Rozdział 3 - Dochodzenie dyscyplinarne. - Postępowanie dyscyplinarne przeciwko adwokatom i aplikantom adwokackim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.2.7

Akt utracił moc
Wersja od: 8 stycznia 1965 r.

Rozdział  3.

Dochodzenie dyscyplinarne.

§  15.
Rzecznik dyscyplinarny prowadzi dochodzenie na skutek zawiadomienia o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego lub dowiedzenia się o tym w inny sposób.
§  16.
1.
Po otrzymaniu wiadomości o przewinieniu dyscyplinarnym rzecznik dyscyplinarny może:
1)
wszcząć i prowadzić dochodzenie dyscyplinarne,
2)
zaniechać wszczęcia dochodzenia lub wszczęte umorzyć albo
3)
przekazać sprawę właściwemu organowi, o czym zawiadamia osobę lub instytucję, która wniosła zawiadomienie, oraz adwokata lub aplikanta adwokackiego, którego sprawa dotyczy.
2.
Jeżeli wiadomość o przewinieniu dyscyplinarnym dotyczy członka organu adwokatury, z wyjątkiem członków organów zespołów adwokackich, właściwa rada adwokacka niezwłocznie przekaże sprawę rzecznikowi dyscyplinarnemu Naczelnej Rady Adwokackiej.
3.
Rzecznik dyscyplinarny zawiadamia prokuratora o wszczęciu dochodzenia w sprawie przewinienia dyscyplinarnego, zawierającego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu. Zawiadomienie to rzecznik przesyła prokuratorowi również wtedy, gdy znamiona przestępstwa ściganego z urzędu ujawnią się dopiero w toku dochodzenia.
§  17.
1.
W toku dochodzenia rzecznik dyscyplinarny może zwracać się o dokonanie poszczególnych czynności do rzeczników dyscyplinarnych innych rad adwokackich.
2.
Przy prowadzeniu dochodzenia rzecznik dyscyplinarny korzysta z prawa zgłaszania do sądu powiatowego wniosków przewidzianych w § 27 ust. 4 i 5.
§  18.
Rzecznik dyscyplinarny może zaniechać dochodzenia lub je umorzyć, jeżeli uzna, że okoliczności sprawy nie dają podstawy do dalszego jego prowadzenia albo że nie ma podstaw do wniesienia aktu oskarżenia.
§  19.
1.
O zaniechaniu lub umorzeniu dochodzenia rzecznik dyscyplinarny zawiadamia obwinionego, pokrzywdzonego i prokuratora wojewódzkiego, a także prezesa sądu wojewódzkiego, jeżeli postępowanie toczyło się na skutek zawiadomienia sądu lub prezesa sądu, albo właściwą komisję arbitrażową, jeżeli postępowanie toczyło się na skutek jej zawiadomienia. Zawiadomienie następuje przez doręczenie odpisu postanowienia wraz z uzasadnieniem.
2.
Od postanowień o zaniechaniu lub umorzeniu dochodzenia służy prokuratorowi wojewódzkiemu i pokrzywdzonemu odwołanie do wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej. Odwołanie wnosi się do rzecznika dyscyplinarnego. Jeżeli rzecznik dyscyplinarny nie przychyli się do odwołania, przedkłada sprawę w terminie czternastu dni od daty wpływu odwołania wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej, która na posiedzeniu niejawnym wydaje orzeczenie rozstrzygające sprawę ostatecznie. Wojewódzka komisja dyscyplinarna zawiadamia prokuratora o terminie posiedzenia niejawnego.
§  20.
1.
Przed sporządzeniem aktu oskarżenia rzecznik dyscyplinarny umożliwia obwinionemu zapoznanie się z treścią zebranych dowodów oraz złożenie wyjaśnień ustnie lub na piśmie.
2.
Prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego dochodzenie powinno być zakończone w ciągu trzech miesięcy od daty otrzymania zawiadomienia lub polecenia wszczęcia postępowania. W wypadkach uzasadnionych rada adwokacka może przedłużyć ten termin o dalsze trzy miesiące.
3.
Akt oskarżenia wnosi rzecznik dyscyplinarny do wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej, a odpis aktu doręcza obwinionemu i prokuratorowi wojewódzkiemu.
4.
Rzecznik dyscyplinarny Naczelnej Rady Adwokackiej wnosi akt oskarżenia do wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej izby adwokackiej innej niż ta, której członkiem jest obwiniony.
§  21.
W sprawach wszczętych na polecenie Ministra Sprawiedliwości rzecznik dyscyplinarny przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości wyniki dochodzenia. W sprawach tych zaniechanie lub umorzenie dochodzenia, skierowanie wniosku o ukaranie w postępowaniu przed dziekanem rady adwokackiej oraz wniesienie aktu oskarżenia wymaga zgody Ministra Sprawiedliwości.