Dział 4 - POSTĘPOWANIE. - Postępowanie dyscyplinarne izb lekarskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.29.239

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1936 r.

DZIAŁ  IV.

POSTĘPOWANIE.

Postanowienia ogólne i przepisy porządkowe.

§  25.
(1)
Postępowanie dyscyplinarne jest tajne, lecz podczas rozprawy oprócz osób, biorących udział w sprawie, mogą być obecni: prezes sądu oraz 2 mężowie zaufania obwinionego, wybrani przez niego spośród lekarzy.
(2)
W naradzie biorą udział wyłącznie członkowie kompletu orzekającego.
§  26.
(1)
Orzeczenie o winie lut karze może zapaść tylko na rozprawie. Inne orzeczenia mogą zapaść także poza rozprawą.
(2)
Orzeczenia sądu dyscyplinarnego, zapadłe na rozprawie i kończące postępowanie w instancji, są wyrokami. Inne orzeczenia sądu dyscyplinarnego są postanowieniami.
(3)
W kwestjach, niewymagających orzeczenia sądu, prezes sądu lub przewodniczący kompletu orzekającego wydaje zarządzenia.
§  27.
Przed przystąpieniem do badania świadków i biegłych należy ich uprzedzić o odpowiedzialności za nieprawdziwe zeznania.
§  28.
(1)
Następujące czynności w toku postępowania dyscyplinarnego wymagają spisania protokółu:
a)
rozprawa, z wyjątkiem narady, i posiedzenie sądu poza rozprawą,
b)
przesłuchanie obwinionego, świadków i biegłych,
c)
oględziny.
(2)
W postępowaniu przed sądem dyscyplinarnym protokół spisuje sędzia lub inna osoba, powołana przez prezesa sądu.
(3)
Przepisy o wyłączeniu sędziów stosuje się odpowiednio do wyłączenia protokólanta.
§  29.
Pozatem do sporządzania protokółów stosują się odpowiednio postanowienia art. 235 - 241 kodeksu postępowania karnego.
§  30.
Do terminów, przewidzianych w niniejszem rozporządzeniu, i ich przywrócenia stosuje się odpowiednie postanowienia art. 218 - 221, 227 - 229 kodeksu postępowania karnego.
§  31.
Strony mają prawo po wpłynięciu sprawy do sądu dyscyplinarnego przeglądać jej akta i sporządzać z nich odpisy oraz żądać od sądu dyscyplinarnego poświadczenia zgodności tych odpisów z aktami.

Postępowanie przygotowawcze.

