Rozdział 6 - Środki odwoławcze. - Postępowanie dyscyplinarne przeciwko adwokatom i aplikantom adwokackim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.2.7

Akt utracił moc
Wersja od: 8 stycznia 1965 r.

Rozdział  6.

Środki odwoławcze.

§  36.
1.
Odwołanie lub sprzeciw służą stronom od orzeczeń i postanowień tylko w wypadkach przewidzianych w ustawie lub w rozporządzeniu w terminie czternastu dni od daty doręczenia odpisu orzeczenia lub postanowienia wraz z uzasadnieniem oraz pouczeniem o terminie i trybie wniesienia odwołania lub sprzeciwu.
2.
Odwołanie od orzeczenia wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej służy obwinionemu, oskarżycielowi i pokrzywdzonemu; prokurator może wnieść odwołanie, choćby nawet uprzednio nie przystąpił do sprawy.
3.
Odwołanie lub sprzeciw wraz z odpisami dla stron wnosi się do organu, który wydał zaskarżone orzeczenie lub postanowienie. Organ ten w ciągu siedmiu dni od daty wpływu przekazuje akta sprawy komisji dyscyplinarnej właściwej do rozpoznania odwołania lub sprzeciwu albo pozostawia odwołanie lub sprzeciw bez biegu, jeżeli zostało wniesione po upływie terminu lub przez osobę nie uprawnioną.
4.
Od postanowienia o pozostawieniu odwołania lub sprzeciwu bez biegu służy odwołanie.
§  37.
Rozpoznając sprawę z odwołania obwinionego od orzeczenia dziekana rady adwokackiej o ukaraniu, wojewódzka komisja dyscyplinarna może: utrzymać w mocy orzeczenie dziekana, zmienić karę nagany na karę upomnienia, uniewinnić obwinionego lub umorzyć postępowanie.