Rozdział 8 - Zatarcie kar dyscyplinarnych - Postępowanie dyscyplinarne przeciwko nauczycielom akademickim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.18.128 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1988 r.

Rozdział  8

Zatarcie kar dyscyplinarnych

§  49.
Czynności związanych z zatarciem kary, o którym mowa w art. 204 ust. 1 ustawy, dokonuje z urzędu rektor.
§  50.
O zatarciu kary dyscyplinarnej orzeka na wniosek rzecznika dyscyplinarnego lub ukaranego nauczyciela akademickiego komisja, która orzekła karę objętą wnioskiem, na posiedzeniu niejawnym z udziałem rzecznika dyscyplinarnego. Z chwilą zatarcia kary uważa się ją za niebyłą; stanowi to podstawę do usunięcia z akt osobowych nauczyciela akademickiego wszelkich zapisów dotyczących ukarania.
§  51.
1.
Orzeczenie komisji w sprawie zatarcia kary dyscyplinarnej jest prawomocne.
2.
Orzeczenie odmawiające zatarcia kary dyscyplinarnej wymaga uzasadnienia.
3.
W razie wydania orzeczenia oddalającego wniosek o zatarcie kary dyscyplinarnej, z następnym wnioskiem o zatarcie tej kary można wystąpić po upływie 6 miesięcy od daty orzeczenia oddalającego wniosek o zatarcie.
§  52.
1.
Komisja Dyscyplinarna przy Radzie Głównej rozpatruje wniosek o zatarcie kary zwolnienia z pracy w trybie określonym w § 50. Przepisy § 51 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
2.
W razie wydania orzeczenia oddalającego wniosek o zatarcie kary zwolnienia z pracy, z następnym wnioskiem o zatarcie można wystąpić po upływie roku od daty orzeczenia oddalającego wniosek o zatarcie.
3.
Trzykrotne oddalenie wniosku o zatarcie kary zwolnienia z pracy, złożonego przez ukaranego nauczyciela akademickiego, powoduje nierozpatrywanie kolejnych wniosków. W tym wypadku z wnioskiem o zatarcie kary zwolnienia z pracy może wystąpić tylko rzecznik dyscyplinarny.
§  53.
Do postępowania w sprawie zatarcia kar dyscyplinarnych stosuje się odpowiednio przepisy § 22 ust. 1 i 2, § 40 ust. 4, § 42 ust. 1 oraz § 45 ust. 1.