§ 7. - Postępowanie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1921.11.64

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1928 r.
§  7. 5
Przy przywozie przedmiotów, wymienionych w artykule 10 poz. 2, 4. 5, 7, 8 i 13 rozporządzenia o taryfie celnej (Dz. U. R. P. № 51/20 poz. 314) zwolnienie od cła następuje jedynie na podstawie następujących dokumentów, które należy składać przy odprawie celnej:

poz. 2. na podstawie poświadczeń właściwych urzędów dyplomatycznych i konsularnych; poz. 4. na podstawie dyplomów;

poz. 5. a) na podstawie zaświadczenia zarządu właściwego monopolu lub też kierowników państwowych fabryk wytwarzających towary monopolowe, że przedmioty monopolu państwowego sprowadzone z zagranicy stanowią własność rządową i są przeznaczone dla fabryk lub składów rządowych. O ile wyroby tytoniowe i surowiec tytoniowy, sprowadzane z zagranicy przez Zarząd Monopolu Tytoniowego W. M. Gdańska, podlegają zwolnieniu od cła na zasadach, ustalonych w każdocześnie obowiązującej umowie polsko-gdańskiej, przeznaczenie wyrobów tytoniowych i surowca tytoniowego dla Gdańskiego Monopolu Tytoniowego winno być stwierdzone przez odpowiednie pismo Zarządu tegoż monopolu, zaświadczone przez Senat W. M. Gdańska.

b)
na podstawie zaświadczenia Ministerstwa Spraw Wojskowych, że sprowadzone z zagranicy przedmioty są przeznaczone dla potrzeb armji.

poz. 7. na podstawie zaświadczeń zarządów muzealnych i zakładów naukowych, że przedmioty są przeznaczone dla zbiorów publicznych, lub do celów naukowych; o ile chodzi o dzieła artystów polskich - za poświadczeniem Ministerstwa Sztuki i Kultury, o ile zaś chodzi o przedmioty sprowadzone dla szkół ludowych - za potwierdzeniem inspektorów szkolnych;

poz. 8. na podstawie urzędowych ogłoszeń o zawarciu umowy lub istniejącym obowiązku utrzymania granicznych torów kolejowych; poz. 13. o ile chodzi o trumny ze zwłokami lub urny z popiołami zwłok - wyłącznie na podstawie specjalnych dokumentów, wymaganych dla transportu zwłok. (Dz. Ust. R. P. z 1920 r. № 42 p. 25);

przy odprawie zaś wieńców i kwiatów - na podstawie potwierdzenia zagranicznych władz administracyjnych, że wieńce lub kwiaty przeznaczone są do złożenia na grobach poległych.

Do przedmiotów, wymienionych w artyk. 10 poz. 10, 11 12 i 14 rozporządzenia o taryfie celnej, stosuje się następujące przepisy:

poz. 10. Jako wolne od eta należy uważać umocowane na kartonach wzory wyrobów metalowych, papierowych i t. p. w pojedynczych sztukach, różniących się między sobą wielkością, kształtem, kolorem lub rysunkiem, jako to: garnitury guzików, okuć, kopert, pocztówek i t. p. Wzory wszelkiego rodzaju, nadające się i w pojedyńczych sztukach do użytku, jak np. scyzoryki nożyczki, kwiaty sztuczne, portmonetki, rękawiczki z jednej ręki i t. p, odprawiać można bez cła tylko wtedy, gdy za zgodą strony przedmioty te zostaną uczynione niezdatnemi do użytku.

Pozatem wolne są od cła i opłat wewnętrznych próbki niżej wyszczególnionych towarów, o ile są sprowadzane przez osoby i stowarzyszenia handlowe trudniące się importem odnośnych towarów, lub też są przywożone przez ajentów zagranicznych firm eksportowych oraz o ile te próbki pod względem rozmaitości gatunku towaru i sposobu opakowania nie wzbudzają wątpliwości co do ich przeznaczenia:

a)
spirytualia i wina o łącznej wadze jednego naczynia z towarem nie wyżej 200 gr., pochodzące z krajów, z któremi zostały zawarte odpowiednie umowy i które przestrzegają zasad wzajemności.
b)
tak zw. towary kolonjalne:

1) wanilja, szafran, kardamona, kwiat i gałka muszkatołowa, cynamon, pieprz, imbir, goździki, badjanek, majeranek o wadze próbki nie wyżej 50 gr. z bezpośredniem opakowaniem,

2) inne - jak herbata, kawa, ryż, owoce suszone i t. d. o wadze próbki nie wyżej 250 gr. z bezpośredniem opakowaniem.

Uwaga. Osoby i stowarzyszenia, otrzymujące z zagranicy próbki towarów wymienionych pod literami a - b winny na żądanie urzędu celnego przedstawić odpowiednie zaświadczenie, stwierdzające, że zajmują się eksportem względnie importem odnośnych towarów.

poz. 11. Jako rzeczy podróżnych mogą być również uwalniane od cła narzędzia rzemieślników i monterów, instrumenty lekarzy, artystów i uczonych, fotograficzne aparaty, małe (podróżne) maszyny do pisania, wózki dla dzieci i do przewożenia chorych, o ile te przedmioty są używane i służyć mają do własnego użytku lub wykonywania zawodu i nie zachodzi podejrzenie, że podróż przedsięwzięto jedynie w celu wprowadzenia i przedmiotów bez da.

Urzędy celne mają prawo, o ileby ze względu na ilość lub jakość wprowadzonych rzeczy podróży zachodziła potrzeba stwierdzenia zatrudnienia i stosunków podróżnego, żądać okazania dokumentów podróży.

W wypadkach podejrzanych lub gdy rzeczy podróżnych ze względu na swą jakość lub ilość nie odpowiadają potrzebie i sianowi podróż ego należy stosować odprawę warunkową i żądać zabezpieczenia cła.

W ruchu podróżnych zezwala się na wprowadzenie bez cła 103 szt. papierosów lub 25 szt. cygar, albo 100 gr. tytoniu. Ulgi tej jednak me należy stosować do mieszkańców pogranicza,

poz. 12. Środki transportowe, należy odprawiać bez cła, o ile z rodzaju transportu, środka transportowego, z kierunku i miejsca przeznaczenia niewątpliwie wynika, że w danym wypadku chodzi o przewiezienie osób lub towarów, a nie o wprowadzenie środka transportowego bez opłaty cła.

Od samochodów, rowerów i samolotów należy nawet przy czasowem wprowadzeniu ich dla przewiezienia osób lub towarów żądać zabezpieczenia cła, aż do chwili występu za granicę. Na wyjątki od togo może zezwolić Ministerstwo Skarbu w wypadkach godnych uwzględnienia.

Przy odprawie innych środków transportowych jako to: wozów taczek, putni i t. p. należy wymagać zabezpieczenia cła tylko w razie podejrzenia lub gdy środki te nie noszą śladów używania.

Wagony kolejowe, zaliczone do parku kolei zagranicznych i jako takie zewnętrznie oznaczone, wolne są od zabezpieczenia,

poz. 14. Wszelkie towary lub próbki, nasyłane pocztą należy dostarczać urzędom celnym do odprawy.

5 § 7:

- zmieniony przez § 4 i 5 rozporządzenia z dnia 31 maja 1924 r. (Dz.U.24.50.516) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1924 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1927 r. (Dz.U.27.83.744) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1927 r.