§  32.
(1)
Zarząd izby lekarskiej, powziąwszy wiadomość o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego, zwraca się do przewodniczącego kolegjum rzeczników dyscyplinarnych o przeprowadzenie w miarę potrzeby dochodzenia.
(2)
Przewodniczący kolegjum rzeczników dyscyplinarnych wyznacza rzecznika do przeprowadzenia dochodzenia lub sam obejmuje dochodzenie.
(3)
Rzecznik przeprowadza dochodzenie przy odpowiedniem zastosowaniu postanowień art. 245 kodeksu postępowania karnego; rzecznik powinien również wezwać obwinionego do złożenia wyjaśnień.
(4)
Rzecznik przedstawi zarządowi izby swój wniosek co do dalszego postępowania, załączając akta dochodzenia.
§  33.
(1)
Jeżeli zarząd izby uzna, że zarzuty, stawiane członkowi izby, są uzasadnione, składa sądowi dyscyplinarnemu wniosek o ukaranie obwinionego.
(2)
We wniosku należy dokładnie oznaczyć zarzuty, mające być przedmiotem postępowania.
(3)
Składając wniosek o ukaranie spowodu czynności służbowej lekarza, podpadającego pod postanowienia art. 20 ust. 1, zarząd izby powinien jednocześnie złożyć zezwolenie Ministra Opieki Społecznej, a jeśli chodzi o lekarza wojskowego - Ministra Spraw Wojskowych.
§  34.
(1)
Zarząd izby umarza dochodzenie, jeżeli zarzuty okazały się bezpodstawne, lub jeśli w zarzuconym czynie niema cech przewinienia dyscyplinarnego.
(2)
O umorzeniu dochodzenia zarząd zawiadamia obwinionego i osobę, pokrzywdzoną przez przewinienie. Osoba ta może uchwałę umarzającą dochodzenie zaskarżyć do zarządu Naczelnej Izby Lekarskiej w terminie zawitym 7-dniowym od daty doręczenia zawiadomienia. Od uchwały zarządu Naczelnej Izby Lekarskiej służy skarżącemu w terminie zawitym 7-dniowym od daty doręczenia odpisu uchwały zażalenie do sądu dyscyplinarnego Naczelnej Izby Lekarskiej, który orzeka ostatecznie.
(3)
Uwzględniając zażalenie, sąd dyscyplinarny Naczelnej Izby Lekarskiej przesyła właściwemu sądowi dyscyplinarnemu I-ej instancji odpis swego postanowienia, co jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o ukaranie.
§  35.
(1)
Jeżeli jednak zarząd powziął wiadomość o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego z zawiadomienia władz państwowych, samorządowych, izby lekarskiej lub innej instytucji prawa publicznego i uważa, że sprawa nadaje się do umorzenia, powinien złożyć wniosek o umorzenie sądowi dyscyplinarnemu, zawiadamiając o tem jednocześnie właściwego wojewodę.
(2)
Odmawiając umorzenia sprawy, sąd dyscyplinarny wszczyna postępowanie na podstawie zawiadomienia, o którem mowa w ust. (1), a które w tym wypadku ma znaczenie wniosku o ukaranie.
§  36.
(1)
Jeżeli w sprawie przeciwko lekarzowi, podpadającemu pod postanowienia art. 20 ust. 1, wniosek zarządu o umorzenie postępowania będzie oddalony, a sprawa została wszczęta spowodu czynności służbowej lekarza, sąd dyscyplinarny zawiesi postępowanie do chwili uzyskania zgody Ministra Opieki Społecznej, a jeśli chodzi o lekarza wojskowego - Ministra Spraw Wojskowych.
(2)
Jeżeli Minister odmówi wyrażenia zgody, sąd postępowanie umorzy.
§  37.
Sąd może zarządzić uzupełnienie dochodzenia i zlecić jego przeprowadzenie jednemu z członków sądu.

Postępowanie w I instancji.

§  38.
(1)
Prezes sądu wyznacza termin rozprawy, zarządza zawiadomienie o nim stron, obrońcy, dopuszczonych świadków i biegłych, oraz doręczenie obwinionemu odpisu wniosku o ukaranie.
(2)
Zawiadomienie powinno być doręczone stronom i obrońcy przynajmniej na 14 dni przed rozprawą. Obwinionemu należy jednocześnie podać do wiadomości imienny skład kompletu sądzącego.
(3)
Obwiniony ma prawo w terminie zawitym 7-dniowym od dnia doręczenia mu zawiadomienia wyłączyć jednego członka sądu bez podania powodów, przyczem wyłączenie sędziego w tym trybie może nastąpić tylko jeden raz. Powyższe postanowienia nie uchybiają ogólnym przepisom o wyłączeniu sędziego.
§  39.
Sąd nie może pozostawić bez uwzględnienia wniosku dowodowego, zgłoszonego przez delegata Ministra Opieki Społecznej lub właściwego wojewody (Komisarza Rządu na m. st. Warszawę).
§  40.
(1)
Nieusprawiedliwione niestawienie się na rozprawę obwinionego lub jego obrońcy nie wstrzymuje rozpoznania sprawy.
(2)
Sąd może zażądać osobistego stawienia się obwinionego na rozprawie.
§  41.
(1)
Rozprawę rozpoczyna odczytanie wniosku o ukaranie, potem składa wyjaśnienia obwiniony. Następnie przewodniczący zarządza przeprowadzenie dowodów.
(2)
W toku rozprawy mogą być odczytane akta dochodzenia, jeśli sąd uzna to za potrzebne.
(3)
Pozatem stosuje się odpowiednio postanowienia art. 101, 102, 303 - 308, 310 - 312, 314, 315, 342 - 346, 348 - 355, 357, 358, 362 - 364 § 1, art. 365 - 367, 373, 374, 376 i 380 kodeksu postępowania karnego.
§  42.
(1)
Podstawę orzeczenia stanowi całokształt okoliczności, ujawnionych na rozprawie w związku z treścią wniosku o ukaranie.
(2)
Wyrok skazujący powinien zawierać dokładne określenie czynu, przypisanego obwinionemu.
§  43.
Wyrok z uzasadnieniem należy sporządzić, z odpowiedniem zastosowaniem postanowień art. 379 kodeksu postępowania karnego, w ciągu dni 14 i niezwłocznie doręczyć stronom.

