Rozdział 6 - Postępowanie odwoławcze - Postępowanie dyscyplinarne przeciwko nauczycielom akademickim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.18.128 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1988 r.

Rozdział  6

Postępowanie odwoławcze

§  42.
1.
Przewodniczący Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej po stwierdzeniu, że odwołanie zostało wniesione przez osobę uprawnioną i w terminie, wyznacza skład orzekający w sprawie i kieruje sprawę na posiedzenie niejawne, które powinno odbyć się w terminie 14 dni od dnia złożenia odwołania.
2.
Przewodniczący Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej odrzuca odwołanie w razie stwierdzenia, że zostało wniesione przez osobę nieuprawnioną lub po terminie.
3.
Przewodniczący Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej może przywrócić obwinionemu uchybiony termin do wniesienia odwołania, jeżeli obwiniony uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło wskutek niezawinionej przez niego przeszkody.
4.
Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania składa się wraz z odwołaniem w trybie określonym w § 41 ust. 2 w terminie 14 dni od dnia ustania przeszkody.
5.
W razie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania stosuje się tryb określony w ust. 1.
6.
Na posiedzeniu niejawnym skład orzekający wydaje postanowienie o rozpoznaniu odwołania na rozprawie, wyznaczając jednocześnie jej termin, rozstrzyga o konieczności wezwania świadków lub dopuszczeniu innych dowodów, w szczególności wskazanych w odwołaniu, oraz zarządza doręczenie odwołania stronie przeciwnej.
§  43.
1.
Rozprawę odwoławczą rozpoczyna ustne sprawozdanie, w którym członek składu orzekającego Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej wyznaczony jako sprawozdawca przedstawia przebieg dotychczasowego postępowania dyscyplinarnego, treść zaskarżonego orzeczenia, przytoczone w odwołaniu zarzuty oraz okoliczności faktyczne sprawy, jak również postanowienia składu orzekającego dotyczące dopuszczenia dowodów.
2.
Rzecznik dyscyplinarny, obwiniony i obrońca mogą składać wyjaśnienia, oświadczenia i wnioski ustnie lub na piśmie.
3.
W razie potrzeby skład orzekający Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej wydaje na rozprawie postanowienie o uzupełnieniu postępowania dowodowego.
4.
Przed zamknięciem rozprawy odwoławczej przewodniczący składu orzekającego udziela głosu rzecznikowi dyscyplinarnemu, obrońcy i obwinionemu, przy czym pierwszy głos przysługuje stronie, która wniosła odwołanie, a jeżeli odwołanie wniosły obie strony, jako pierwszemu udziela głosu rzecznikowi dyscyplinarnemu. Jeżeli jedna ze stron zabiera głos ponownie, należy również udzielić głosu stronie przeciwnej.
§  44.
1.
Komisja Dyscyplinarna przy Radzie Głównej:
1)
utrzymuje w mocy orzeczenie, od którego wniesiono odwołanie, lub
2)
uchyla orzeczenie w całości albo w części i wydaje nowe orzeczenie, lub
3)
uchyla orzeczenie w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania przez komisję, jeżeli uzna, że:
a)
obwiniony został niesłusznie uniewinniony albo że należy ponownie przeprowadzić postępowanie dowodowe,
b)
naruszono przepisy o postępowaniu dyscyplinarnym w sposób uniemożliwiający lub w poważnym stopniu utrudniający obwinionemu korzystanie z prawa do obrony,
c)
skład komisji nie odpowiadał warunkom określonym w § 4 ust. 1 i 3 oraz § 6 albo zasiadała w nim osoba podlegająca wyłączeniu zgodnie z § 7, lub
4)
uchyla orzeczenie i umarza postępowanie dyscyplinarne, gdy okaże się, że zachodzą okoliczności wyłączające postępowanie, określone w § 9 ust. 1; postępowanie dyscyplinarne można również umorzyć, gdy rzecznik dyscyplinarny, za zgodą obwinionego, złoży przed zamknięciem rozprawy oświadczenie, że nie popiera oskarżenia.
2.
Komisja Dyscyplinarna przy Radzie Głównej może podwyższyć karę orzeczoną przez komisję jedynie wówczas, gdy orzeczenie zostało zaskarżone przez rzecznika dyscyplinarnego.
3.
Orzeczenie Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej jest ostateczne i prawomocne z chwilą ogłoszenia oraz podlega wykonaniu.
§  45.
1.
Orzeczenie Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej doręcza się wraz z uzasadnieniem w odpisach ministrowi, przewodniczącemu Rady Głównej, rektorowi, rzecznikowi dyscyplinarnemu, obwinionemu i jego obrońcy.
2.
W razie wydania orzeczenia uniewinniającego obwinionego lub orzeczenia umarzającego postępowanie dyscyplinarne, sporządza się niezwłocznie odpis sentencji orzeczenia i wydaje obwinionemu w celu przedstawienia rektorowi szkoły wyższej.
§  46.
Do postępowania przed Komisją Dyscyplinarną przy Radzie Głównej stosuje się odpowiednio przepisy § 22 ust. 6, § 23 ust. 2 i 3, § 25 ust. 1 (z tym że o terminie rozprawy zawiadamia się także przewodniczącego Rady Głównej), § 25 ust. 2-4, § 26-32, 34-37, § 38 ust. 1, 3 i 4, § 39 oraz § 40 ust. 1-3.