Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Postępowanie dyscyplinarne przeciwko adwokatom i aplikantom adwokackim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.2.7

Akt utracił moc
Wersja od: 8 stycznia 1965 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Postępowanie w sprawach o przewinienia dyscyplinarne adwokatów i aplikantów adwokackich odbywa się na podstawie przepisów:
1)
ustawy z dnia 19 grudnia 1963 r. o ustroju adwokatury (Dz. U. Nr 57, poz. 309),
2)
niniejszego rozporządzenia.
2.
W zakresie nie unormowanym aktami prawnymi wymienionymi w ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania karnego.
§  2.
Komisja dyscyplinarna rozstrzyga samodzielnie nasuwające się zagadnienia prawne i orzeka na mocy przekonania opartego na swobodnej ocenie całokształtu dowodów w sprawie.
§  3.
1.
Komisja dyscyplinarna rozstrzyga na rozprawie lub na posiedzeniu niejawnym.
2.
Rozstrzygnięcia są wydawane w postaci orzeczeń lub postanowień; orzeczenie może zapaść jedynie na rozprawie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
3.
Komisja dyscyplinarna uzasadnia na piśmie orzeczenia oraz postanowienia o tymczasowym zawieszeniu obwinionego w czynnościach zawodowych; nie ma natomiast obowiązku uzasadniania innych postanowień.
§  4.
1.
Rozprawa przed komisją dyscyplinarną jest jawna dla członków adwokatury oraz dla osób sprawujących zwierzchni nadzór nad adwokaturą, chyba że zachodzą wymagane przez przepisy kodeksu postępowania karnego przypadki prowadzenia postępowania przy drzwiach zamkniętych.
2.
Orzeczenia dyscyplinarne można podawać do wiadomości publicznej jedynie po ich uprawomocnieniu się na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości lub postanowienia komisji dyscyplinarnej - za zgodą Ministra Sprawiedliwości.
§  5.
1.
Nadzór nad działalnością wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej sprawuje prezes Wyższej Komisji Dyscyplinarnej, który wykonuje go osobiście lub przez delegowanego przez siebie członka tej Komisji.
2.
Osoba powołana do wykonywania nadzoru ma prawo żądać wyjaśnień, wglądać w czynności i usuwać oczywiste usterki.
3.
Nadzór nie może wkraczać w dziedzinę orzecznictwa.
§  6.
Prawo wglądu do akt oraz żądania informacji o wynikach postępowania dyscyplinarnego służy w każdym stadium postępowania Ministrowi Sprawiedliwości i osobom przez niego delegowanym oraz Prokuratorowi Generalnemu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i prokuratorowi wojewódzkiemu lub delegowanym przez nich prokuratorom.
§  7.
Obsługę kancelaryjną wojewódzkiej komisji dyscyplinarnej wykonywa biuro właściwej rady adwokackiej, a obsługę Wyższej Komisji Dyscyplinarnej - biuro Naczelnej Rady Adwokackiej.