§ 9. - Postępowanie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.11.64

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1928 r.
§  9. 7
Przedmioty, wymienione w art. 11 rozporządzenia o taryfie celnej z dnia 11. VI. 1920 r. (Dz. U. R. P. № 51 poz. 314) poz. 1 - 4 zwalniać można od cła po złożeniu przy odprawie celnej właściwych pozwoleń, których udzielać się będzie na następujących podstawach:

poz. 1. Osoby, przesiedlające się, powinny dołączyć do podania szczegółowy spis ruchomości, potwierdzony przez władzę administracyjną dotychczasowego miejsca zamieszkania i uwierzytelniony przez właściwe przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej na dowód, że objęte spisem przedmioty stanowią ich własność i były przez nie używane za granicą. Narzędzia i instrumenty do wykonywania zawodu, maszyny, części składowe maszyn i urządzenia fabryczne zwolnić można od opłaty cła, o ile były używane przez przesiedlającego się, odpowiadają jego stosunkom i przeznaczone są do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa w kraju.

Niewolno zwalniać od cła produktów spożywczych, nieprzerobionych materjałów, półfabrykatów i surowców, oraz wszelkich przedmiotów, które przy odprawie celnej będą uznane za nieodpowiadające potrzebie lub stosunkom przesiedlającego się. Przy odprawie celnej strona prócz tego ma obowiązek udowodnić, że przesiedla się do kraju na stałe, poz. 2. Wyprawy ślubne osób płci żeńskiej, zamieszkałych najmniej od trzech lat za granicą, można zwolnić od eta w razie złożenia przez osobę interesowaną podania z dołączeniem dowodu zawarcia ślubu małżeńskiego, oraz szczegółowego spisu przedmiotów, stanowiących wyprawę.

Na prośbę strony Ministerstwo Skarbu może zezwól ć na późniejsze złożenie metryki ślubnej w ściśle określonym terminie. W tym wypadku pobiera się należność celną warunkowo aż do dostarczenia dowodu ślubnego. Po upływie terminu, wyznaczonego w tym celu stronie, należność celna przechodzi na własność Skarbu.

Władze celne mogą odmówić zwolnienia od cła, o "ile uznają, że przedmioty nie odpowiadają stosunkom osoby, przewożącej lub gdy ilość ich nie odpowiada zwyczajowi albo potrzebie,

poz. 3. Celem uzyskania zwolnienia od cła przedmiotów oddziedziczonych w spadku należy do podania dołączyć urzędowy dowód spadkobrania od władz administracyjnych lub sądowych. Jako przedmioty spadku można zwalniać od cła urządzenia domowe, kuchenne, narzędzia i sprzęty fabryczne, o ile służyć mają do własnego użytku spadkobiercy i odpowiadają jego stosunkom.

poz. 4. Przedmioty takie można zwalniać od cła po złożeniu poświadczenia właściwej władzy" administracyjnej, że osoby stały się ofiarą klęsk elementarnych,

poz. 5. Nieodzownym warunkiem zwolnienia od cła przesyłek krajowych zwróconych z za granicy jest wykazanie w sposób niewątpliwy, że przedmioty te pochodzą z kraju, że za granicą nie weszły do wolnego obrotu i że przed wysłaniem za granicę znajdowały się w wolnym obrocie w kraju. Jako dowód, że przesyłki takie za granicą nie weszły do wolnego obrotu, służy poświadczenie zagranicznego publicznego przedsiębiorstwa przewozowego lub urzędu celnego na oryginalnych listach przewozowych, poz. 6. Zwrot cła od tych zagranicznych przesyłek, które po ocleniu przeznaczono do wywozu za granicę, może nastąpić pod warunkiem zgłoszenia towaru do wywozu w terminie trzymiesięcznym od chwili oclenia, stwierdzenia jego tożsamości i wykazania na żądanie władz celnych, że towaru nie sprowadzono do użytku czasowego.

Przesyłki takie, o ile są wzięte z urzędu celnego należy dostawić przed zwrotem za granicę do tego urzędu celnego, w którym zostały oclone, celem stwierdzenia ich tożsamości oraz wykonania kontroli nad ich wywozem.

Urzędy celne powinny przekazywać takie przesyłki za granicę wyłącznie koleją.

O ileby przesyłki tego rodzaju dostarczono do odprawy dopiero w granicznym urzędzie celnym, urząd obowiązany jest na wniosek przewoźnika dokonać wewnętrznej rewizji i stwierdzić tożsamość na właściwym kwicie celnym.

Towary, które na polskim obszarze celnym znajdowały się w wolnym obrocie i z obszaru tego wywiezione zostały zagranicą, może w razie ich powrotu polski centralny zarząd ceł także wówczas, gdy zagranicą weszły do wolnego obrotu, zwolnić od cła, jeżeli przemawiają za tem przeważające względy słuszności.

7 § 9 zmieniony przez § 6 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1921 r. (Dz.U.22.5.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 stycznia 1922 r.