Odwołanie.

§  44.
(1)
Strony mogą się odwoływać od orzeczeń sądów dyscyplinarnych izb okręgowych, kończących postępowanie w I instancji.
(2)
Wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie wyroku.
§  45.
(1)
Termin do złożenia odwołania wynosi 14 dni, biegnie od dnia doręczenia stronom odpisu orzeczenia i jest zawity.
(2)
W razie śmierci obwinionego przed upływem terminu do złożenia odwołania, prawo odwołania służy jego obrońcy, małżonkowi, krewnym w linji prostej oraz rodzeństwu w ciągu miesiąca od dnia śmierci obwinionego.
(3)
Jeżeli obwiniony lub osoba, wymieniona w ust. (2), nie może podpisać odwołania spowodu choroby lub z innej przyczyny, odwołanie może być podpisane przez inną upoważnioną do tego osobę z podaniem przyczyny.
§  46.
Odwołanie składa się w sądzie dyscyplinarnym, który wydał zaskarżone orzeczenie.
§  47.
(1)
Oprócz obwinionego i jego obrońcy oraz osób, wymienionych w § 45 ust. 2, odwołanie na korzyść obwinionego może wnieść rzecznik dyscyplinarny. Rzecznik może cofnąć odwołanie, wniesione na korzyść obwinionego, tylko za jego zgodą.
(2) 2
Pozatem stosuje się odpowiednio postanowienia art. 474 kodeksu postępowania karnego.

Postępowanie w II instancji.

§  48.
Sąd dyscyplinarny Naczelnej Izby Lekarskiej:
a)
odrzuca odwołanie bez rozpoznania sprawy, jeśli zostało ono złożone przez osobę nieuprawnioną, albo z naruszeniem postanowień § 44 ust. 1, § 45 ust. 1 lub 3, albo
b)
zarządza wyznaczenie rozprawy odwoławczej.
§  49.
O terminie rozprawy sąd dyscyplinarny Naczelnej Izby Lekarskiej zawiadamia strony, obrońcę, dopuszczonych świadków i biegłych oraz Ministra Opieki Społecznej-co najmniej na 14 dni przed tym terminem.
§  50.
Rozpoznając odwołanie od wyroku, sąd dyscyplinarny Naczelnej Izby Lekarskiej obowiązany jest rozpatrzyć istotę sprawy z wyjątkiem przypadków:
a)
niewłaściwości sądu,
b)
nienależytego obsadzania kompletu sądzącego,
c)
innych uchybień, jeżeli mogły mieć wpływ na treść zaskarżonego wyroku.
§  51.
(1)
W przypadkach, przewidzianych w § 50 pkt. a), b) i c), sąd dyscyplinarny Naczelnej Izby Lekarskiej uchyla wyrok i przekazuje sprawę właściwemu sądowi dyscyplinarnemu albo też sądowi, który wydał zaskarżony wyrok, celem ponownego jej rozpoznania w innym składzie sędziów.
(2)
Przy rozpoznaniu odwołań od postanowień, kończących postępowanie, sąd dyscyplinarny Naczelnej Izby Lekarskiej albo zatwierdza postanowienie, albo je uchyla i przekazuje sprawę celem nadania jej dalszego biegu właściwemu sądowi I-ej instancji.
§  52.
(1)
Jeżeli postanowienia niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej, do postępowania odwoławczego stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu przed sądem dyscyplinarnym w I-ej instancji.
(2)
Sąd odwoławczy nie może zwiększyć kary, wymierzonej przez sąd dyscyplinarny I-ej instancji, jeżeli odwołanie wniesiono na korzyść obwinionego.
(3)
Sąd odwoławczy może zlecić uzupełnienie materjału dowodowego jednemu ze swych członków lub sądowi I instancji.
(4)
Obwiniony ma prawo wyłączyć 2-ch członków sądu, lekarzy, bez podania powodów.
§  53.
Orzeczenie sądu dyscyplinarnego Naczelnej Izby Lekarskiej jest prawomocne.

