Rozdział 3 - Rzecznicy dyscyplinarni. - Postępowanie dyscyplinarne w instytutach naukowo-badawczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1966.5.29

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lutego 1966 r.

Rozdział  3.

Rzecznicy dyscyplinarni.

§  16.
1.
Rzecznika dyscyplinarnego przy komisji dyscyplinarnej w instytucie oraz jednego lub dwóch jego zastępców powołuje dyrektor instytutu spośród mianowanych pracowników instytutu bądź spośród osób wchodzących w skład rady naukowej instytutu i zatrudnionych w instytucie. W razie utworzenia wspólnej komisji dyscyplinarnej dla kilku instytutów rzecznika dyscyplinarnego powołuje właściwy minister spośród kandydatów wskazanych przez dyrektorów instytutów, dla których komisja została powołana.
2.
Rzecznika dyscyplinarnego przy komisji dyscyplinarnej w instytucie oraz jego zastępców powołuje się na okres kadencji komisji dyscyplinarnej. W uzasadnionych wypadkach dyrektor instytutu może odwołać rzecznika dyscyplinarnego lub jego zastępcę przed upływem kadencji.
3.
W sprawie nie zakończonej przez ustępującą komisję dyscyplinarną dyrektor instytutu może w uzasadnionych wypadkach powierzyć rzecznikowi dyscyplinarnemu z poprzedniej kadencji pełnienie funkcji rzecznika dyscyplinarnego do zakończenia sprawy.
4.
Przyjęcie funkcji rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępcy jest służbowym obowiązkiem mianowanego pracownika instytutu.
5.
Rzecznik dyscyplinarny przy komisji dyscyplinarnej w instytucie związany jest poleceniami dyrektora instytutu.
§  17.
Do obowiązków rzecznika dyscyplinarnego w instytucie należy:
1)
prowadzenie postępowania wyjaśniającego;
2)
składanie komisji dyscyplinarnej wniosków o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego;
3)
uczestniczenie w posiedzeniach i w rozprawach dyscyplinarnych;
4)
składanie wniosków o umorzenie postępowania dyscyplinarnego;
5)
popieranie oskarżenia przed komisją dyscyplinarną;
6)
wnoszenie zażaleń i odwołań od postanowień i orzeczeń komisji dyscyplinarnej w instytucie do odwoławczej komisji dyscyplinarnej.
§  18.
1.
Rzecznika dyscyplinarnego przy wyższej i odwoławczej komisji dyscyplinarnej oraz jednego lub dwóch jego zastępców powołuje właściwy minister spośród mianowanych pracowników nadzorowanych przez niego instytutów bądź spośród osób wchodzących w skład rad naukowych tych instytutów i w nich zatrudnionych.
2.
Rzecznik dyscyplinarny przy wyższej i odwoławczej komisji dyscyplinarnej związany jest poleceniami właściwego ministra.
3.
Do rzecznika dyscyplinarnego przy wyższej i odwoławczej komisji dyscyplinarnej stosuje się odpowiednio przepisy § 16 ust. 2-4.
§  19.
Do rzeczników dyscyplinarnych stosuje się odpowiednio przepisy § 9 ust. 2 oraz § 10.
§  20.
Organy instytutu i pracownicy instytutu obowiązani są do udzielania rzecznikom dyscyplinarnym wszelkich informacji i wyjaśnień oraz udostępniania im dokumentów niezbędnych dla celów postępowania dyscyplinarnego.