Rozdział 8 - Zatarcie kar dyscyplinarnych. - Postępowanie dyscyplinarne w instytutach naukowo-badawczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.5.29

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lutego 1966 r.

Rozdział  8.

Zatarcie kar dyscyplinarnych.

§  46.
1.
Ukaranie karą upomnienia podlega zatarciu po upływie dwóch lat, a karą nagany - po upływie trzech lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.
2.
Jeżeli przed upływem okresu wymaganego do zatarcia ukarania zapadło inne orzeczenie dyscyplinarne orzekające karę, zatarcie poprzedniego ukarania może nastąpić łącznie z zatarciem kary ostatnio orzeczonej.
3.
Zatarcie ukarania zarządza na wniosek ukaranego lub rzecznika dyscyplinarnego komisja dyscyplinarna, która ostatnio orzekała w sprawie.
4.
Zatarcie ukarania powoduje uznanie pracownika naukowo-badawczego (dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej, bibliotekarza dyplomowanego) za nie karanego i usunięcie wpisu orzeczenia dyscyplinarnego z akt osobowych.
§  47.
1.
Ukaranie karą nagany z pozbawieniem prawa zajmowania określonych stanowisk może być zatarte po trzech latach, jeżeli pozbawienie tego prawa orzeczono na okres do jednego roku, oraz po pięciu latach, jeżeli pozbawienie tego prawa orzeczono na okres dłuższy niż jeden rok. Okresy te liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.
2.
Ukaranie karą dyscyplinarnego zwolnienia ze służby lub karą wydalenia ze służby może być zatarte po upływie dziesięciu lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.
3.
O zatarciu ukarania decyduje na wniosek ukaranego lub rzecznika dyscyplinarnego komisja dyscyplinarna, która ostatnio orzekała w sprawie.
4.
W razie likwidacji komisji dyscyplinarnej w instytucie o zatarciu ukarania decyduje odwoławcza komisja dyscyplinarna przy właściwym ministrze, a w razie reorganizacji resortu - odwoławcza komisja dyscyplinarna resortu, który przejął jego zadania.
5.
Przepisy § 46 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.