Wykonanie wyroku.

§  54.
(1)
Po uprawomocnieniu się wyroku prezes sądu dyscyplinarnego przesyła odpis wyroku z uzasadnieniem zarządowi okręgowej izby lekarskiej, której członkiem jest obwiniony, celem wykonania.
(2)
Jeżeli obwiniony został skazany na zawieszenie w prawach członka izby lub skreślenie z listy członków izby, prezes izby przesyła ponadto odpis wyroku z uzasadnieniem Ministrowi Opieki Społecznej i właściwemu wojewodzie (Komisarzowi Rządu na m. st. Warszawę).

Wznowienie postępowania.

§  55.
Jeżeli po prawomocnem zakończeniu postępowania dyscyplinarnego wyjdą najaw nowe okoliczności lub dowody, mogące mieć istotny wpływ na treść orzeczenia, sąd dyscyplinarny, który ostatni orzekał w sprawie, nakaże wznowienie postępowania na wniosek zarządu, skazanego lub jego obrońcy.
§  56.
Wznowienie na niekorzyść obwinionego postępowania, zakończonego wyrokiem prawomocnym, może nastąpić wtedy tylko, gdy wydanie wyroku nastąpiło wskutek przestępstwa karnego, albo jeżeli w ciągu 5-ciu lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu dyscyplinarnego wyjdą najaw inne okoliczności lub dowody, mogące uzasadnić skazanie lub wymierzenie kary surowszej.
§  57.
W razie śmierci skazanego, wniosek o wznowienie postępowania na jego korzyść mogą zgłosić: małżonek skazanego, krewni w linji prostej i rodzeństwo, obrońca oraz rzecznik dyscyplinarny.
§  58.
(1)
Sąd rozpoznaje wniosek o wznowienie postępowania na rozprawie.
(2)
W razie uwzględnienia wniosku sąd uchyla orzeczenie i przekazuje sprawę właściwemu sądowi do ponowego rozpoznania.
(3)
Postępowanie wznowione toczy się na zasadach ogólnych.
§  59.
Jeżeli w postępowaniu wznowionem obwinionego uniewinniono, należy mu zwrócić pobrane od niego koszty postępowania.
§  60.
Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się do wznowienia postępowania tylko na korzyść skazanego, jeżeli przestał on być członkiem którejkolwiek izby lekarskiej.

Koszty postępowania.

§  61.
W każdem orzeczeniu, kończącem postępowanie w instancji, sąd dyscyplinarny wyda również postanowienie co do kosztów postępowania, jeżeli koszty te należą się w myśl postanowień § 63.
§  62.
Jeżeli postępowanie zakończyło się wyrokiem skazującym, koszty postępowania ponosi skazany. W innych przypadkach, jak również w razie nieściągalności, koszty postępowania obciążają właściwą okręgową izbę lekarską.
§  63.
(1)
Do kosztów postępowania należą:
a)
rzeczywiste koszty przesyłek, wezwań i doręczeń,
b)
koszty, poniesione przez sędziów niezawodowych i rzecznika w wysokości, ustalonej regulaminem izby (art. 12 ust. (1)),
c)
diety i koszty przejazdów sędziów zawodowych i delegata władzy państwowej,
d)
należności świadków i biegłych,
e)
koszty wykonania wyroku.
(2)
Osoby, wymienione w ust. 1 pkt. c), otrzymują diety w wysokości 20 zł za każde posiedzenie oraz zwrot kosztów przejazdu koleją w kl. II.
(3)
Należności świadków i biegłych określa, sąd, zaś koszty wykonania wyroku - zarząd izby.
§  64.
Świadkowie i biegli powinni żądać swych należności przed ukończeniem rozprawy, pod rygorem ich utraty.
§  65.
Sąd może uwolnić skazanego od zwrotu kosztów postępowania w całości lub w części, jeżeli uzna, że poniesienie ich byłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt uciążliwe. W tych przypadkach koszty postępowania ponosi właściwa okręgowa izba lekarska.
2 § 47 ust. (2) zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 28 kwietnia 1936 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.36.39.299).