Rozdział 4 - Postępowanie wyjaśniające - Postępowanie dyscyplinarne przeciwko nauczycielom akademickim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.18.128 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1988 r.

Rozdział  4

Postępowanie wyjaśniające

§  16.
1.
Rektor szkoły wyższej po otrzymaniu wiadomości o postępowaniu nauczyciela akademickiego uchybiającym godności nauczyciela akademickiego, naruszającym normy współżycia społecznego lub naruszającym rażąco jego obowiązki zleca rzecznikowi dyscyplinarnemu przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
2.
W razie otrzymania wiadomości o przewinieniu zarzucanym prorektorowi lub członkom komisji, rektor, a w razie gdy przewinienie zarzucane jest rektorowi - prorektor zawiadamia ministra.
3.
W razie otrzymania wiadomości o przewinieniu zarzucanym przewodniczącemu lub członkowi Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej albo członkowi Rady Głównej, rektor zawiadamia przewodniczącego Rady Głównej.
§  17.
1.
W sprawach przeciwko rektorom, prorektorom, przewodniczącym komisji i ich zastępcom, przewodniczącemu i członkom Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej oraz członkom Rady Głównej uprawnienia rektora określone w § 16 ust. 1 przysługują ministrowi.
2.
O wynikach przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego w sprawie przewodniczącego lub członka Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej albo członka Rady Głównej minister powiadamia Radę Główną.
§  18.
Rektor szkoły wyższej lub Minister Edukacji Narodowej informuje o wynikach postępowania wyjaśniającego odpowiednio senat szkoły lub Radę Główną, w wypadkach określonych w art. 199 ust. 4 ustawy.
§  19.
1.
W toku postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny może przesłuchiwać nauczyciela akademickiego, świadków i biegłych, jak również przeprowadzać wszelkie inne dowody konieczne do całkowitego wyjaśnienia sprawy.
2.
W toku postępowania wyjaśniającego należy nauczycielowi akademickiemu, którego postępowanie dotyczy, umożliwić złożenie wszystkich wyjaśnień, mogących mieć jego zdaniem znaczenie dla sprawy. Nauczyciel akademicki ma prawo zgłosić wniosek o przesłuchanie w toku postępowania wyjaśniającego wskazanych przez niego osób w charakterze świadków i przeprowadzenia innych dowodów.
3.
Nauczycielowi akademickiemu, którego postępowanie wyjaśniające dotyczy, przysługują w tym postępowaniu prawa obwinionego.
§  20.
1.
Po uznaniu, że wyniki postępowania wyjaśniającego dostarczyły podstaw do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, rzecznik dyscyplinarny składa komisji wniosek o ukaranie.
2.
Przed złożeniem wniosku, o którym umowa w ust. 1, należy zapoznać z jego treścią zainteresowanego nauczyciela akademickiego i uniemożliwić mu złożenie dodatkowych wyjaśnień.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
tytuł, stopień naukowy, imię i nazwisko oraz inne dane osobowe nauczyciela akademickiego, którego postępowanie dotyczy,
2)
dokładne określenie zarzucanego przewinienia, ze wskazaniem czasu i miejsca jego popełnienia,
3)
wykaz zawierający imiona i nazwiska oraz adresy świadków, którzy mają być wezwani na rozprawę, jak również wyliczenie innych dowodów; do wykazu może być dołączony wniosek o zaniechanie wezwania i odczytanie na rozprawie zeznań świadków przesłuchiwanych w toku postępowania wyjaśniającego,
4)
uzasadnienie oparte na wynikach postępowania wyjaśniającego.
§  21.
1.
Jeżeli wyniki postępowania wyjaśniającego nie potwierdzą wysuwanych zarzutów albo okaże się, że zachodzą okoliczności określone w art. 203 ust. 1 i 2 ustawy lub w § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, rzecznik dyscyplinarny wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego.
2.
Zatwierdzone przez rektora lub Ministra Edukacji Narodowej postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego kończy postępowanie w sprawie i stanowi podstawę do usunięcia z akt osobowych nauczyciela akademickiego wszelkich zapisów dotyczących tego postępowania.