. Odpis orzeczenia dołącza się do akt osobowych obwinionego. O treści orzeczenia rada adwokacka zawiadamia również pokrzywdzonego.